25. 4. svátek má Marek

V Příbrami si připomněli 70 let od smrti generála Kholla na Dukle

23. září 2014   (09:11)
V Příbrami si připomněli 70 let od smrti generála Kholla na Dukle

Generál vyrůstal ve Vysoké u Příbrami.


V Příbrami si dnes připomněli výročí smrti generála Josefa Kholla, který padl před 70 lety v bojích o Duklu. Pietního aktu u jeho pamětní desky v Základní škole Jiráskovy sady se zúčastnilo kolem čtyř desítek lidí. Nechyběli mezi nimi zástupci armády, svazu bojovníků za svobodu a obce legionářské. Kholl byl za druhé světové války velitelem zahraničních jednotek v Africe, na Blízkém východě a na východní frontě. Po smrti byl oceněn řadou vojenských vyznamenání. Vzpomínková akce se bude konat také o víkendu v jeho rodišti v Plavsku v jižních Čechách.

Přestože Khollovo jméno nesou ulice v Příbrami či Rakovníku, jeho osudy nejsou veřejnosti příliš známy. Podle ředitele krajského vojenského velitelství Miroslava Slivky je to tím, že někteří veteráni známí spíše regionálně nejsou patřičně připomínáni na celorepublikové úrovni. Vidí v tom úkol pro Vojenský historický ústav, který podle něj ze svých archivů teprve postupně vytahuje pozapomenuté osobnosti a přibližuje jejich osudy.

Josef Kholl (1914 až 1944) vyrůstal ve Vysoké u Příbramě a v Příbrami navštěvoval reálku. Za okupace působil v odboji a po odchodu do exilu stál u zrodu československé zahraniční jednotky pod velením Karla Klapálka. Sloužil ve velitelských funkcích a zúčastnil se všech významných bojů na Blízkém východě a v severní Africe, později odešel do nově se formující 1. československé brigády v SSSR. Vyznamenal se mimo jiné při bojích u Tobruku, podílel se na osvobozování Kyjeva, Žaškova a Bílé Cerkve. Jako velitel elitního 1. pěšího praporu padl při dobývání Dukelského průsmyku.

Podle ředitele Hornického muzea Příbram Josefa Velfla, který o Khollovi napsal knihu, je otázkou, jak by se vyvíjel jeho život, kdyby dukelskou operaci přežil. "Myslím si, že by to nedopadlo dobře, protože všichni z jeho nejbližšího okolí byli po roce 1948 nějakým způsobem politicky perzekuováni," uvedl. Kholl byl podle Velfla po mnichovské kapitulaci jedním ze zástupců armády, kteří uvažovali o vojenském převratu a nastolení vojenské vlády, jež by za žádných okolností nesložila zbraně. "Co se týče jeho postojů, tak se choval apoliticky, ale zase na druhou stranu to určitě nebyl člověk, který by inklinoval k pořádkům sovětského ražení," míní Velfl.

Podotkl, že Kholl byl po odchodu na východní frontu nápadný elegantním zevnějškem a na sovětské poměry komfortním vybavením, zlatým prstenem a hodinkami nebo zásobou amerických cigaret - vůbec prý nevypadal jako člověk, který má za sebou tři roky těžkých bojů v poušti. "Teď jsem četl docela zajímavý materiál, že byl dokonce sledován KGB s ohledem na to, jak byl vybaven a co měl s sebou," dodal Velfl.
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: text: ČTK
foto: CSOL

autor: khj jptDalší články

Na Nováku nově také koloběžky Na Nováku nově také koloběžky Největším sportovištěm v Příbrami je areál Nového rybníka, který v posledních letech se začínající sezonou nabízí vždy novou aktivitu pro sportovce. 25. dubna 2019   (13:29) Na dnešní odpoledne je již Novák připraven Na dnešní odpoledne je již Novák připraven Dnes proběhnou na Nováku čarodějnice. 25. dubna 2019   (11:43) V Husově ulici se zasekl autobus. Silnice je neprůjezdná! V Husově ulici se zasekl autobus. Silnice je neprůjezdná! Momentálně probíhají vyprošťovací práce. 25. dubna 2019   (09:48) AKTUÁLNĚ Most přes dálnici D4 u Řitky byl včera uzavřen, je v havarijním stavu Most přes dálnici D4 u Řitky byl včera uzavřen, je v havarijním stavu V brzké době se dá čekat oprava mostu a s tím spojená omezení. 25. dubna 2019   (08:19) Zesnulého Dana Nekonečného nahradí na Vítání slunovratu Prague Queen Zesnulého Dana Nekonečného nahradí na Vítání slunovratu Prague Queen Kapela Queen je opět velmi populární díky povedenému filmu Bohemian Rhapsody. 25. dubna 2019   (06:08) Policie by měla znát škodu na havarovaném vrtulníku do měsíce Policie by měla znát škodu na havarovaném vrtulníku do měsíce Policie původně očekávala, že škodu bude znát již na počátku letošního roku, následně se termín posunul na únor, kdy se zjistilo, že rozsah poškození nelze vizuální prohlídkou zjistit a bude nutné vrtulník odstrojit. 24. dubna 2019   (20:17) Už tento pátek dorazí do Březnice kapely Mňága a Žďorp společně s E!E Už tento pátek dorazí do Březnice kapely Mňága a Žďorp společně s E!E Páteční večer bude patřit rockové hudbě! Při troše štěstí můžete jít zdarma! 24. dubna 2019   (17:12) Výjezd z Příbrami komplikuje srážka vozidel na Evropské Výjezd z Příbrami komplikuje srážka vozidel na Evropské Vozidla blokují oba jízdní pruhy. 24. dubna 2019   (14:49) AKTUÁLNĚ Vše je připraveno, oheň prozatím s otazníky Vše je připraveno, oheň prozatím s otazníky Již zítra, ve čtvrtek 25. dubna, se v areálu Nového rybníka koná akce Čarodějnice na Nováku. Akce začíná v 16 hodin a připraven je bohatý program. Jediné, co ještě není zcela jasné je, zda bude zapálena připravená vatra. 24. dubna 2019   (12:28) Turistický vláček prozatím mimo provoz Turistický vláček prozatím mimo provoz V měsíci květnu byl v minulosti zahajován provoz turistického vláčku. V letošním roce je provoz vláčku pozastaven. Hledá se provozovatel. 24. dubna 2019   (11:49)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz