11. 4. svátek má Izabela

V roce 2020 zaniklo v ČR 16.111 firem, dosud nejvíce

26. ledna 2021   (09:56)
V roce 2020 zaniklo v ČR 16.111 firem, dosud nejvíce
foto: ribram.cz

Vzniklo 27.228 společností, což je nejnižší počet za šest let.


V roce 2020 zaniklo v ČR 16.111 firem, o 353 více než předloni a zároveň dosud nejvíce. Vzniklo 27.228 společností, což je nejnižší počet za šest let. Celkově tak v Česku přibylo 11.117 firem, což je nejméně od roku 2003. Vyplývá to z analýzy dat společnosti CRIF.

Počet zaniklých společností se začal výrazněji zvyšovat v průběhu roku 2015 a trend pokračoval i v uplynulém roce, i když byl zčásti utlumen vládními intervencemi, což se projevilo na nižším tempu růstu zaniklých firem v roce 2020 proti roku 2019, ale i třeba poklesem počtu firemních bankrotů. Proto lze očekávat, že v letošním roce počet zaniklých firem opět vzroste o něco výrazněji, uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.
V uplynulém roce také opětovně klesl počet nově vzniklých společností. Vzniklo jich o 2842 méně než v roce 2019. Meziročně se tak počet nových firem snížil o desetinu. "Za tímto výrazným meziročním poklesem stojí především březen, duben a říjen. I když počet vzniklých společností za měsíc byl meziročně nižší po většinu roku, v těchto měsících byl nižší o pětinu až o třetinu," dodala Kameníčková. Zde je podle ní vidět korelace s vyhlášením prvního a druhého nouzového stavu.

Během roku 2020 vzniklo nejvíce společností v Praze (12.844), v Jihomoravském kraji (3339) a ve Středočeském kraji (2169). Nejméně jich vzniklo v Karlovarském kraji (305) a na Vysočině (584). Nejvíce firem zaniklo rovněž v Praze (8383), ve Středočeském (1404) a v Jihomoravském kraji (1354).
V hlavních odvětvích vzniklo v roce 2020 nejvíce společností v oboru nakládání s nemovitostmi (4539), v obchodu (3619) a ve zpracovatelském průmyslu (2559). Nejvíce firem zaniklo v obchodu (5648), v nakládání s nemovitostmi (3233) a v profesních, vědeckých a technických činnostech (1729).

Nejvíce společností přibylo v nakládání s nemovitostmi (1306) a ve zpracovatelském průmyslu (1233). Naopak v obchodu se počet společností snížil o 2029 a v profesních, vědeckých a technických činnostech o 13.

Statistika počtu nově vzniklých společností je v posledních dvou letech v rámci odvětví ovlivněna tím, že stoupá podíl nových firem, které nejsou zařazeny do žádného odvětví. V roce 2020 to byla přibližně čtvrtina nových společností, v roce 2019 nebyl obor podnikání uveden u 18 procent nových firem a v roce 2018 to byla jen dvě procenta. V předchozích letech nedosahoval podíl nových společností bez uvedeného oboru podnikání ani jednoho procenta.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: ČTK
pribram.cz
autor: Jakub Pečenka








Další články

Zimní sezóna na nové D4: sypače najezdily téměř 40 tisíc kilometrů Zimní sezóna na nové D4: sypače najezdily téměř 40 tisíc kilometrů Zimní údržba nové dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem byla pro tým Via Salis Operations … DOPRAVA Malý, ale neohrožený. To je kulíšek nejmenší Malý, ale neohrožený. To je kulíšek nejmenší Je nejmenší, ale zároveň nejodvážnější a možná i nejdrzejší sovou. Ano, řeč je o … POZNÁVÁME BRDY Vodní elektrárna Slapy je po roční odstávce jednoho soustrojí opět v plné síle Vodní elektrárna Slapy je po roční odstávce jednoho soustrojí opět v plné síle Vodní elektrárna Slapy je po roční odstávce jednoho ze tří soustrojí opět v plné síle. … NEPŘEHLÉDNĚTE Příbram brzdí opravy: asfalt mizí z trhu a dodavatelé chtějí víc peněz Příbram brzdí opravy: asfalt mizí z trhu a dodavatelé chtějí víc peněz Růst cen ropy a dalších komodit začíná dopadat i na Příbram. Město v posledních … AKTUÁLNĚ Tipy na víkend: Zahájení sezóny pro turisty i milovníky motorových vozidel! Tipy na víkend: Zahájení sezóny pro turisty i milovníky motorových vozidel! Tento víkend, konkrétně v sobotu 11. dubna, bude v Příbrami oficiálně zahájena … KULTURA Na silnici nad Věšínem skončilo auto na střeše Na silnici nad Věšínem skončilo auto na střeše V pátek 10. dubna dopoledne vyjížděli záchranáři k nahlášené nehodě v katastru obce … FOTOGALERIE Voda, běh a první odpovědi sezony: Příbram hostí už v sobotu napínavý aquatlon Voda, běh a první odpovědi sezony: Příbram hostí už v sobotu napínavý aquatlon Triatlonová sezona se rozjíždí a hned zkraje nabídne pořádně zajímavou podívanou. V … SPORT Policejní pyrotechnik odpálil nalezenou munici na místě Policejní pyrotechnik odpálil nalezenou munici na místě Ve čtvrtek 9. dubna po 9. hodině ráno byl ohlášen nález munice v katastru obce … NEPŘEHLÉDNĚTE V Prokopské ulici přibydou vodicí linie. Město napravuje nedostatek z rekonstrukce V Prokopské ulici přibydou vodicí linie. Město napravuje nedostatek z rekonstrukce V Prokopské ulici na Březových Horách se chystají další úpravy. Město zde nechá … AKTUÁLNĚ
Baník venku vyhrál 6:3, doma vedl 2:1. Přesto končí. Rozhodla jediná špatná třetina Baník venku vyhrál 6:3, doma vedl 2:1. Přesto končí. Rozhodla jediná špatná třetina Hokejisté HC Baník Příbram vstoupili do rozhodujícího utkání přesně tak, jak … SPORT
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz