Válek: Přeočkování proti covidu musí začít koncem srpna nebo začátkem září
7. června 2022 (15:11)
foto: Ministerstvo zdravotnictví ČR
Přeočkování je podle něj důležité zejména pro skupiny ohrožené vážným průběhem covidu-19, což jsou chronicky nemocní a obecně lidé nad 55 let.
Přeočkování proti covidu-19 bude nejméně letos na podzim pro všechny hrazeno ze zdravotního pojištění. Ideální doba pro posilující dávku vakcíny je konec srpna až polovina října. Na dotaz ČTK to řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Ministerstvo podle něj jedná o způsobu nákupu dalších vakcín, který by mohl být opět společný pro celou EU, chce ho mít dojednaný do července. Nepočítá ale s výhodami pro očkované jako při dřívějších vlnách epidemie.
"Očkování musí začít koncem srpna nebo začátkem září, protože hladina protilátek trvá měsíce. Pokud jsou rizikové konec října až únor, tak je potřeba, aby rizikové skupiny byly naočkované někdy od konce srpna do poloviny října," řekl ČTK Válek, který se dnes zúčastnil slavnostního otevření Pavilonu progresivní medicíny J. E. Dyra Ústavu hematologie a krevní transfuze v Praze. Podle ministra se počítá i se znovuotevřením některých velkých očkovacích míst bez registrace.
Přeočkování je podle něj důležité zejména pro skupiny ohrožené vážným průběhem covidu-19, což jsou chronicky nemocní a obecně lidé nad 55 let. Nejméně tento podzim bude ale bezplatné pro všechny. Válek by rád, aby bylo i do budoucna. "Protože je součástí prevence, tak bych rád, aby jakékoliv očkování bylo bezplatné," dodal. Jedná se podle něj i o tom, že by z veřejného zdravotního pojištění bylo všem hrazeno každoroční očkování proti chřipce, které v současné době mají zdarma jen senioři.
Ministr dodal, že očkování proti covidu bude dobrovolné a nikdo k němu nebude nucen. "Žádné lockdowny, žádné zavírání, žádné očkování, abych mohl jít na pivo," uvedl. Podle něj se i na úrovni Evropské unie debatuje o nutnosti dalších opatření. "Dospíváme postupně ke konsenzu na tom, že nebudeme chtít znovu prosazovat covid pasy nebo lockdowny. Budeme prosazovat dobrovolné očkování, především pro rizikové skupiny nad 55 let," řekl.
Debatuje se podle něj také o tom, jakým způsobem do budoucna nakupovat vakcíny proti covidu. Podrobnosti o vyjednáváních s výrobci vakcín nechtěl Válek komentovat, protože ještě nejsou ukončená. Jsou ale podle něj tvrdá. "Pokud se nám povede to, co teď řešíme, tak bychom mohli korektním způsobem, ale nesmírně užitečným pro občany z pohledu finančních úspor, začátkem července mít hotovo. Pokud to všechno klapne, tak bychom mohli udělat úplně jiný model dohody pro celou Evropskou unii," doplnil.
Naopak neúspěšná jsou zatím vyjednávání o dodávkách antivirotika paxlovid. "Úplně není šťastné, aby stát platil za lék, který nespotřebuje. Standardní dodávání jakéhokoliv léku spočívá v tom, že distributor lék nakoupí, dodá do země a ten, který se spotřebuje, ten zaplatí pojišťovna. Žádný jiný způsob není možný," uvedl Válek s tím, že v ČR jsou k dispozici jiná účinná antivirotika. Dříve uváděl, že stát má na nákup 50.000 dávek vyhrazenu miliardu korun.
V případě vakcín země EU zaplatily výrobcům dopředu, a to ještě v době jejich vývoje, podle Válka to ale byla jiná situace a všechny země EU dostaly pro své občany levné a kvalitní vakcíny. Připomněl ale, že v současné době má ČR vakcíny za miliardy korun, které zřejmě nevyužije, a drahé léky, takzvané monoklonální protilátky, které bude muset zlikvidovat.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Macík má nový speciál. EVO5 je ostřejší, rychlejší a připravený na Dakar
Nová evoluce, nový design, nový směr. Martin Macík ukázal kamion MMT EVO5, se kterým …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Půlmaraton jako terapie: proč mladí utíkají nejen kvůli sportu
Běh už dávno není jen o kondici nebo hubnutí. Pro mnoho mladých lidí se stal způsobem, …
NÁZOR
45. ročník SILMET Rally Příbram je minulostí. Dohnal s Vybíralem znovu zvítězili
Posádka Jan Dohnal – Ivo Vybíral zvítězila v 45. ročníku SILMET Rally Příbram a …
SPORT
Kouř z požárů ve Francii a Španělsku dorazil nad Česko. Odborníci vysvětlují, proč nepředstavuje zdravotní riziko
Nad území České republiky se v neděli během časných ranních hodin začal dostávat kouř …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Kraj podporuje rozšiřování sítě defibrilátorů v obcích
Středočeský kraj chce přispět k rozšíření sítě přístrojů určených k laické resuscitaci …
AKTUÁLNĚ
Meteorologové rozšířili výstrahu před požáry i na střední Čechy
Meteorologové dnes rozšířili výstrahu před vznikem požárů na západní a severní Čechy, …
AKTUÁLNĚ
Na Orlíku se objevili dva obří uhynulí sumci. Co se v přehradě děje?
Orlická přehrada je dlouhodobě známá jako místo, kde žijí jedni z největších sumců v …
ZVÍŘATA
Ze sedla do tenisek: Je lepší dovolená na kole, nebo po vlastních?
Toužíte po pořádném restartu, ale váháte, jestli letos vsadit na rychlá kola, nebo na …
LIFESTYLE
Jak se žije s Door to Door? Příbram rozšiřuje nový systém třídění odpadu. Nádoby jsou přímo u domů, svoz častější a třídění jednodušší
Systém Door to Door (D2D) už v Příbrami běží v prvních lokalitách a postupně se …
AKTUÁLNĚ
Galerie Františka Drtikola otevřela výstavu o intimitě, identitě i společenských stereotypech
Galerie Františka Drtikola Příbram připravila novou výstavu mladého umělce Michala …
KULTURA




