V ulicích Příbrami se testují podmínky pro cyklisty
4. července 2019 (06:25)
„Vaše cyklostezky, to je jako když hrajete fotbal suprově 85 minut, ale dostanete dva góly v posledních pěti minutách. Máte sice geniální potenciál, ale strašně špatné koncovky,“ řekl Jaroslav Martínek ze spolku Partnerství pro městskou mobilitu
Cyklistická koncepce města získala v prvním ročníku participativního rozpočtu nejvyšší počet hlasů (673) a skončila tak na prvním místě. Do projektu by se mělo investovat 300 tisíc korun.
Jaroslav Martínek z Partnerství pro městskou mobilitu nyní jezdí na kole po Příbrami, aby zjistil, co obyvatele v ulicích nejvíce trápí. Odchytili jsme ho včera brzy ráno na náměstí T. G. M. před jeho vyjížďkou s místostarostou Martinem Buršíkem a zeptali se ho na jeho postřehy z ulic města.
Máte zkušenosti i z jiných měst. V čem je Příbram z pohledu cyklistiky specifická?
Každé město je specifické. Proto jsem tu teď na kole dva dny a snažím se pochopit příběh města, jak tu žijete. Když sem přijedu z Olomouce s rodinou, budu město vidět úplně jinak. Teď jsem tady, žiju tady. Dívám se, jak jsou plné autobusy MHD, snažím se vnímat chodce.
Neradi děláme zakázky, na to je tu spousta inženýrů, my chceme diskutovat s lidmi, kteří tu žijí a kteří budou cyklostezky používat. Na celý projekt je potřeba se vždy podívat z pohledu řidiče, chodce a cyklisty.
Co jste zjistil během Vašeho pobytu v Příbrami?
Perfektní je ulice Bratří Čapků, tam je to jako v Holandsku. Auta mají jen tři metry, chodcům a cyklistům se vyčlenilo snad 6 metrů. Problém však je, že cyklistu zase na konci vhodíte do křižovatky. To je jako když hrajete fotbal suprově 85 minut, ale dostanete dva góly v posledních pěti minutách. Máte geniální potenciál, ale strašně špatné koncovky. Cyklostezky bez koncovky jsou přitom nepoužitelné.
Není naším cílem navrhovat jednotlivé pruhy a stezky, ale bezpečnou síť. Takové tahy, aby jel cyklista plynule. Při budování cyklostezek je navíc potřeba dívat se ze dvou pohledů – z pohledu člověka, který jede do práce a chce tam být co nejrychleji a člověka, který jede na odpolední vyjížďku.
Bude koncepce řešit i přístup do CHKO Brdy?
Napojení do Brd byl úkol číslo jedna, proto mě překvapilo, že už máte město s Brdy skoro napojené. Určitě by se ale měla vyřešit situace v Orlově. Nedoporučuji tu dělat společnou cyklostezku s chodníkem. Pokud tam totiž taková cyklostezka bude, musí cyklisté ze zákona jet po ní. Bikeři budou naštvaní a pro ostatní cyklisty bude v tomto úseku, kde nejezdí tolik aut, bezpečnější jet po silnici.
Mezi Kozičínem a Lazcem máte krásnou širokou silnici, kde by šly udělat víceúčelové pruhy, jaké jsou běžné v Holandsku. Byla by to sice totální revoluce v Česku, ale možné to je. Víceúčelové pruhy jsou pruhy široké 1,5 m po každé straně silnice, které jsou primárně pro chodce a cyklisty. Auta jezdí po prostředku a na stranu sjedou jen v případě, když jede někdo proti. Je to u nás sice zatím neobvyklé, ale je to jen o zvyku. Když tu filozofii přijmete, nebudete z toho vyděšeni. A nemusíte vyhazovat peníze za cyklostezky.
„Tento úsek ale měří jen tři kilometry, bylo by to zcela vytržené z kontextu,“ komentuje tento návrh Martin Buršík.
Je něco, co byste chtěl vzkázat obyvatelům Příbrami?
Naučte se jezdit na kole nejen kvůli svojí kondici, ale i kvůli dobrému pocitu. Když skončíte v práci, nasedněte na kolo. Naučte se život vychutnávat.
Jaroslav Martínek z Partnerství pro městskou mobilitu nyní jezdí na kole po Příbrami, aby zjistil, co obyvatele v ulicích nejvíce trápí. Odchytili jsme ho včera brzy ráno na náměstí T. G. M. před jeho vyjížďkou s místostarostou Martinem Buršíkem a zeptali se ho na jeho postřehy z ulic města.
Máte zkušenosti i z jiných měst. V čem je Příbram z pohledu cyklistiky specifická?
Každé město je specifické. Proto jsem tu teď na kole dva dny a snažím se pochopit příběh města, jak tu žijete. Když sem přijedu z Olomouce s rodinou, budu město vidět úplně jinak. Teď jsem tady, žiju tady. Dívám se, jak jsou plné autobusy MHD, snažím se vnímat chodce.
Neradi děláme zakázky, na to je tu spousta inženýrů, my chceme diskutovat s lidmi, kteří tu žijí a kteří budou cyklostezky používat. Na celý projekt je potřeba se vždy podívat z pohledu řidiče, chodce a cyklisty.
Co jste zjistil během Vašeho pobytu v Příbrami?
Perfektní je ulice Bratří Čapků, tam je to jako v Holandsku. Auta mají jen tři metry, chodcům a cyklistům se vyčlenilo snad 6 metrů. Problém však je, že cyklistu zase na konci vhodíte do křižovatky. To je jako když hrajete fotbal suprově 85 minut, ale dostanete dva góly v posledních pěti minutách. Máte geniální potenciál, ale strašně špatné koncovky. Cyklostezky bez koncovky jsou přitom nepoužitelné.
Není naším cílem navrhovat jednotlivé pruhy a stezky, ale bezpečnou síť. Takové tahy, aby jel cyklista plynule. Při budování cyklostezek je navíc potřeba dívat se ze dvou pohledů – z pohledu člověka, který jede do práce a chce tam být co nejrychleji a člověka, který jede na odpolední vyjížďku.
Bude koncepce řešit i přístup do CHKO Brdy?
Napojení do Brd byl úkol číslo jedna, proto mě překvapilo, že už máte město s Brdy skoro napojené. Určitě by se ale měla vyřešit situace v Orlově. Nedoporučuji tu dělat společnou cyklostezku s chodníkem. Pokud tam totiž taková cyklostezka bude, musí cyklisté ze zákona jet po ní. Bikeři budou naštvaní a pro ostatní cyklisty bude v tomto úseku, kde nejezdí tolik aut, bezpečnější jet po silnici.
Mezi Kozičínem a Lazcem máte krásnou širokou silnici, kde by šly udělat víceúčelové pruhy, jaké jsou běžné v Holandsku. Byla by to sice totální revoluce v Česku, ale možné to je. Víceúčelové pruhy jsou pruhy široké 1,5 m po každé straně silnice, které jsou primárně pro chodce a cyklisty. Auta jezdí po prostředku a na stranu sjedou jen v případě, když jede někdo proti. Je to u nás sice zatím neobvyklé, ale je to jen o zvyku. Když tu filozofii přijmete, nebudete z toho vyděšeni. A nemusíte vyhazovat peníze za cyklostezky.
„Tento úsek ale měří jen tři kilometry, bylo by to zcela vytržené z kontextu,“ komentuje tento návrh Martin Buršík.
Je něco, co byste chtěl vzkázat obyvatelům Příbrami?
Naučte se jezdit na kole nejen kvůli svojí kondici, ale i kvůli dobrému pocitu. Když skončíte v práci, nasedněte na kolo. Naučte se život vychutnávat.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: www.pribram.cz
autor: mir
Další články
Tropické počasí zaměstnává zdravotníky. Nemocnice radí: pozor hlavně na děti a seniory
Meteorologové varují před etrémními teplotami a v té souvislosti zdravotníci …
AKTUÁLNĚ
Tipy na víkend: Festivalový víkend pro mladou kulturu, milovníky piva i motorových vozidel
I tento víkend bude program na Příbramsku velmi pestrý. Barokní zámek ve Rtišovicích u …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Nebezpečné kuřecí maso se salmonelou se objevilo v obchodech. Inspekce varuje spotřebitele
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) vydala důrazné varování před …
AKTUÁLNĚ
Děti se hroutí kvůli známkám. Problém nejsou školy, ale naše očekávání
Konec školního roku je pro část dětí radost, pro jinou část období, kdy se jim svírá …
AKTUÁLNĚ
Pozor! Ve Středočeském kraji platí kvůli vedrům a suchu mimořádná opatření. Zákaz ohňů i pyrotechniky
Hasičský záchranný sbor Středočeského kraje upozorňuje obyvatele na mimořádně vysoké …
AKTUÁLNĚ
Proč většina lidí při ohrožení ztuhne? Pravda, o které se moc nemluví
Když se člověk ocitne v ohrožení, málokdy reaguje tak, jak si představuje. Většina …
LIFESTYLE
Záhada opuštěného sídla králů: Na Vrškamýku dodnes straší krutý rytíř
V hlubokých lesích nad řekou Vltavou se ukrývá jedno z nejvýznamnějších míst české …
TIP NA VÝLET
Pohonné hmoty v Příbrami: Ceny spadly i o několik korun
Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 37,89 Kč do 39,90 Kč …
DOPRAVA
Chystáte se na vodu? Ne všechny řeky mají dost vody, před cestou si ověřte jejich sjízdnost
S blížícími se letními prázdninami a obdobím dovolených začínají tisíce Čechů plánovat …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Čekalík Kids Vol. 1: Vodník Pěnkava připlouvá — ideální odměna za školní rok
Na poslední školní den děti v Příbrami rozhodně nezapomenou. V pátek 26. června se u …
NEPŘEHLÉDNĚTE




