V sobotu bude možné pozorovat částečné zatmění Měsíce i jasný Jupiter
23. října 2023 (13:30)
V sobotu bude v pozdních večerních hodinách možné pozorovat částečné zatmění Měsíce. Podle odborníků by měly být velmi dobré pozorovací podmínky, částečné zatmění bude vidět pouhýma očima bez dalekohledu i z měst, především mezi devátou a jedenáctou hodinou večer. Informoval o tom dnes v tiskové zprávě Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd. Při zatmění budou lidé moci pozorovat vedle Měsíce i jasnou planetu Jupiter.
Částečné zatmění začne podle odborníků ve 21:35 a potrvá hodinu a 17 minut, Měsíc při něm vstoupí do stínu Země svým jižním okrajem. Zastíněných by mělo být více jak 12 procent jeho průměru, maximální zatmění nastane ve 22:14, částečné zatmění skončí krátce před 23:00.
Lidé mohou pozorovat i polostínové fáze zatmění, při kterém se část Měsíce zdá trochu tmavší než zbytek. Počáteční polostínová fáze bude vidět okolo deváté hodiny večer a konečná zhruba půl hodiny po konci částečného zatmění. Po celou dobu bude zároveň možné pozorovat východně od Měsíce jasnou planetu Jupiter.
Na pozorování zatmění Měsíce není podle odborníků potřeba žádné speciální vybavení, úkaz lze pozorovat pouhým okem. V případě, že budou mít lidé k dispozici dalekohled, budou mít možnost prohlédnout si měsíční krátery. Ani část Měsíce, kterou zahalí zemský stín, nebude zcela tmavá, jelikož i na ni dopadají slabé paprsky slunečního světla. Úkaz půjde spatřit i v případě, že oblohu zakryje jemná oblačnost, nesmí ale být úplně zataženo.
Zatmění Měsíce vzniká při průchodu Měsíce zemským stínem. V jednom roce nastanou podle odborníků maximálně čtyři měsíční zatmění včetně nevýrazných polostínových zatmění. Pokud se měsíční úplněk nachází nedaleko vnějšího okraje zemského stínu, je možné spatřit takzvané polostínové zatmění. Výraznější je zatmění částečné. Při něm je Měsíc z části v plném zemském stínu.
Celková délka zatmění od polostínového přes částečné a případné úplné k výstupu Měsíce ze stínu trvá několik hodin, díky čemuž je úkaz pozorovatelný nejen na celé zemské polokouli, kde je zrovna noc, ale také tam, kde Měsíc teprve vychází za rozbřesku, nebo zapadá za soumraku. V případě zatmění 28. října bude úkaz viditelný prakticky z celého euroasijského kontinentu, z celé Afriky a také ze západní Austrálie, Grónska, Islandu a částečně také z východní poloviny amerického kontinentu.
Další zatmění Měsíce viditelné z Česka nastane ve středu 18. září 2024 v časných ranních hodinách a bude opět částečné. Úplné zatmění bude možné pozorovat v neděli 7. září 2025.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK
autor: Jakub Pečenka
Související
•V Česku bude dál nadprůměrně teplo, od úterý se čekají přeháňky a déšť
•Největší rybník na Sedlčansku vydá svou rybí úrodu
•Na víkend se oteplí, bude ale zataženo
Další články
Mlha na silnicích: Špatně zapnuté mlhovky mohou být stejně nebezpečné jako rychlá jízda
Mlhavá rána nejsou jen výsadou podzimu, ale i současného jarního počasí. Místy jsou …
Noční požár v Rožmitále: Plameny z popelnice ohrozily rodinný dům
Noční požár popelnice v Rožmitále pod Třemšínem se v neděli 8. března rozšířil na …
BLESKOVÁ ZPRÁVA
Rozbité chodníky v Příbrami čeká změna. Město přidá i problémový úsek u Václaváku
Rozbitým chodníkům v Příbrami by se letos mělo výrazně ulevit. Město chystá velkou …
Karafiát není symbolem ideologie. Mezinárodní den žen má hlubší kořeny, než si mnozí myslí
Když se řekne Mezinárodní den žen, těm starším se okamžitě vybaví červený karafiát, …
Hepatitida A dál roste. Příbram hlásí první letošní případy — a čísla překvapí
Hepatitida typu A se dál šíří Českem a počet případů letos opět rychle roste. Jen od …
ZDRAVOTNICTVÍ
Nad McDonald's v Příbrami zasahovali hasiči
V sobotu odpoledne hasiči likvidovali požár suché trávy nad prodejnou McDonald's …
AKTUALIZOVÁNO
Příbram představila investiční plány na rok 2026. Dodavatelům je přiblížila prostřednictvím projektu Meet the Buyer
Město Příbram i letos představilo své plánované investice prostřednictvím projektu …
/PÁTRANÍ/ Muže hledá policie i kamarádi, rád se toulá po Brdech
Od 5. března je vyhlášeno pátrání po muži z Berounska.
FOTO
Rozpadá se milínský mančaft? Z milínského hřiště odcházejí klíčoví hráči
Fotbalový klub z Milína vstupuje do jarní části sezony s výraznými změnami v kádru. …
Příbram poprvé doma na jaře. Jízda, šance, tyč v nastavení — s Jihlavou remíza 1:1
Fotbalisté Příbrami se ve druhém jarním kole poprvé představili domácím fanouškům a …
VIDEO





