16. 9. svátek má Ludmila

V příbramské teplárně se přestavují kotle na dřevní štěpku

2. září 2019   (06:02)
Dalších 6 fotografií v galeriiV příbramské teplárně se přestavují kotle na dřevní štěpku

Přinášíme exkluzivní rozhovor s novým ředitelem příbramské teplárny Milanem Nebuchlou


V neděli 30. června 2019 byla podepsána smlouva o prodeji Příbramské teplárenské a. s. Novým majitelem se stala společnost Mincom CZ, s.r.o. (později přejmenována na Energo Příbram, s.r.o.). Jedním z avizovaných cílů byl přechod z uhlí na dřevní štěpku. Dnes, dva měsíce od prodeje teplárny, jsou již dva kotle téměř připravené na přestavbu a během měsíce září se již počítá s prvními návozy kulatiny a dřevní štěpky. Ředitel společnosti Milan Nebuchla vzal ekologizaci provozu pevně do svých rukou. A poskytl nám exkluzivní rozhovor.

Teplárnu vlastníte teprve dva měsíce a již nyní máte viditelné výsledky
Zariskoval jsem a již v době prodejního procesu jsem se společností Ekol, s. r. o. pracoval na výkresové dokumentaci a technickém řešení přestavby kotlů tak, abychom mohli okamžitě začít. Již měsíc po převzetí teplárny jsme tak měli oba dva kotle téměř připravené na rekonstrukci.

V zimní topné sezóně už by měla teplárna jet na dřevní štěpku. Co přechod na štěpku obnáší?
Začínáme od palivových dopravních cest. Z  velké části můžeme využít ty stávající, jen je plně zautomatizujeme. Na místě bývalého venkovního skladu uhlí vznikne 60 metrů dlouhá krytá hala, která bude rovněž plně automatizovaná. Laserem ovládaný drapák si bude dávkovat potřebné množství dřevní štěpky na celou dopravní cestu.

Jak vypadá provoz teplárny nyní, v letních měsících?
V tuto chvíli zásobujeme Příbram teplou vodou pouze jedním kotlem. V letních měsících jedeme pouze na plyn. Nynější zásoba uhlí (8,5 tisíce tun) nám vystačí zhruba do listopadu. Abychom co nejméně zatěžovali životní prostředí, budeme však i v chladných měsících využívat kombinaci plynu a uhlí. V průběhu prosince, po spotřebování uhelných zásob, spustíme první kotel na dřevní štěpku. Pak už nebudeme topit uhlím vůbec.

Provoz se hodně zautomatizuje. Budete nuceni propouštět?
Počet zaměstnanců zůstane stejný. Ti, co nyní pracují na odsíření a zauhlování, budou rozděleni do jiných úseků. Naopak chceme posílit údržbu.  Když jsem do společnosti vstoupil, zjistil jsem, že oprava jednoho prasklého potrubí trvala tři týdny. Zapracujeme na tom, abychom byli v případě havárie rychlejší, než tomu bylo doposud. Údržbové práce venkovních tras a rozvodů chceme zvládnout tak, abychom si nemuseli najímat externí firmy.

Práce přibude i v laboratoři. Z každé dodávky štěpky si chceme dělat vlastní vzorky, analyzovat její spalitelnost a výhřevnost.

Jsem rád, že tu pracují zkušení lidé. Velmi to ulehčilo přechod na novou technologii. Zaměstnanci technologii znají a spoustu věcí si můžeme dělat sami.

Zmizí odstávky tepla?
Odstávky budou pořád, ty se většinou netýkají samotného kotle, ale výměníkových stanic. Zřejmě však nebudou odstávky tak dlouhé. V tuto chvíli, když se stalo cokoliv s teplárnou, byla jedinou náhradou mazutová teplárna v nemocnici. Mazut je však z ekologického hlediska ještě horší, než uhlí. Tomu jsme chtěli zabránit, proto ekologizujeme provoz kompletně. Ke kotli K1 přidáme plynové trysky tak, aby byl schopen v krátké době najet a plně dodávat do sítě jak teplo, tak horkou páru. Nebudeme pak muset využívat alternativní mazutové zdroje tepla.

Spotřeba štěpky při plném provozu bude 30 tun za hodinu. Pokryjete tuto spotřebu?
Jednáme s hlavními dodavateli kulatiny, kteří mají možnosti, nám po železnici dřevo v potřebném množství dodávat. Část štěpky se udělá přímo v lese a doveze se kamionem. Skladovací prostory tu máme naštěstí dostatečné.
 
Budou mít nové investice vliv na cenu tepla?
Jak jsem avizoval na jednání zastupitelstva, bude v každém případě cena tepla snížena, a to řádově o desítky procent. Tím, že bude provoz ekologický, nebudeme muset platit emisní poplatky a ušetříme tak na emisních povolenkách.

„Stejný provoz máme i ve Sviadnově na Moravě. Voní to tam dřevem, do provozu se tam rádo chodí,“ dodává Milan Nebuchla.

Bio elektrárna ve Sviadnově byla dodána v rekordním termínu, za necelý jeden rok. Tempo, jakým se k ekologickému provozu blíží teplárna v Příbrami, je také velmi rychlé.

V neděli 30. června 2019 byla podepsána …

Fotogalerie

V příbramské teplárně se přestavují kotle na dřevní štěpku () V příbramské teplárně se přestavují kotle na dřevní štěpku (1) V příbramské teplárně se přestavují kotle na dřevní štěpku (2) V příbramské teplárně se přestavují kotle na dřevní štěpku (3) V příbramské teplárně se přestavují kotle na dřevní štěpku (4) V příbramské teplárně se přestavují kotle na dřevní štěpku (5)
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: mir foto topDalší články

Na Vrškamýcké pivoslávě byl k mání i orosený Hulvát Na Vrškamýcké pivoslávě byl k mání i orosený Hulvát V sobotu 14. září se v areálu zříceniny gotického hradu Vrškamýk konal pátý ročník pivoslávy 16. září 2019   (06:27) Svatohorská Šalmaj: Den plný hudby, tanců, loutek a šermu Svatohorská Šalmaj: Den plný hudby, tanců, loutek a šermu Celodenní veselí přilákalo spoustu pocestných 15. září 2019   (17:19) Březohorští hasiči udržují spolupráci s kolegy z Nizozemska Březohorští hasiči udržují spolupráci s kolegy z Nizozemska Ve čtvrtek 29. srpna v brzkých ranních hodinách vyrazila osmičlenná skupina členů SDH Březové Hory na čtyřdenní cestu do zahraničí. Cílem bylo partnerské město Hoorn v Severním Holandsku. 15. září 2019   (14:55) Požár rodinného domu ve Voznici způsobil dvoumilionovou škodu Požár rodinného domu ve Voznici způsobil dvoumilionovou škodu V nedýchatelném prostředí hořícího domu zahynuli dva psi. 15. září 2019   (12:14) Mladoboleslavští zařadili klukům na cestu zpátky k Litavce šestku Mladoboleslavští zařadili klukům na cestu zpátky k Litavce šestku FK Mladá Boleslav - 1.FK Příbram 6:0 (3:0). V sobotu 14. září zavítala v 9. kole FORTUNA:LIGY Příbram do města automobilového průmyslu 15. září 2019   (11:57) Rozpadá se až 45 procent manželství.  Jak jsou na tom rodiny v Příbrami? Rozpadá se až 45 procent manželství. Jak jsou na tom rodiny v Příbrami? Z údajů České statistického úřadu vyplývá, že v posledních letech rozvodovost v Česku klesá 15. září 2019   (09:45) Příbram je již 60 let městem se stálou divadelní scénou Příbram je již 60 let městem se stálou divadelní scénou Divadlo, které několikrát měnilo název (Městské divadlo, Divadlo Příbram, Krajské divadlo až po současný Divadlo Antonína Dvořáka podle slavného hudebního skladatele, ne prvního ředitele), je v současnosti významnou regionální divadelní scénou. 15. září 2019   (07:42) Na autobusovém nádraží v Příbrami vyhasl lidský život, okolnosti úmrtí šetří kriminální policie Na autobusovém nádraží v Příbrami vyhasl lidský život, okolnosti úmrtí šetří kriminální policie Policisté se snažili muže zachránit. 14. září 2019   (21:50) Rodinný dům zachvátily plameny, desítky hasičů bojovaly s ohněm Rodinný dům zachvátily plameny, desítky hasičů bojovaly s ohněm Uvnitř budovy byla propanbutanová lahev, hasiči zasahovali v dýchacích přístrojích. 14. září 2019   (21:17) Tři metry k životu: Hasičům blokují průjezd špatně zaparkovaná auta Tři metry k životu: Hasičům blokují průjezd špatně zaparkovaná auta Pátek třináctého byl ve znamení Dne požární bezpečnosti. Projeli jsme s hasiči příbramská sídliště. 14. září 2019   (17:57)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz