V rámci pilotního projektu bylo u D4 umístěno 10 včelích úlů
AKTUALIZOVÁNO
27. června 2023 (11:19)
foto: pribram.cz/Kateřina Burgersteinová
Projekt včelích úlů startuje ještě v průběhu výstavby a po jeho vyhodnocení a dokončení D4 v roce 2024 budou včelstva rozmístěna i v dalších lokalitách.
Na stavbě dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem je umístěno deset včelích úlů. Dohromady je v nich 800.000 včel, které létají v okruhu zhruba čtyř kilometrů. Pilotní projekt je součástí environmentální strategie společnosti Via Salis, která dálnici buduje. Po jeho vyhodnocení a dokončení D4 v roce 2024 budou včelstva rozmístěna i v dalších lokalitách, uvedla dnes firma v tiskové zprávě.
Desítka včelích úlů stojí na začátku prvního úseku Háje-Milín, kde je dálnice obklopena lesem i poli. Na projektu firma spolupracuje se včelařem Davidem Zítkem ze společnosti Pražská včela. V každém úlu je zhruba 80.000 včel. "První stáčení bude na podzim. Z jednoho úlu lze získat až 35 kilogramů medu. My ale očekáváme méně, protože tu úly nestojí hned od počátku sezony," uvedl Zítek.
K environmentálním plánům Via Salis v souvislosti se stavbou D4 patří snižování uhlíkové stopy, ochrana biodiverzity, snižování spotřeby vody a minimalizace odpadu. Mezi cíle týkající se biodiverzity se řadí instalace úlů a hmyzích hotelů či vytvoření takzvané motýlí dálnice, neboli výsadba divokých luk v blízkosti dálnice. K zachování biodiverzity přispívá podle firmy také zákaz používání pesticidů na stavbě. Veškerá zeleň v trase budoucí komunikace musela být odstraněna výhradně mechanicky. Zákaz používání pesticidů bude platit i po dokončení stavby a po zahájení provozu D4.
Stavbaři počítají i se vznikem biokoridorů pro pohyb divoké zvěře. Společně s propustky pod dálnicí bude takových přechodů a podchodů pro zvěř 20. Obojživelníky ochrání během stavby 16 kilometrů mobilních zábran, které později vystřídají pevné stěny. V plánu je i stavba retenčních nádrží na srážkovou vodu, osazení provozních budov solárními panely a počítá se s opětovným použitím vytěženého materiálu. Zrecyklovat by se tak mělo téměř 100 procent vyfrézovaného asfaltu. Zemina, jež byla z budoucí trasy dálnice odstraněna, se využívá k pokrytí náspů i zářezu, ornice poslouží zemědělcům pro zvýšení bonity jejich polí. Při budování podkladových vrstev dálnice se používá kamenivo především z lokálních zdrojů.
Dostavba 32 kilometrů dlouhé dálnice mezi Příbramí a Pískem začala v červnu 2021. Všech pět úseků se staví najednou. Náklady budou téměř deset miliard korun. Firmy zároveň modernizují 16 kilometrů už zprovozněných částí.
Nová D4 vzniká formou spolupráce veřejného a soukromého sektoru, tedy PPP (Public Private Partnership). Projekt dostavby D4 má na starosti sdružení Via Salis, složené z francouzských firem VINCI Highways a Meridiam. Stavební práce na D4 provádí společnost DIVia stavební, která patří do Skupiny VINCI Construction CS, a to na základě zhotovitelské smlouvy uzavřené s Via Salis. Po dostavbě bude konsorcium dálnici a navazující části silnice I/20 provozovat a udržovat 25 let, za což mu stát bude platit. Stát by měl za využívání nové dálnice zaplatit 17,8 miliardy.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Středočeští zastupitelé schválili vítěze dalších tendrů na autobusové dopravce
•Milínem projede kvůli stavbě D4 denně až 15.000 aut, zásadní kolize zatím nebyly
•Benzin a nafta ve Středočeském kraji od minulého týdne opět zdražily
Další články
Záchranná akce se šťastným koncem: Hasiči ruku v ruce s ochránci přírody vyprostili z pasti malou vydru
Profesionální hasiči ze Sedlčan spěchali na pomoc záchranné stanici do obce Příčovy. V …
AKTUÁLNĚ
„Tohle jsme nečekali.“ Co lidi při prodeji nemovitosti nejvíc překvapí?
Co nám říkají klienti: „Myslel jsem si, že nejtěžší bude najít kupujícího.“ Tohle je …
PR
Pražský okruh bude v noci z 18. na 19. července zcela uzavřen. Demolují se dva nadjezdy, doprava pojede přes Strakonickou a tunely
Řidiče čeká významné noční omezení na Pražském okruhu. V noci ze soboty 18. července …
BLESKOVÁ ZPRÁVA
Příbramská nemocnice má za sebou první rok jednodenní chirurgie. Moderním oddělením prošlo téměř 900 pacientů
Oddělení jednodenní péče Oblastní nemocnice Příbram slaví první rok provozu. Od svého …
ZDRAVOTNICTVÍ
Festival chutí, vůní a rytmů znovu oživí Březnici. Třetí ročník nabídne speciality z celého světa i pestrý hudební program
Březnické staré kluziště se promění 18. července v místo, kde se setkají chutě, vůně i …
Mladí střelci z Příbrami překvapili Evropu. Co je za jejich úspěchem?
Ve veřejných debatách se střelba často objevuje jako téma rizika. Zbraně jako hrozba, …
SPORT
Čolka horského můžete objevit i v lesní louži
Na první pohled zaujme pestré vybarvení samečka čolka horského během období …
POZNÁVÁME BRDY
Bez nich bychom nepřežili
V sobotu 18. července 2026 od 10 do 16 hodin nahlédnete v Ochranné stanici fauny v …
PŘÍRODA
Čekalíkovský rybník ožije hudbou. V centru Příbrami se chystá letní relax pod širým nebem
Příjemná hudba, letní drinky, posezení u vody a pohodová atmosféra. To vše nabídne …
KULTURA
Pohonné hmoty v Příbrami: Cenové stropy končí v neděli, ceny už nyní letí nahoru
Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 39,50 Kč do 41,50 Kč …
DOPRAVA




