22. 8. svátek má Bohuslav

V příbramské nemocnici zemřela poslední žijící spoluzakladatelka studia Bratři v triku

2. července 2019   (08:25)
V příbramské nemocnici zemřela poslední žijící spoluzakladatelka studia Bratři v triku

V posledních dvaceti letech jezdila vypomáhat do Barrandovských ateliérů ze svého hornického domku v obci Hluboš


Naděžda Dvořáková, žena, která stála u zrodu světoznámého filmového studia Bratři v triku, prožila posledních dvacet let svého života v hornickém domku v obci Hluboš. Odtud ještě dojížděla vlakem na výpomoc do Barrandovských studií.

Skoro celý život si vlastně hrála. Animovala postavičky pod kamerou, kreslila je a vybarvovala. V neděli 30. června 2019 zemřela ve věku 92 let v příbramské nemocnici.

Naděžda Dvořáková, žena, která stála u zrodu …
Filmové pásy a bzukot kamer vyplnil podstatnou část jejího života. Má na svědomí první, ještě černobílou, znělku televizního Večerníčku a natočila mimo jiné i několik dílů O krtkovi. Její jméno můžete shlédnout v titulcích některých dílů pohádek O loupežníku Rumcajsovi, O klukovi z plakátu, Štaflík a Špagetka, Pohádky z mechu a kapradí, Mach a Šebestová, O zvířátkách pana Krbce, O chytré kmotře lišce, Z deníku 3. B aneb Edudant a Francimor, O kanafáskovi.

„Stávalo se, že si pracovníci kresleného filmu brávali práci i domů. I u nás doma se někdy po večerech kreslilo – buď přímo na celofán nebo pozadí na papír. A tak u stolu v naší kuchyni, v Tyršově ulici, vznikalo např. pozadí pro první nebarevnou znělku televizního Večerníčku, nebo černobílý tzv. pan Vajíčko uvádějící televizní reklamu. Toho jsem rád kreslil, protože to bylo jednoduché a já se pak ve škole chlubil svým třináctiletým spolužákům, že má práce je v televizi,“  vzpomíná syn Jan Dvořák.

Filmové pásy a bzukot kamer vyplnil podstatnou …
Studio Bratři v triku bylo založeno hned po skončení druhé světové války. Spojeno bylo s takovými animátory jako Jiří Trnka, Zdeněk Smetana, Jiří Brdečka, Jiří Šalamoun, Adolf Born či Zdeněk Miler. Autor nemluvného krtka také navrhl logo tří kudrnatých kluků v pruhovaných tričkách, za což tenkrát dostal údajně tři dny dovolené. Ve studiu vznikl i seriál Tom a Jerry nebo Pepek námořník. Psali a režírovali je Američané, ale v Praze se realizovaly výtvarně, včetně hudby a zvukových efektů. Této spolupráci nepřekážela ani "železná opona". V roce 2012 slavné filmové studio definitivně zaniklo.

Studio Bratři v triku bylo založeno hned po …
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: www.pribram.cz

autor: mirDalší články

Město Příbram chce revitalizovat vnitrobloky, setkalo se však s mizivým zájmem rezidentů Město Příbram chce revitalizovat vnitrobloky, setkalo se však s mizivým zájmem rezidentů Lidé žijící ve vnitroblocích měli šanci se vyjádřit k tomu, co by se mělo v místě jejich bydliště zlepšit, využili toho však jen minimálně 22. srpna 2019   (06:27) Autíčko na vysílačku je podle inspekce nebezpečné, nemáte ho doma? Autíčko na vysílačku je podle inspekce nebezpečné, nemáte ho doma? Čínská hračka obsahuje mnohonásobně více toxického olova a kadmia, než povoluje norma. 21. srpna 2019   (19:52) Aktuálně: Se střelnou zbraní ohrožoval ženu, na místo byla povolána zásahová jednotka Aktuálně: Se střelnou zbraní ohrožoval ženu, na místo byla povolána zásahová jednotka Po incidentu se dal na útěk 21. srpna 2019   (16:37) V létě se opět konal oblíbený Sportovní příměstský tábor pod taktovkou SZM V létě se opět konal oblíbený Sportovní příměstský tábor pod taktovkou SZM Všechny tři termíny byly téměř okamžitě plně obsazené 21. srpna 2019   (14:39) Projekt vyžaduje nové chodníky a prodlužuje uzavírku Projekt vyžaduje nové chodníky a prodlužuje uzavírku Provádějící firma požádala o prodloužení termínu dokončení stavby o pět týdnů. 21. srpna 2019   (12:25) Příbramští policisté zastavili během pátku a soboty 127 aut, odhalili 53 přestupků Příbramští policisté zastavili během pátku a soboty 127 aut, odhalili 53 přestupků 29 řidičů překročilo povolenou rychlost 21. srpna 2019   (10:55) „Doufám, že v co nejbližší době venku body urveme,“ říká Jan Starka, majitel klubu 1. FK Příbram „Doufám, že v co nejbližší době venku body urveme,“ říká Jan Starka, majitel klubu 1. FK Příbram Do pořadu Na slovíčko jsme si tentokrát pozvali Bc. Jana Starku, majitele klubu 1. FK Příbram. 21. srpna 2019   (08:36) Do vzhledu restauračních předzahrádek radní v Příbrami nemluví Do vzhledu restauračních předzahrádek radní v Příbrami nemluví Předzahrádky jsou v Příbrami osvobozeny od místního poplatku, jejich vzhled není městem ovlivňován 21. srpna 2019   (06:12) V Rožmitále srazilo auto dítě na kole, to skončilo v nemocnici V Rožmitále srazilo auto dítě na kole, to skončilo v nemocnici Dopravu řídí hasiči kyvadlově 20. srpna 2019   (18:51) Kraj vypsal výběrové řízení na nového ředitele Čapkova památníku Kraj vypsal výběrové řízení na nového ředitele Čapkova památníku Uchazeči o funkci by měli mít vysokoškolské vzdělání ekonomického, právního, technického nebo humanitního zaměření, manažerské schopnosti, zkušenost s řízením kolektivu a alespoň dvouletou praxi v územním samosprávném celku nebo příspěvkové organizaci. 20. srpna 2019   (15:59)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz