30. 6. svátek má Šárka

Václav Pikrt je Mistr houslař. Nový dokument o příbramském řemeslníkovi uvede místní kino

7. listopadu 2024   (14:00)
Václav Pikrt je Mistr houslař. Nový dokument o příbramském řemeslníkovi uvede místní kino
foto: Mistr houslař / promo

Absolventský film Miroslava Medala zhlédnete v Příbrami v pátek 8. listopadu od 20.00. Po projekci následuje beseda s autorem snímku i jeho hlavním protagonistou.


Slavnostní premiérou v příbramském kině bude v pátek 8. listopadu uveden film Mistr houslař dokumentaristy a kameramana Miroslava Medala. Ve svém absolventském snímku sleduje výrobu nástroje, inovace v tomto řemesle a osobní příběh příbramského houslaře Václava Pikrta. Na plátně se objeví významné osobnosti jako houslař Jan B. Špidlen nebo houslový virtuos Josef Špaček. Po skončení promítání, které začíná ve 20.00, bude následovat diskuse s autorem i hlavním aktérem dokumentu.

Václav Pikrt měl možnost vyučit se svému řemeslu ve světoznámé houslařské rodině Špidlenů. „Kromě nahlédnutí pod ruce mistra při vzniku nového nástroje, jenž je jakousi paralelní dějovou linkou filmu, ho divák poznává také po lidské stránce, a to i skrze lidi, kterými se ve svém životě obklopuje. Nejvíce fascinující je však sledovat jeho zápal pro práci a inovátorství v tomto oboru,“ uvádí Miroslav Medal a pokračuje: „Jen málokdo by vytušil, že například infratechnologii, kterou ve snímku představuje, využívá jen pár houslařů na světě."
Houslař je rovněž jedním z průkopníků 3D skenování smyčcových nástrojů. Kromě výroby nových nástrojů se zabývá opravami starých houslí. „Díky získaným kontaktům má mimo jiné možnost starat se o velice unikátní a vzácný nástroj Guarneri Del Gesù z roku 1732,“ vysvětluje režisér. Tyto housle má v současné době zapůjčeny přední český houslový virtuos Josef Špaček. Ve filmu se objeví, aby otestoval zvuk nového nástroje od Václava Pikrata v prostorách pražského Rudolfina. „I přes všechny své úspěchy ale zůstává Václav pokorným člověkem s jasně definovanými životními hodnotami,“ uzavírá Miroslav Medal.
foto, video: YouTube, masterviolinmakermovie.com

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková








Další články

Černé pondělí na Příbramsku: U Hluboše narazila dodávka do pařezu, na místo letěl opět i vrtulník Černé pondělí na Příbramsku: U Hluboše narazila dodávka do pařezu, na místo letěl opět i vrtulník Černé pondělí pro řidiče na Příbramsku pokračuje dalším zásahem záchranných složek. Na … AKTUALIZOVÁNO Po čelním střetu s osobním autem skončil autobus u Jinec v příkopu, na místo letěl i vrtulník Po čelním střetu s osobním autem skončil autobus u Jinec v příkopu, na místo letěl i vrtulník K vážně vypadající dopravní nehodě došlo v pondělí odpoledne na silnici 118 u obce … AKTUALIZOVÁNO Sdílené dětství: Když rodiče zveřejňují život svých dětí dřív, než se naučí mluvit Sdílené dětství: Když rodiče zveřejňují život svých dětí dřív, než se naučí mluvit Fotka z ultrazvuku, první krůčky, koupání ve vaně nebo záchvat vzteku v obchodě. To … NÁZOR Ve Středočeském kraji je na školách po 2. kole přijímaček asi 1200 volných míst Ve Středočeském kraji je na školách po 2. kole přijímaček asi 1200 volných míst Ve Středočeském kraji je na středních školách po druhém kole přijímaček asi 1200 … AKTUÁLNĚ Česko má po víkendu nový teplotní rekord 41,9 stupně, ale lidé kolabovali, pět utonulo Česko má po víkendu nový teplotní rekord 41,9 stupně, ale lidé kolabovali, pět utonulo Českou republiku o víkendu zasáhly tropické teploty, po oba dny bylo překonáno … AKTUÁLNĚ V úterý startuje 17. ročník Summer X Fest Tour. První zastávkou je Příbram a vstup je zdarma V úterý startuje 17. ročník Summer X Fest Tour. První zastávkou je Příbram a vstup je zdarma Příbram se stane první zastávkou letošního ročníku oblíbené festivalové tour Summer X … OBRAZEM: JelenFest ovládl Příbram: Rodinná atmosféra, autogramiády i velká večerní show OBRAZEM: JelenFest ovládl Příbram: Rodinná atmosféra, autogramiády i velká večerní show Příbram zažila v sobotu 27. června nezapomenutelný den plný rodinné zábavy a skvělé … FOTOGALERIE Červen v Příbrami jako z jiného světa. Stoletá voda, tropy a škody za miliony Červen v Příbrami jako z jiného světa. Stoletá voda, tropy a škody za miliony Červen v Příbrami letos připomíná horskou dráhu. Zatímco minulý víkend město bojovalo … VIDEO Meteorologové vyhlásili smogovou situaci pro Prahu a Středočeský kraj. Omezte fyzickou námahu Meteorologové vyhlásili smogovou situaci pro Prahu a Středočeský kraj. Omezte fyzickou námahu Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v neděli vyhlásil v Praze a Středočeském kraji … AKTUÁLNĚ
Injekce, které dobyly Hollywood, mohou pomoci českým dětem. Pojišťovny řeší úhrady Injekce, které dobyly Hollywood, mohou pomoci českým dětem. Pojišťovny řeší úhrady Každé páté české dítě má obezitu. Teď se poprvé otevírá možnost, že moderní léky na … ZDRAVOTNICTVÍ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz