4. 3. svátek má Stela




V Rožmitále dnes padl teplotní rekord, meteorologové zde naměřili téměř 23 stupňů

29. října 2022   (19:30)
V Rožmitále dnes padl teplotní rekord, meteorologové zde naměřili téměř 23 stupňů
foto: freepik

Vlna nadprůměrně teplého počasí má podle meteorologů pokračovat i v neděli.


Česko dnes zažilo další nadprůměrně teplý říjnový den. Na několika místech se odpolední maxima dostala nad 22 stupňů Celsia. Nejtepleji bylo v jihočeském Husinci, kde meteorologové naměřili 23,8 stupně. Teplotní rekordy pro 29. říjen padly zhruba na polovině stanic, které měří 30 a více let, řekl Filip Smola z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Nad 22 stupňů se dnes teplota dostala v Rožmitále pod Třemšínem na Příbramsku, kde naměřili 22,8 stupně. O tři desetiny stupně chladněji bylo ve Vimperku na Prachaticku.
O výjimečnosti dnešního počasí svědčí fakt, že teplotní maxima pro předposlední říjnový den padla zhruba na šesti desítkách stanic s alespoň třicetiletou délkou záznamů. Nejčastěji to bylo v Jihočeském a Plzeňském kraji.
Kromě Husince, Rožmitálu a Vimperku padlo dosavadní teplotní maximum pro 29. říjen například v Českých Budějovicích-Rožnově, kde měří teplotu 138 let. Dnes tam bylo 22 stupňů, o 0,2 stupně tepleji než v dosud rekordním roce 1960.

Nové maximum mají po dnešku také na pražském Karlově nebo v Klatovech. Na Karlově se rtuť v teploměru vyšplhala na 20,6 stupně, přičemž dosavadní maximum z roku 1937 bylo 19,4 stupně Celsia. V Klatovech byl překonán rekord z 29. října 1943, který měl hodnotu 17,2 stupně. Dnes tam naměřili 19,9 stupně Celsia. Obě stanice přitom patří mezi "stoleté." V Klatovech měří 107 let, v Praze na Karlově 101 let.
Teplotní rekordy padaly v Česku už ve čtvrtek a v pátek. A vlna nadprůměrně teplého počasí má podle meteorologů pokračovat i v neděli. "Oblačnosti bude málo a na Šumavě/Pošumaví možná naměříme až 25 stupňů Celsia," uvedl dnes ČHMÚ na twitteru.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK/ČHMÚ
autor: Jakub Pečenka








Související


Další články

Řidičce se udělalo nevolno a u benzínky narazila do kamionu Řidičce se udělalo nevolno a u benzínky narazila do kamionu Přibližně hodinu po poledni ve středu 4. března zasahovali hasiči a záchranáři u … DOPRAVA Únor byl teplotně nadprůměrný. Patří k teplejším v historii měření Únor byl teplotně nadprůměrný. Patří k teplejším v historii měření Letošní únor byl na území České republiky hodnocen jako teplotně normální, přesto … POČASÍ Příbram chce slyšet váš hlas: podpořte akční plán služeb 2027 Příbram chce slyšet váš hlas: podpořte akční plán služeb 2027 Odbor sociálních věcí a zdravotnictví města Příbram připravuje Akční plán rozvoje … AKTUÁLNĚ V květnu nebo červnu půjde k zemi most u Jíloviště. Kraj už vybral zhotovitele za 193 milionů V květnu nebo červnu půjde k zemi most u Jíloviště. Kraj už vybral zhotovitele za 193 milionů V průběhu druhého čtvrtletí tohoto roku začne stavba nového mostu přes dálnici D4 u … DOPRAVA Příbram chystá levnější jízdné do Prahy. Opozice chce změny u nádraží Příbram chystá levnější jízdné do Prahy. Opozice chce změny u nádraží Parkovací dům u nádraží se začíná plnit a město už připravuje další kroky, které mají … POLITIKA Zákaz sekání o nedělích? Příbram chystá vyhlášku, která změní víkendy Zákaz sekání o nedělích? Příbram chystá vyhlášku, která změní víkendy Město Příbram připravuje novou obecně závaznou vyhlášku, která má omezit hlučné … BLESKOVÁ ZPRÁVA Slunce vítá novou sezónu v Podbrdském muzeu Slunce vítá novou sezónu v Podbrdském muzeu S prvními jarními paprsky přichází i nová muzejní sezóna. Podbrdské muzeum v Rožmitále … Který fotbalový klub je na Příbramsku nejoblíbenější? Hlasujte v naší anketě Který fotbalový klub je na Příbramsku nejoblíbenější? Hlasujte v naší anketě Fotbal má na Příbramsku silnou tradici a své fanoušky napříč generacemi. Každý víkend … ANKETA Vrchní soud potvrdil muži z Příbramska 15 let vězení za otravu matky metanolem Vrchní soud potvrdil muži z Příbramska 15 let vězení za otravu matky metanolem Za otrávení své matky metanolem si muž z Příbramska odpyká 15 let vězení. Trest mu v … AKTUÁLNĚ
Sen o Bali skončil ztrátou 50 tisíc. Policie varuje před nákupem zájezdů přes sociální sítě Sen o Bali skončil ztrátou 50 tisíc. Policie varuje před nákupem zájezdů přes sociální sítě Vidina exotické dovolené, slunce a odpočinku se dvěma ženám během chvíle proměnila v … KRIMI
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz