V sobotu bude kvůli tragické střelbě den státního smutku
22. prosince 2023 (06:11)
V Česku bude v sobotu 23. prosince k uctění památky obětí tragické střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK) den státního smutku. Státní vlajky budou spuštěny na půl žerdi. Rozhodla o tom vláda na mimořádném zasedání, kterého se zúčastnil prezident Petr Pavel nebo předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). O vyhlášení státního smutku informoval po jednání vlády její předseda Petr Fiala (ODS). Současně vyzval občany, aby v den státního smutku uctili památku obětí tragédie minutou ticha. Zároveň by se měly v republice rozeznít zvony.
Fiala uvedl, že kabinet v úvodu zasedání uctil památku obětí minutou ticha. "Současně se vláda rozhodla, že na den 23. prosince vyhlásí státní smutek, tedy 23. prosinec bude dnem státního smutku k uctění památky obětí bezprecedentního útoku," uvedl premiér. Nejpozději v tento den budou vlajky ČR na státních a veřejných budovách vlát na půl žerdi.
Vláda podle něho uložila ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi (ODS), aby poskytl maximální součinnost obětem a pozůstalým při řešení žádostí o odškodnění podle zákona.
Střelba v centru Prahy je nejtragičtějším obdobným případem v historii Česka. Útočník na fakultě podle policie zabil 14 lidí, 25 je zraněno, z toho deset lidí těžce. Mrtvý je i střelec, který zřejmě spáchal sebevraždu, stříleli po něm i zasahující policisté. Jeho totožnost zatím policie nepotvrdila, protože utrpěl devastující poranění. Policisté pracují s verzí, že podezřelým je čtyřiadvacetiletý student fakulty z obce Hostouň ve středních Čechách, který před odjezdem do Prahy údajně zabil i svého otce. Policie navíc prověřuje možnost, že muž je i pachatelem dvojnásobné vraždy z Klánovického lesa, při němž před šesti dny zemřel podle médií dvaatřicetiletý muž a jeho dvouměsíční dcera.
Naposledy Česko drželo státní smutek 3. února 2020 k uctění památky náhle zemřelého předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS), předtím 12. října 2019 v den pohřbu zpěváka Karla Gotta. Třídenní státní smutek byl vyhlášen před Vánocemi na 21. až 23. prosince roku 2011 k uctění památky zesnulého prezidenta Václava Havla, dvoudenní byl 17. a 18. dubna 2010 po tragickém pádu letounu u Smolenska, na jehož palubě byli polští představitelé včetně prezidenta Lecha Kaczyńského.
Lidé na pomoc zasaženým čtvrteční tragédií přispěli miliony korun
Lidé na pomoc zasaženým čtvrteční tragédií na pražské filozofické fakultě přispěli miliony korun. Vyplývá to z webů sbírek. Na sbírce Nadačního fondu Univerzity Karlovy (UK) se podle údajů po 06:00 sešlo přes 2,5 milionu korun.
Lidé na pomoc zasaženým čtvrteční tragédií na pražské filozofické fakultě přispěli miliony korun. Vyplývá to z webů sbírek. Na sbírce Nadačního fondu Univerzity Karlovy (UK) se podle údajů po 06:00 sešlo přes 2,5 milionu korun.
Nadační fond UK vyhlásil sbírku na podporu rodin obětí, pedagogů a studentů zasažených čtvrteční střelbou na Filozofické fakultě UK. Univerzita uvedla, že vybrané prostředky použije na adresnou pomoc zasaženým a využití bude koordinovat s vedením fakulty.
Další sbírka funguje na portálu Znesnáze21. Lidé tam přispěli přes 1,6 milionu korun a částka narůstá.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Střelba na FF UK v Praze si vyžádala nejméně 14 mrtvých a 25 zraněných
•Policie odvolala pátrání po 45leté ženě z Kytína, sama se vrátila domů
•Vánoce ve vězení: Jak odsouzení prožívají adventní čas za mřížemi?
Další články
Prokletá sláma ve Zduchovicích: Hasiči se po čtyřech dnech vrátili ke stejnému požáru
Jen čtyři dny klidu dopřál hasičům na Příbramsku požár uskladněné slámy ve …
AKTUALIZOVÁNO
Nová urologická ambulance v Rožmitále pod Třemšínem rozšíří dostupnost péče
Obyvatelé Rožmitálu pod Třemšínem a okolí se dočkají lepší dostupnosti specializované …
Brdy jsou po zimě čistší. Dobrovolníci sesbírali přes půl tuny odpadu
Desítky dobrovolníků se i letos zapojily do jarní akce Ukliď Brdy 2026. Výsledkem je …
PŘÍRODA
Nová Restaurace 27 mění pohled na českou kuchyni. Příbram má další důvod vyrazit ven
Příbram má nový podnik, který stojí za pozornost. Restaurace 27 vznikla jen pár kroků …
PR
U Bukovan havaroval autobus, na místě zasahovali hasiči i záchranka
U další nehody autobusu zasahovali záchranáři ve čtvrtek ráno na silnici u obce …
AKTUALIZOVÁNO
Velikonoce pod dohledem policie: řidiči na Příbramsku chybují, kontroly přitvrdí
Policisté na Příbramsku se před velikonočními svátky zaměřili na kontrolu řidičů – a …
AKTUÁLNĚ
Semifinále 2. ligy: Příbram padla v nájezdech. Vyrovnaný duel s Prostějovem rozhodla až loterie
Semifinále mezi Příbramí a Prostějovem začalo dramatem, které se lámalo až v …
SPORT
Drama v Dobrošovicích: Řidič autobusu zkolaboval za volantem a srovnal se zemí kapličku
Vážná dopravní nehoda ochromila ve středu odpoledne provoz v obci Dobrošovice na …
AKTUALIZOVÁNO
Chcete jaro plné zpěvu? Pak pomozte ptákům. Dnes je jejich mezinárodní den
Každý rok na 1. dubna připadá Mezinárodní den ptactva. Možná to zní jako apríl, ale …
ZAJÍMAVOSTI
Velikonoce omezí provoz lékárny ONP, pacienti mohou využít náhradní provozy
Lékárna ONP bude během velikonočních svátků uzavřena. Nemocnice zároveň informuje o …





