23. 5. svátek má Vladimír

V Příbrami si připomněli 70 let od smrti generála Kholla na Dukle

23. září 2014   (09:11)
V Příbrami si připomněli 70 let od smrti generála Kholla na Dukle

Generál vyrůstal ve Vysoké u Příbrami.


V Příbrami si dnes připomněli výročí smrti generála Josefa Kholla, který padl před 70 lety v bojích o Duklu. Pietního aktu u jeho pamětní desky v Základní škole Jiráskovy sady se zúčastnilo kolem čtyř desítek lidí. Nechyběli mezi nimi zástupci armády, svazu bojovníků za svobodu a obce legionářské. Kholl byl za druhé světové války velitelem zahraničních jednotek v Africe, na Blízkém východě a na východní frontě. Po smrti byl oceněn řadou vojenských vyznamenání. Vzpomínková akce se bude konat také o víkendu v jeho rodišti v Plavsku v jižních Čechách.

Přestože Khollovo jméno nesou ulice v Příbrami či Rakovníku, jeho osudy nejsou veřejnosti příliš známy. Podle ředitele krajského vojenského velitelství Miroslava Slivky je to tím, že někteří veteráni známí spíše regionálně nejsou patřičně připomínáni na celorepublikové úrovni. Vidí v tom úkol pro Vojenský historický ústav, který podle něj ze svých archivů teprve postupně vytahuje pozapomenuté osobnosti a přibližuje jejich osudy.

Josef Kholl (1914 až 1944) vyrůstal ve Vysoké u Příbramě a v Příbrami navštěvoval reálku. Za okupace působil v odboji a po odchodu do exilu stál u zrodu československé zahraniční jednotky pod velením Karla Klapálka. Sloužil ve velitelských funkcích a zúčastnil se všech významných bojů na Blízkém východě a v severní Africe, později odešel do nově se formující 1. československé brigády v SSSR. Vyznamenal se mimo jiné při bojích u Tobruku, podílel se na osvobozování Kyjeva, Žaškova a Bílé Cerkve. Jako velitel elitního 1. pěšího praporu padl při dobývání Dukelského průsmyku.

Podle ředitele Hornického muzea Příbram Josefa Velfla, který o Khollovi napsal knihu, je otázkou, jak by se vyvíjel jeho život, kdyby dukelskou operaci přežil. "Myslím si, že by to nedopadlo dobře, protože všichni z jeho nejbližšího okolí byli po roce 1948 nějakým způsobem politicky perzekuováni," uvedl. Kholl byl podle Velfla po mnichovské kapitulaci jedním ze zástupců armády, kteří uvažovali o vojenském převratu a nastolení vojenské vlády, jež by za žádných okolností nesložila zbraně. "Co se týče jeho postojů, tak se choval apoliticky, ale zase na druhou stranu to určitě nebyl člověk, který by inklinoval k pořádkům sovětského ražení," míní Velfl.

Podotkl, že Kholl byl po odchodu na východní frontu nápadný elegantním zevnějškem a na sovětské poměry komfortním vybavením, zlatým prstenem a hodinkami nebo zásobou amerických cigaret - vůbec prý nevypadal jako člověk, který má za sebou tři roky těžkých bojů v poušti. "Teď jsem četl docela zajímavý materiál, že byl dokonce sledován KGB s ohledem na to, jak byl vybaven a co měl s sebou," dodal Velfl.
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: text: ČTK
foto: CSOL

autor: khj jptDalší články

Z třetího prvním Z třetího prvním Jan Konvalinka se vyjadřuje ke svému zvolení na pozici starosty města Příbrami. 23. května 2019   (08:48) Některé příbramské základní školy zakazují dětem mobily i o přestávkách Některé příbramské základní školy zakazují dětem mobily i o přestávkách Příbramské základní školy sice regulují používání mobilů mezi žáky, využití moderních technologií při výuce se však nebrání 23. května 2019   (06:16) Děkujeme za stále narůstající návštěvnost! Děkujeme za stále narůstající návštěvnost! Hranice 2 milionů návštěv v tomto roce padla. Jak to vnímá majitel portálu pribram.cz Tomáš Pečenka? 22. května 2019   (20:16) ROZHOVOR HC Příbram zakoupil licenci 2. hokejové ligy České republiky HC Příbram zakoupil licenci 2. hokejové ligy České republiky Hokejový klub HC Příbram se rozhodl pro následující sezónu 2019/20 zajistit pro své hráče licenci třetí nejvyšší soutěže ledního hokeje v České republice 22. května 2019   (17:34) Parkování v centru omezí vinaři, dopravu poblíž divadla dětské atrakce Parkování v centru omezí vinaři, dopravu poblíž divadla dětské atrakce O nadcházejícím víkendu musí řidiči v Příbrami počítat s několika dopravními omezeními 22. května 2019   (14:36) Koupací sezóna se blíží. Přípravy „Venkáče“ finišují a saunu čeká plánovaná odstávka Koupací sezóna se blíží. Přípravy „Venkáče“ finišují a saunu čeká plánovaná odstávka Se zahájením provozu venkovního bazénu zároveň končí, tak jako každým rokem, provoz sauny. Plánovaná odstávka potrvá celý měsíc červen, v době letních prázdnin se mohou návštěvníci na saunu opět těšit, a to každé úterý a čtvrtek. 22. května 2019   (12:01) Město Příbram plánuje výstavbu dalšího domova seniorů Město Příbram plánuje výstavbu dalšího domova seniorů Domov seniorů vznikne přestavbou bývalé školní jídelny v areálu v Žežické ulici. 22. května 2019   (10:13) Foto dne: Málo parkovacích míst trápí nejednoho řidiče Foto dne: Málo parkovacích míst trápí nejednoho řidiče Řidič volkswagenu to vyřešil po svém 22. května 2019   (08:03) Divadlo patří dětem - nejvíc cool mejdan pro děti v širokém okolí Divadlo patří dětem - nejvíc cool mejdan pro děti v širokém okolí Nafukovací překážková dráha, trenažér Formule 1, akrobacie s bagříky. To je jen zlomek toho, co se na vaše děti tuto neděli chystá 22. května 2019   (06:26) Víkend byl ve znamení hudby a pouťových atrakcí Víkend byl ve znamení hudby a pouťových atrakcí Nedělní náměstí zaplnily orchestry dechové hudby a pestrobarevné stejnokroje mažoretek. 21. května 2019   (21:14) FOTOGALERIEKodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz