V příštích dnech bude v noci až minus šest stupňů, mráz může poškodit ovocné stromy
2. dubna 2023 (12:16)
foto: freepik
Meteorologové doporučují stromy chránit před mrazem například orosováním či pálením vlhkého rostlinného odpadu.
V příštích dnech bude v Česku v noci až minus šest stupňů Celsia. V nižších polohách proto hrozí poškození kvetoucích ovocných stromů. Vyplývá to z výstrahy, kterou dnes zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Meteorologové doporučují stromy chránit před mrazem například orosováním či pálením vlhkého rostlinného odpadu.
Pro většinu České republiky platí výstraha před mrazy už v noci na pondělí. Pro všechny regiony je vyhlášena do středečních 08:00. "Výstraha platí zatím do středečního rána. V dalších dnech se může upřesnit nebo prodloužit pro některé oblasti až do rána čtvrtečního," doplnili pracovníci ČHMÚ.
Podle předpovědi ústavu se budou teploty v noci na pondělí pohybovat mezi plus jedním až minus třemi stupni Celsia, ale při slabším větru mohou klesnout na minus pět stupňů. V noci na úterý se pak už zřejmě teploty vůbec nedostanou nad nulu, budou mezi minus dvěma až minus šesti stupni. V noci na středu poté meteorologové očekávají teploty minus jeden až minus pět stupňů a v noci na čtvrtek od nuly po minus čtyři stupně.
Protože se mráz objeví ve vegetačním období rostlin, může lidem poškodit na zahradách ovocné stromy či zeleninu. "Mráz by mohl v polohách pod 500 m nadmořské výšky poškodit zejména kvetoucí meruňky, broskvoně a rané odrůdy slivoní," uvedli meteorologové.
Zeleninu a další nižší rostliny mohou lidé podle ČHMÚ ochránit zakrytím světlou netkanou textilií. "V případě stromů je možno použít ochranné přípravky proti promrznutí nebo klasické metody ošetření, jako je lehký postřik, orosování porostů drobnými vodními kapičkami v období záporných teplot, zpravidla před východem Slunce, nebo dýmování, zakuřování spalováním vlhkého rostlinného odpadu v bezprostřední blízkosti stromů," sdělil ústav.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK
autor: Jakub Pečenka
Související
•Ve středních Čechách loni přibylo 12.014 lidí, jsou stále nejlidnatějším krajem
•Na protivládní demonstraci se na Václavském náměstí sešly tisíce lidí
•Senát schválil sporné snížení růstu penzí, návrh ještě posoudí prezident
Další články
Středočeští hygienici prověřili 203 školních jídelen, nedostatky zjistili v 60
Středočeští hygienici prověřili v letošním prvním čtvrtletí 203 školních jídelen a …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Přijďte zažít tmu v Brdech. Čeká vás večer plný hvězd i jedinečné atmosféry
Milovníci noční oblohy i tichých zákoutí Brd by si měli do kalendáře zapsat sobotu 18. …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Plameny u dopadové plochy Jordán: hasiči zasahovali u hořícího harvestoru
V pondělí ráno se odehrál dramatický požár těžební techniky v Brdech. Včasným zásahem …
FOTO
Z vody do běhu: kdo ovládl aquatlon v Příbrami?
Seriál Českého poháru v aquatlonu se naplno rozběhl a jeho další zastávkou byla …
SPORT
Studenti pomáhali nemocné holčičce
Sport může pomáhat. Přesvědčili se o tom studenti středních škol na Příbramsku, kteří …
AKTUÁLNĚ
Kdy dorazí jaro? Čeká nás vítr, déšť, ale i jarní oteplení během jediného týdne
Nový týden přináší do Česka typicky proměnlivé jarní počasí. Čeká nás vítr, přeháňky i …
POČASÍ
Příbram chce obchvat. A podle ministra je teď blíž než kdykoli dřív
JV obchvat Příbrami je pro obyvatele jedním z nejdůležitějších témat současnosti. …
DOPRAVA
Dobříšští školáci překvapili republiku. 2. ZŠ postupuje do finále FAČR
Žáci 2. ZŠ Dobříš si vybojovali postup do republikového finále Poháru FAČR ve fotbalu …
ŠKOLSTVÍ
Zlaté ruce mizí. Proč se vytrácejí řemeslo i chuť u něj vydržet?
Ještě před pár desítkami let bylo běžné, že lidé uměli pracovat rukama – opravit si …
LIFESTYLE
Kde v Příbrami dělají nejlepší snídaně? Spouštíme velkou snídaňovou anketu!
Příbramští, připravte se. Tentokrát jde o snídaně — a to je disciplína, na kterou má …
ANKETA




