V příbramské teplárně se přestavují kotle na dřevní štěpku
2. září 2019 (06:02)
Dalších 6 fotografií v galerii
Přinášíme exkluzivní rozhovor s novým ředitelem příbramské teplárny Milanem Nebuchlou
V neděli 30. června 2019 byla podepsána smlouva o prodeji Příbramské teplárenské a. s. Novým majitelem se stala společnost Mincom CZ, s.r.o. (později přejmenována na Energo Příbram, s.r.o.). Jedním z avizovaných cílů byl přechod z uhlí na dřevní štěpku. Dnes, dva měsíce od prodeje teplárny, jsou již dva kotle téměř připravené na přestavbu a během měsíce září se již počítá s prvními návozy kulatiny a dřevní štěpky. Ředitel společnosti Milan Nebuchla vzal ekologizaci provozu pevně do svých rukou. A poskytl nám exkluzivní rozhovor.
Teplárnu vlastníte teprve dva měsíce a již nyní máte viditelné výsledky
Zariskoval jsem a již v době prodejního procesu jsem se společností Ekol, s. r. o. pracoval na výkresové dokumentaci a technickém řešení přestavby kotlů tak, abychom mohli okamžitě začít. Již měsíc po převzetí teplárny jsme tak měli oba dva kotle téměř připravené na rekonstrukci.
V zimní topné sezóně už by měla teplárna jet na dřevní štěpku. Co přechod na štěpku obnáší?
Začínáme od palivových dopravních cest. Z velké části můžeme využít ty stávající, jen je plně zautomatizujeme. Na místě bývalého venkovního skladu uhlí vznikne 60 metrů dlouhá krytá hala, která bude rovněž plně automatizovaná. Laserem ovládaný drapák si bude dávkovat potřebné množství dřevní štěpky na celou dopravní cestu.
Jak vypadá provoz teplárny nyní, v letních měsících?
V tuto chvíli zásobujeme Příbram teplou vodou pouze jedním kotlem. V letních měsících jedeme pouze na plyn. Nynější zásoba uhlí (8,5 tisíce tun) nám vystačí zhruba do listopadu. Abychom co nejméně zatěžovali životní prostředí, budeme však i v chladných měsících využívat kombinaci plynu a uhlí. V průběhu prosince, po spotřebování uhelných zásob, spustíme první kotel na dřevní štěpku. Pak už nebudeme topit uhlím vůbec.
Provoz se hodně zautomatizuje. Budete nuceni propouštět?
Počet zaměstnanců zůstane stejný. Ti, co nyní pracují na odsíření a zauhlování, budou rozděleni do jiných úseků. Naopak chceme posílit údržbu. Když jsem do společnosti vstoupil, zjistil jsem, že oprava jednoho prasklého potrubí trvala tři týdny. Zapracujeme na tom, abychom byli v případě havárie rychlejší, než tomu bylo doposud. Údržbové práce venkovních tras a rozvodů chceme zvládnout tak, abychom si nemuseli najímat externí firmy.
Práce přibude i v laboratoři. Z každé dodávky štěpky si chceme dělat vlastní vzorky, analyzovat její spalitelnost a výhřevnost.
Jsem rád, že tu pracují zkušení lidé. Velmi to ulehčilo přechod na novou technologii. Zaměstnanci technologii znají a spoustu věcí si můžeme dělat sami.
Zmizí odstávky tepla?
Odstávky budou pořád, ty se většinou netýkají samotného kotle, ale výměníkových stanic. Zřejmě však nebudou odstávky tak dlouhé. V tuto chvíli, když se stalo cokoliv s teplárnou, byla jedinou náhradou mazutová teplárna v nemocnici. Mazut je však z ekologického hlediska ještě horší, než uhlí. Tomu jsme chtěli zabránit, proto ekologizujeme provoz kompletně. Ke kotli K1 přidáme plynové trysky tak, aby byl schopen v krátké době najet a plně dodávat do sítě jak teplo, tak horkou páru. Nebudeme pak muset využívat alternativní mazutové zdroje tepla.
Spotřeba štěpky při plném provozu bude 30 tun za hodinu. Pokryjete tuto spotřebu?
Jednáme s hlavními dodavateli kulatiny, kteří mají možnosti, nám po železnici dřevo v potřebném množství dodávat. Část štěpky se udělá přímo v lese a doveze se kamionem. Skladovací prostory tu máme naštěstí dostatečné.
Budou mít nové investice vliv na cenu tepla?
Jak jsem avizoval na jednání zastupitelstva, bude v každém případě cena tepla snížena, a to řádově o desítky procent. Tím, že bude provoz ekologický, nebudeme muset platit emisní poplatky a ušetříme tak na emisních povolenkách.
„Stejný provoz máme i ve Sviadnově na Moravě. Voní to tam dřevem, do provozu se tam rádo chodí,“ dodává Milan Nebuchla.
Bio elektrárna ve Sviadnově byla dodána v rekordním termínu, za necelý jeden rok. Tempo, jakým se k ekologickému provozu blíží teplárna v Příbrami, je také velmi rychlé.
Teplárnu vlastníte teprve dva měsíce a již nyní máte viditelné výsledky
Zariskoval jsem a již v době prodejního procesu jsem se společností Ekol, s. r. o. pracoval na výkresové dokumentaci a technickém řešení přestavby kotlů tak, abychom mohli okamžitě začít. Již měsíc po převzetí teplárny jsme tak měli oba dva kotle téměř připravené na rekonstrukci.
V zimní topné sezóně už by měla teplárna jet na dřevní štěpku. Co přechod na štěpku obnáší?
Začínáme od palivových dopravních cest. Z velké části můžeme využít ty stávající, jen je plně zautomatizujeme. Na místě bývalého venkovního skladu uhlí vznikne 60 metrů dlouhá krytá hala, která bude rovněž plně automatizovaná. Laserem ovládaný drapák si bude dávkovat potřebné množství dřevní štěpky na celou dopravní cestu.
Jak vypadá provoz teplárny nyní, v letních měsících?
V tuto chvíli zásobujeme Příbram teplou vodou pouze jedním kotlem. V letních měsících jedeme pouze na plyn. Nynější zásoba uhlí (8,5 tisíce tun) nám vystačí zhruba do listopadu. Abychom co nejméně zatěžovali životní prostředí, budeme však i v chladných měsících využívat kombinaci plynu a uhlí. V průběhu prosince, po spotřebování uhelných zásob, spustíme první kotel na dřevní štěpku. Pak už nebudeme topit uhlím vůbec.
Provoz se hodně zautomatizuje. Budete nuceni propouštět?
Počet zaměstnanců zůstane stejný. Ti, co nyní pracují na odsíření a zauhlování, budou rozděleni do jiných úseků. Naopak chceme posílit údržbu. Když jsem do společnosti vstoupil, zjistil jsem, že oprava jednoho prasklého potrubí trvala tři týdny. Zapracujeme na tom, abychom byli v případě havárie rychlejší, než tomu bylo doposud. Údržbové práce venkovních tras a rozvodů chceme zvládnout tak, abychom si nemuseli najímat externí firmy.
Práce přibude i v laboratoři. Z každé dodávky štěpky si chceme dělat vlastní vzorky, analyzovat její spalitelnost a výhřevnost.
Jsem rád, že tu pracují zkušení lidé. Velmi to ulehčilo přechod na novou technologii. Zaměstnanci technologii znají a spoustu věcí si můžeme dělat sami.
Zmizí odstávky tepla?
Odstávky budou pořád, ty se většinou netýkají samotného kotle, ale výměníkových stanic. Zřejmě však nebudou odstávky tak dlouhé. V tuto chvíli, když se stalo cokoliv s teplárnou, byla jedinou náhradou mazutová teplárna v nemocnici. Mazut je však z ekologického hlediska ještě horší, než uhlí. Tomu jsme chtěli zabránit, proto ekologizujeme provoz kompletně. Ke kotli K1 přidáme plynové trysky tak, aby byl schopen v krátké době najet a plně dodávat do sítě jak teplo, tak horkou páru. Nebudeme pak muset využívat alternativní mazutové zdroje tepla.
Spotřeba štěpky při plném provozu bude 30 tun za hodinu. Pokryjete tuto spotřebu?
Jednáme s hlavními dodavateli kulatiny, kteří mají možnosti, nám po železnici dřevo v potřebném množství dodávat. Část štěpky se udělá přímo v lese a doveze se kamionem. Skladovací prostory tu máme naštěstí dostatečné.
Budou mít nové investice vliv na cenu tepla?
Jak jsem avizoval na jednání zastupitelstva, bude v každém případě cena tepla snížena, a to řádově o desítky procent. Tím, že bude provoz ekologický, nebudeme muset platit emisní poplatky a ušetříme tak na emisních povolenkách.
„Stejný provoz máme i ve Sviadnově na Moravě. Voní to tam dřevem, do provozu se tam rádo chodí,“ dodává Milan Nebuchla.
Bio elektrárna ve Sviadnově byla dodána v rekordním termínu, za necelý jeden rok. Tempo, jakým se k ekologickému provozu blíží teplárna v Příbrami, je také velmi rychlé.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: mir foto top
Další články
Proč má dnešní generace tolik „pozdních paniců“? Věda ukazuje, že problém není sex, ale společnost
Je to trend, o kterém se dlouho šeptalo — a teď ho potvrzují i velké sociologické …
LIFESTYLE
Na Příbramsku shořel traktor za miliony, silnice 18 je kvůli odtahu opět uzavřena
Rozsáhlý požár traktoru v plném rozsahu zcela zablokoval v pondělí odpoledne provoz na …
AKTUALIZOVÁNO
/FOTO/ Příbram Bobcats ovládli i rakouskou ligu a jsou v semifinále!
Flag fotbalisté Příbram Bobcats zažívají další výjimečný rok. Po třech českých …
SPORT
Budoucnost myslivosti pod lupou. Seminář představí nové technologie i ochranu zvěře
Myslivost dnes zdaleka neznamená jen péči o zvěř a tradice předávané z generace na …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Po deseti letech zpět — a rovnou ve velkém. Hornické slavnosti strhly Příbram i přes páteční déšť
Příbram má za sebou jeden z nejvýraznějších víkendů posledních let. Hornické slavnosti …
FOTOGALERIE
Březnické gulášování na starém kluzišti: Vůně, skvělá zábava a dvanáct soutěžních týmů přilákaly stovky lidí
Šestý ročník oblíbeného Březnického gulášování proměnil uplynulou sobotu staré …
FOTOGALERIE
Pravomocné rozsudky k pádu domu v Hailově ulici: odpovědnost nese zhotovitel, nikoli LDM Group
Pravomocné rozsudky Okresního soudu v Příbrami a Krajského soudu v Praze potvrdily, že …
Hřiměždice znovu ovládne adrenalin. Highjump letos přiveze evropskou špičku i rekordmana světa
Lom v Hřiměždicích se letos 7. a 8. srpna znovu promění v centrum adrenalinu a …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Bez černý, voňavá léčivka našich zahrad a cest
Na přelomu května a června rozkvétá podél cest, na okrajích lesů i v zahradách jeden z …
AKTUÁLNĚ
Eutanazie není problém. Problém je naše zbabělost.
Eutanazie není ten strašák, za který ji vydáváme. Strašákem je naše vlastní zbabělost: …
ZDRAVOTNICTVÍ










