Václav Cílek vydal další knihu o krásách středočeské přírody
13. října 2024 (10:00)
foto: Středočeský kraj
Známý spisovatel, geolog a popularizátor vědy Václav Cílek má na kontě další knihu. Spolu s kolektivem autorů se nová publikace věnuje lesům ve středních Čechách.
Další kniha o přírodních krásách středočeského regionu je na světě. Jmenuje se Lesy středních Čech a vydalo ji Nakladatelství Dokořán za podpory Středočeského kraje. Nová kniha volně navazuje na deset předešlých společných projektů Středočeského kraje a významných autorů zabývajících se publikační činností v oblasti životního prostředí a krajiny. Středočeský kraj na ni přispěl částkou zhruba 880 000 korun.
Kromě autorů uvedených v záhlaví, tedy Václava Cílka, Jindřicha Pracha a Zdeňky Sůvové, se na vzniku podílela také řada dalších odborníků. Nechybí ani kapitola o oblíbených houbách. Tu zpracoval mykolog a biogeochemik Jan Borovička.
Kniha seznamuje čtenáře s lesy ve středu Čech, které jsou zároveň jedinečným souborem přírodních stanovišť, kde na malé ploše najdeme mnoho typů lesa. Když začneme naším regionem, jsou to v Brdech podhorské smrčiny, nebo rozsáhlé bučiny Voděradska, dále pak borové lesy na pískovcích a vátých píscích, či teplomilné doubravy a suťové lesy Křivoklátska a Českého krasu. Nesmíme zapomenout ani na zbytky lužních lesů podél Labe a mnoha potoků a říček. Obrovské je ve středních Čechách rovněž bohatství rozptýlené zeleně i množství exotických dřevin pěstovaných v zahradách a městských a zámeckých parcích.
Hlavní autor Václav Cílek je geolog a v letech 2004 až 2012 byl ředitelem Geologického ústavu Akademie věd ČR. Je autorem nebo spoluautorem mnoha knižních titulů. Například Podzemní Čechy, Staré cesty v krajině středních Čech, Český kras - Klíč k české krajině, Jak přejít řeku nebo Krajiny domova, Krajiny srdce a v neposlední řadě se obsáhle s kolektivem autorů věnuje Brdům v obsáhlých publikacích Střední Brdy a Střední Brdy – hory uprostřed Čech.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: Středočeský kraj
autor: Karel Hutr
Další články
Středočeský kraj v autobusech PID od srpna rozšíří možnost nástupu všemi dveřmi
Od srpna bude možné nastupovat do autobusů Pražské integrované dopravy (PID) všemi …
DOPRAVA
Penaltový král poprvé ve Středočeském kraji. Nový Knín hostí premiéru s Horváthem, Zelenkou i „Kalkulátorem“
Po šestnácti ročnících na Moravě vstupuje Penaltový král do nové éry. Soutěž se vydává …
SPORT
Technologická revoluce míří na Příbramsko. Unikátní podzemní laboratoř dostane novou šanci stát se centrem inovací
Jedinečné pracoviště ukryté pod zemí nedaleko Slapské přehrady čeká další rozvoj. …
ZAJÍMAVOSTI
Březnicí otřásly exotické rytmy a vůně z celého světa: Třetí ročník festivalu přilákal stovky lidí
Březnické staré kluziště se proměnilo v pestrobarevnou křižovatku světových kultur. …
FOTOGALERIE
Čekají nás chladné noci i déšť. Oteplovat se začne ke konci týdne
Počasí v Česku bude v nadcházejících dnech velmi proměnlivé. Po klidnějším začátku …
AKTUÁLNĚ
Zápas, který měl přijít dvakrát. Teď už neuhne nikdo. Szabová vs. Pudilová o královnu OKTAGONU
Na Štvanici se chystá zápas, který má přesah i mimo sport.
Souboj o královnu …
SPORT
Koupili jste si letenku? Ještě to neznamená, že poletíte. Overbooking je zpět
Stojíte u gatu, v ruce letenka, v hlavě dovolená — a najednou vám oznámí, že do …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Víno je starší než civilizace. A naše tolerance k alkoholu je neobvykle vysoká
Víno je starší než písmo, chutná jinak ve vesmíru a obsahuje stovky aromat, které by …
ZAJÍMAVOSTI
Ve vodních nádrží Orlík a Slapy je kvalita vody ke koupání výborná
Středočeská přírodní koupaliště mají většinou výbornou kvalitu vody. Jedinou výjimkou …
AKTUÁLNĚ
Taxík Maxík: dostupná doprava pro seniory a držitele ZTP v Příbrami
Taxík Maxík funguje v Příbrami od roku 2023 a od té doby pomáhá seniorům a držitelům …
NEPŘEHLÉDNĚTE




