10. 8. svátek má Vavřinec
V příbramském odběrovém místě otestují přibližně deset lidí denně, v březnu to bylo až padesát

2. července 2020   (20:00)
V příbramském odběrovém místě otestují přibližně deset lidí denně, v březnu to bylo až padesát

Měsíční náklady na příbramské odběrné místo jsou okolo 350.000 korun.


Na středočeských odběrových místech pro testy na koronavirus odbaví denně desítky zájemců, celkový počet odběrů už je v řádu tisíců. Spolupracují i se soukromými laboratořemi. Odběrová místa jsou i v soukromých zařízeních. Například v brandýské nemocnici je provoz odběrového stanu ukončený, ale na vyšetření se lze v nemocnici telefonicky objednat.

Středočeský kraj zřizuje pět nemocnic: kolínskou (pod níž patří i kutnohorská), kladenskou, benešovskou, mladoboleslavskou a příbramskou. Kolínské odběrové stanoviště už udělalo zhruba 3500 odběrů, pracoviště při kutnohorské nemocnici 1400 odběrů. Denně to nyní v Kolíně představuje deset až dvacet lidí, v Kutné Hoře pět až deset. V březnu to bylo 60 až 80 lidí v Kolíně a 35 až 50 v Kutné Hoře. Testování na obou místech bude pokračovat v závislosti na epidemiologické situaci.
Například benešovská nemocnice spolupracuje s Bioptickou laboratoří Plzeň, Vidiadiagnostikou Praha a Citylabem Praha, což jsou soukromá zařízení. Příbramská nemocnice využívá vlastní laboratoř, ale v případě velkého množství vzorků spolupracuje i s nedalekou laboratoří Státního ústavu jaderné, chemické a biologické ochrany v Kamenné.
Příbramské odběrové místo nadále funguje a jeho uzavírání zatím není naplánováno. Vše je samozřejmě závislé na zájmu samoplátců a epidemiologické potřebě. V těchto dnech je prováděno zhruba deset odběrů denně. V březnu to bylo 40 až 50 odběrů za den, celkově už zde zdravotníci odebrali kolem 1000 vzorků, v Benešově přes 3200.

Měsíční náklady na příbramské odběrné místo jsou okolo 350.000 korun, včetně osobních nákladů a ochranných pomůcek. Odběry dál dělá i mladoboleslavské zařízení, nyní denně tak 45 odběrů, většinou jde o samoplátce. Celkově už zde odebrali přes 3800 vzorků. Průměrné měsíční náklady jsou téměř 300.000 korun.
V Kladně činí červnový průměrný denní počet odběrů 40, v březnu to bylo denně o deset méně, celkem tu od března odebrali zhruba 7200 vzorků. Měsíční náklady na provoz odběrového stanoviště přesahují 220.000 korun. V částce nejsou zahrnuté odměny. Kladenská nemocnice spolupracuje při vyhodnocování vzorků s laboratoří v Ústřední vojenské nemocnici v Praze a soukromou laboratoří Synlab.

Od začátku pandemie testy odhalily ve středních Čechách nákazu u 1206 lidí, z toho 24 nakažených zemřelo, žádné úmrtí kvůli koronaviru v posledních dvou týdnech nepřibylo. Většina nemocných se uzdravila. Nemocných s potvrzenou nákazou zůstává v kraji 123. Hygienici dali v regionu otestovat přes 7800 lidí, tisíce dalších testů si nechali udělat samoplátci.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
ČTK
foto: pribram.cz_Jakub Pečenka

autor: Tomáš Pečenka

Další články

Budete cestovat do Řecka? Přibalte negativní test na covid Budete cestovat do Řecka? Přibalte negativní test na covid Turisté z několika evropských zemí, včetně České republiky, budou smět do Řecka od 17. srpna jen s negativním testem na covid-19. 10. srpna 2020   (17:38) AKTUALIZOVÁNO Deset hasičských jednotek likviduje požár pole u Podluh. Vítr hnal oheň do lesa Deset hasičských jednotek likviduje požár pole u Podluh. Vítr hnal oheň do lesa Tuzemské cestovky ruší některé zářijové zájezdy do exotických destinací Tuzemské cestovky ruší některé zářijové zájezdy do exotických destinací Rušení cest se týká především Egypta a Turecka zhruba do poloviny září. 10. srpna 2020   (14:05) Meteorologové varují: Ženou se bouřky s přívalovými dešti Meteorologové varují: Ženou se bouřky s přívalovými dešti Meteorologové vydali výstrahu před silnými bouřkami a vydatnými dešti. Bouřky zasáhnou většinu území republiky od pondělního poledne do půlnoci, během úterý se bude situace opakovat. 10. srpna 2020   (12:42) Na účet pozůstalých po tragické nehodě ve Lhotě zaslali lidé téměř 150 tisíc Na účet pozůstalých po tragické nehodě ve Lhotě zaslali lidé téměř 150 tisíc Záhadná bílá paní hlídá na Valdeku poklad v podobě 12 zlatých židlí a zlatého stolu Záhadná bílá paní hlídá na Valdeku poklad v podobě 12 zlatých židlí a zlatého stolu Pojďme odhalit tajemství, pověsti, mystéria a záhadná místa. 10. srpna 2020   (09:13) Po čtyřech letech Junior otevře 4. září. Program je do konce roku nabitý Po čtyřech letech Junior otevře 4. září. Program je do konce roku nabitý Legendární příbramský hudební klub byl zavřený čtyři roky. Rekonstruovanou scénu pokřtí v září příbramské kapely Origami, Roofers a GymBand Příbram. Těšit se můžeme také na koncerty E!E, The Atavists, přednášku o cestě Kanadou nebo comedy show. Vrací se i tradiční oldies a Dj Ludjek. 10. srpna 2020   (06:02) Policie vyšetřuje rasistický článek o požáru v Bohumíně Policie vyšetřuje rasistický článek o požáru v Bohumíně Autor článku píše o zemřelých jako o "cikánech", "škodné" a "parazitech". 9. srpna 2020   (21:02) Nepřehlédněte Policisté stále pátrají po dvaačtyřicetiletém muži, který vyskočil u Radavy z člunu a nevyplaval Policisté stále pátrají po dvaačtyřicetiletém muži, který vyskočil u Radavy z člunu a nevyplaval
U zvířete v zaparkovaném autě může dojít k přehřátí s fatálními důsledky U zvířete v zaparkovaném autě může dojít k přehřátí s fatálními důsledky I přes stále opakovaná varování uhyne každé léto několik zvířat, nejčastěji psů, která nechají nezodpovědní majitelé uzavřené v odstavených automobilech. Majitelé často argumentují tím, že pes byl ve vozidle jen chvíli. 9. srpna 2020   (13:39)
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz