15. 12. svátek má Radana

V příbramské nemocnici zemřela poslední žijící spoluzakladatelka studia Bratři v triku

2. července 2019   (08:25)
V příbramské nemocnici zemřela poslední žijící spoluzakladatelka studia Bratři v triku

V posledních dvaceti letech jezdila vypomáhat do Barrandovských ateliérů ze svého hornického domku v obci Hluboš


Naděžda Dvořáková, žena, která stála u zrodu světoznámého filmového studia Bratři v triku, prožila posledních dvacet let svého života v hornickém domku v obci Hluboš. Odtud ještě dojížděla vlakem na výpomoc do Barrandovských studií.

Skoro celý život si vlastně hrála. Animovala postavičky pod kamerou, kreslila je a vybarvovala. V neděli 30. června 2019 zemřela ve věku 92 let v příbramské nemocnici.

Naděžda Dvořáková, žena, která stála u zrodu …
Filmové pásy a bzukot kamer vyplnil podstatnou část jejího života. Má na svědomí první, ještě černobílou, znělku televizního Večerníčku a natočila mimo jiné i několik dílů O krtkovi. Její jméno můžete shlédnout v titulcích některých dílů pohádek O loupežníku Rumcajsovi, O klukovi z plakátu, Štaflík a Špagetka, Pohádky z mechu a kapradí, Mach a Šebestová, O zvířátkách pana Krbce, O chytré kmotře lišce, Z deníku 3. B aneb Edudant a Francimor, O kanafáskovi.

„Stávalo se, že si pracovníci kresleného filmu brávali práci i domů. I u nás doma se někdy po večerech kreslilo – buď přímo na celofán nebo pozadí na papír. A tak u stolu v naší kuchyni, v Tyršově ulici, vznikalo např. pozadí pro první nebarevnou znělku televizního Večerníčku, nebo černobílý tzv. pan Vajíčko uvádějící televizní reklamu. Toho jsem rád kreslil, protože to bylo jednoduché a já se pak ve škole chlubil svým třináctiletým spolužákům, že má práce je v televizi,“  vzpomíná syn Jan Dvořák.

Filmové pásy a bzukot kamer vyplnil podstatnou …
Studio Bratři v triku bylo založeno hned po skončení druhé světové války. Spojeno bylo s takovými animátory jako Jiří Trnka, Zdeněk Smetana, Jiří Brdečka, Jiří Šalamoun, Adolf Born či Zdeněk Miler. Autor nemluvného krtka také navrhl logo tří kudrnatých kluků v pruhovaných tričkách, za což tenkrát dostal údajně tři dny dovolené. Ve studiu vznikl i seriál Tom a Jerry nebo Pepek námořník. Psali a režírovali je Američané, ale v Praze se realizovaly výtvarně, včetně hudby a zvukových efektů. Této spolupráci nepřekážela ani "železná opona". V roce 2012 slavné filmové studio definitivně zaniklo.

Studio Bratři v triku bylo založeno hned po …
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: www.pribram.cz

autor: mirDalší články

Příbram má již 41 nových „zelených“ parkovacích míst Příbram má již 41 nových „zelených“ parkovacích míst Tento týden byla dokončena parkovací místa ve vnitrobloku v Šachetní ulici 15. prosince 2019   (09:32) Požár v Sedlčanech napáchal škodu za dva miliony. Příčinou zahoření bylo samovznícení Požár v Sedlčanech napáchal škodu za dva miliony. Příčinou zahoření bylo samovznícení Škodu vzniklou požárem odhadl vyšetřovatel hasičů po konzultaci se zástupcem firmy na dva miliony korun, hodnoty ve stejné výši se hasičům podařilo uchránit. 15. prosince 2019   (07:14) AKTUALIZOVÁNO Fotografie z Prahy v galerii nemocnice Fotografie z Prahy v galerii nemocnice V polovině prosince bude v nemocniční galerii zase rušno. Ještě před Vánocemi obsadí prostory galerie Fotografie z Prahy. 14. prosince 2019   (18:07) Hasiči likvidují požár odpadu v kovošrotu Hasiči likvidují požár odpadu v kovošrotu Hustý dým je vidět na kilometry 14. prosince 2019   (14:14) AKTUALIZOVÁNO Vánoční nákupy změnily parkoviště obchoďáku v past. Výjezd trvá i půl hodiny Vánoční nákupy změnily parkoviště obchoďáku v past. Výjezd trvá i půl hodiny Už několik dní se řidiči potýkají s dopravními komplikacemi při výjezdu z obchodních domů. 14. prosince 2019   (13:13) Hladina Orlíku je rekordně nízko. Lidem v okolí přehrady vysychají studny Hladina Orlíku je rekordně nízko. Lidem v okolí přehrady vysychají studny Pokles hladiny Orlíku vyvolal pozornost některých obyvatel měst, jež využívají vodu z Vltavy k výrobě pitné vody. 14. prosince 2019   (09:50) Flusárna se probrala ze tmy Flusárna se probrala ze tmy Ačkoliv je Flusárna frekventovanou spojnicí mezi starou Příbramí a sídlištěm, byla dlouhé roky zahalena tmou. To se změnilo instalací nového osvětlení. 14. prosince 2019   (07:38) Meteorologové varují před silným větrem Meteorologové varují před silným větrem Hrozí poškození stromů a lesních porostů, škody na majetku a budovách. 13. prosince 2019   (19:24) U Hostomic skončilo auto na střeše. Pět zraněných, z toho čtyři děti U Hostomic skončilo auto na střeše. Pět zraněných, z toho čtyři děti Záchranné složky vyjížděly dnes po patnácté hodině k dopravní nehodě, hasiči vyhodnotili havárii jako mimořádnou událost. 13. prosince 2019   (16:46) Za předvánoční úklid poděkujte Svaté Lucii Za předvánoční úklid poděkujte Svaté Lucii Svatá Lucie před Vánoci kontrolovala pořádnost hospodyněk. Pokud neměly naklizeno, tvrdě je potrestala 13. prosince 2019   (13:24)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz