12. 7. svátek má Bořek

V Příbrami uhynula labuť, o další ptáky pečují v Ochraně fauny

20. února 2025   (07:00)
V Příbrami uhynula labuť, o další ptáky pečují v Ochraně fauny
foto: Labutě z Příbrami jsou v bezpečí v Hrachově. Ochrana fauny ČR / se souhlasem

Tuhé mrazy, nemoc nebo nevhodné přikrmování mohly být příčinou úhynu labutě v Příbrami. Další tři labutě jsou nyní v péči záchranné stanice.


Ve středu zasahovali hasiči, strážníci a ochranáři přírody ze stanice Ochrany fauny ČR v Hrachově u Čekalíkovského rybníka v Parku Valle di Ledro v Příbrami. Pomáhali zde labutím v nesnázích.

Jedna z labutí byla nalezena uhynulá a byla odeslána na veterinární vyšetření. Příčina úhynu zatím není jasná. Čeká se i na výsledky testu na ptačí chřipku. Za úhynem labutě ale můžou být i další faktory, jako je vyčerpání z mrazů či nevhodná strava.

Zbývající tři labutě byly převezeny do stanice v Hrachově. Podle Jiřího Tůmy z Ochrany fauny mohlo jejich oslabení způsobit právě silné mrazy nebo nevhodné přikrmování. "Vyčkáme na výsledky vyšetření uhynulé labutě. Zatím si ve stanici ponecháme zbývající labutě, aby se zotavily a zesílily," uvedl Tůma.

Nevhodné přikrmování vodních ptáků, zejména pečivem, je dlouhodobý problém. Pečivo obsahuje vysoké množství soli a cukru, které jsou pro ptáky škodlivé. Jedná se o stravu, která má minimální nutriční hodnotu. Ptáky zasytí, ale nedodá živiny a minerály. Pokud tato strava převládá u mláďat, může dojít k poruše růstu kostí křídel - tzv. syndrom andělského křídla. Pečivo také zaplní ptačí žaludek a snižuje příjem přirozené potravy a může vést k podvýživě.

Pokud budete chtít vodním ptákům přilepšit, můžete jim dávat například po čerstvý listový salát, kukuřici nebo speciální granule pro vrubozobé ptáky.


Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
autor: Karel Hutr








Související


Další články

Okamžik, kdy se buňka „rozhodne“ pro rakovinu. Čeští vědci ho dokázali zachytit Okamžik, kdy se buňka „rozhodne“ pro rakovinu. Čeští vědci ho dokázali zachytit Čeští vědci z CEITEC Masarykovy univerzity a Přírodovědecké fakulty MU oznámili … ZDRAVOTNICTVÍ Proč se lidé bojí zavolat realitnímu makléři? Proč se lidé bojí zavolat realitnímu makléři? Za těch několik let jsme v kanceláři REMAX Nova vyslechli stovky příběhů. Jeden z nich … PR Autobus zdarma sveze rodiny na dětská představení do Lesního divadla Skalka Autobus zdarma sveze rodiny na dětská představení do Lesního divadla Skalka Návštěvu letních pohádek v Lesním divadle Skalka usnadní rodinám s dětmi bezplatná … AKTUÁLNĚ Středočeský kraj dá půl milionu korun na ozdravný pobyt dětí z Ukrajiny Středočeský kraj dá půl milionu korun na ozdravný pobyt dětí z Ukrajiny Středočeský kraj dá půl milionu korun na ozdravný pobyt dětí z Ukrajiny. Dva týdny v … AKTUÁLNĚ Příbramský Senior Point má nové hřiště na pétanque Příbramský Senior Point má nové hřiště na pétanque Senior Point v Příbrami, který letos slaví deset let své činnosti, rozšířil nabídku … AKTUÁLNĚ Vzácná orchidej dobývá nové lokality uvnitř Brd Vzácná orchidej dobývá nové lokality uvnitř Brd Prstnatec Fuchsův patří mezi naše nejkrásnější orchideje. Na první pohled zaujme … POZNÁVÁME BRDY Kvalita vody ve středočeských koupalištích je nadále většinou výborná Kvalita vody ve středočeských koupalištích je nadále většinou výborná Kvalita vody ve středočeských přírodních koupalištích je většinou výborná, horké … AKTUÁLNĚ Požár staré slámy v Příbrami na Balonce se obešel beze škody Požár staré slámy v Příbrami na Balonce se obešel beze škody V soukromém areálu na Balonce v Příbrami zasahovali v pátek odpoledne profesionální … AKTUALIZOVÁNO Pohonné hmoty v Příbrami: Ceny znovu mírně narostly Pohonné hmoty v Příbrami: Ceny znovu mírně narostly Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 37,89 Kč do 40,50 Kč … DOPRAVA
Tipy na víkend: Přijďte na koncert Rožmitálské Venkovanky nebo na závody v kynologii! Tipy na víkend: Přijďte na koncert Rožmitálské Venkovanky nebo na závody v kynologii! Během celého víkendu bude na Dobříši probíhat CACIT 2026 - šampionát ve sportovní … NEPŘEHLÉDNĚTE
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz