28. 2. svátek má Lumír
V Příbrami se provádí unikátní urologické operace, byli jsme při tom, račte s námi vstoupit na operační sál

30. dubna 2018   (06:01)
Dalších 47 fotografií v galeriiV Příbrami se provádí unikátní urologické operace, byli jsme při tom, račte s námi vstoupit na operační sál

Odstranění nefunkční ledviny laparoskopickou operací pomocí morcellace. Upozorňujeme, že následující video a fotografie nejsou vhodné pro děti a slabší povahy.


Některá onemocnění ledvin mohou vést ke ztrátě její funkce a postupem času si vyžádat odstranění celé ledviny. Pokud máte druhou ledvinu zdravou, nic zásadního se tím pro vás nezmění. S jednou ledvinou se dá žít plnohodnotný život, zastane veškeré potřebné funkce. Jsou i lidé, kteří se již s pouze jednou ledvinou narodí.
V Oblastní nemocnici Příbram je k odstranění takovéto nefunkční ledviny – pokud tomu daný případ odpovídá – indikováno odstranění orgánu laparoskopickou operací s využitím morcellace. Primář urologického oddělení MUDr. Pavel Hanek, pozval náš tým k této unikátní operaci, která není nikde jinde v České republice praktikována. Největší výhodou tohoto postupu je menší potřeba léků na bolest po operaci a rychlejší návrat do normálního života.

Chcete-li se přenést s námi na operační sál a sledovat operaci očima laika pak pokračujte ve čtení. Rozhovor s MUDr. Hankem, a tudíž vyjádření odborníka, naleznete níže.
Některá onemocnění ledvin mohou vést ke ztrátě …

Po příchodu do nemocnice nás očekává milý tiskový mluvčí, který nás provede spletí chodeb k těžkým dveřím vedoucím k operačním sálům. Právě odtud zřízenec tlačí prázdné lůžko, pro nás nezvyklé na nemocniční prostředí působí atmosféra maličko stresově.

Ochotná sestřička nás odvádí do zaměstnanecké šatny, která se nachází před vstupem. Dle instrukcí odkládáme kromě spodního prádla úplně vše, včetně řetízků, náušnic a prstýnků. Dostáváme zelené zdravotnické oblečení. Následuje pečlivá desinfekce foťáku, kamery a diktafonu, který si s sebou chceme vzít na operační sál. Pak přijdeme na řadu my samotní. Dle instrukcí drhneme ruce mýdlem a poté desinfekcí, abychom se „vysavovaní“ mohli posunout o další dveře blíž.
Po příchodu do nemocnice nás očekává milý …
Zde nás již čeká čaj a káva, atmosféra se uvolňuje a seznamujeme se s panem doktorem MUDr. Pavlem Hankem. Primář urologického oddělení, mimochodem velmi sympatický muž, nás uvádí trochu do obrazu. (Náš rozhovor si můžete přečíst níže.) Řádně poučeni konečně můžeme vyrazit přímo na sál. Samozřejmě po další důkladné desinfekci.
Zde nás již čeká čaj a káva, atmosféra se …
Na operačním stole je již pod narkózou připravena 56letá pacientka. Na pravém boku má nakreslený zřetelný kříž, označení, které má zřejmě zabránit selhání lidského faktoru, jasně hlásá, která ledvina musí ven. Netrvá dlouho, pan primář si říká o skalpel a operace začíná. Kdo má rád drastické scénáře a očekává spoustu krve, při tvorbě třech malých vstupů do břišní dutiny, které jsou potřeba pro laparoskopickou operaci, se ničeho takového nedočká. Jedním otvorem zavádí lékař kameru, další dva otvory mu slouží k zavedení nástrojů. Jakmile kamera vklouzne dovnitř, nezbývá, než obdivovat lékařské umění. Změť tkání, která se objevuje na monitoru před očima lékařů a sester, nám laikům neříká vůbec nic.

Ledvina se nenachází v dutině břišní, je schována pod játry v tukovém pouzdře, navíc oddělena pobřišnicí. Primář se velmi trpělivě pomocí jakýchsi „tavicích kleští,“ probojovává k orgánu. U nás neznalých jeho mravenčí práce vzbuzuje naprostou pokoru. „Pane bože, jak se tohle mohl naučit?“ Po mnoha uplynulých minutách nás upozorňuje na ledvinu, která mírně začíná pod stěnou pobřišnice prosvítat. Zanedlouho začíná prosvítat také pulsující dolní dutá žíla a lékař musí dbát nejvyšší opatrnosti. Instrumentářka připravuje svorky na uzavření tepen a lékař se do něj bez otálení pouští. To je chvíle naprostého soustředění. Každá z tepen je jištěna dvěma svorkami a pak teprve dochází k jejich přerušení. Na monitoru se objevuje v místě zásahu krvácení. Vypadá masivně a trochu nám zatrne. „Nebojte se, to jenom kamera xkrát zvětšuje,“ uklidňuje nás primář a klidně pokračuje v práci. Odpojit je třeba ještě širokou ledvinovou žílu, která je značně širší než tepna a je třeba použít vetší typ svorky. „Svorky už pacientce zůstanou napořád,“ reaguje na zvědavé pohledy sestřička.
Na operačním stole je již pod narkózou …
Pane primáři, jak se cítíte v takové chvíli, která může laparoskopickou operaci – pokud by nastalo masivní krvácení z přerušené tepny – náhle změnit v operaci otevřenou a boj o pacientův život?

V okamžiku, kdy dojde k většímu krvácení, se opravdu jedná o největší stres. Člověk se musí rychle rozhodnout, jestli to krvácení zvládne laparoskopicky nebo se laparoskopická operace okamžitě změní na operaci otevřenou. Pak je to opravdu fofr a je to vůbec největší stres u laparoskopií. V tu chvíli se soustředím tak, že vlastně nic jiného nevnímám, než úkol dostat cévy pod kontrolu.“

Naštěstí se tento dramatický scénář nekoná. Vše probíhá hladce a opět díky mravenčí práci s „kleštěmi“ se nefunkční svraštělá ledvina i se svým tukovým pouzdrem odpojuje a zůstává volně ležet v dutině břišní. Lékař odhaduje její velikost na 6–7 cm, zatímco zdravá ledvina je v průměru o pět cm větší. Zda je ledvina úplně uvolněná, kontroluje lékař jejím otáčením, což krásně vidíme na celkem třech monitorech. Na řadu přichází morcellace. „Morcellator pracuje na principu rotačního nože,“ vysvětluje přimář Hanek. Uchopí ledvinu uvnitř břicha, zavádí a zapíná přístroj, ten začíná orgán pomalu destruovat. Omlouvám se předem, že to zřejmě v této vážné situaci vyzní vulgárně, ale pro vaši představu – práce morcellatoru připomíná funkci mlýnku na maso. Na monitoru jasně vidíme, jak v něm orgán po malých částech mizí a je doslova krájen na kousky. Malé zbytky ledviny jsou transportovány porty (vstupy) z břišní dutiny a teď je opravdu zřetelné, jaký rozdíl ve velikosti způsobuje oko kamery. To, co se nám zdá na monitoru jako minimálně centimetrová část tkáně, se po vyjmutí ukazuje ve velikosti několika milimetrů.
Pane primáři, jak se cítíte v takové …
„Bříško nám tlačí,“ hlásí náhle primář a zbylý personál na sále jeho slova uvádějí do chodu. Co to znamená je nám záhadou, ale protože je pan doktor velmi komunikativní, neváháme se zeptat.

„Začal se zvyšovat vnitrobřišní tlak. Ten nám hlídá přístroj. Znamená to, že pacient začal aktivně zapojovat břišní svalstvo a my tak dokážeme v předstihu odhadnout, že pacient by se mohl za několik minut z narkózy probudit. Anesteziolog na to musí okamžitě reagovat a anestezii znovu prohloubit.“

Po další trpělivé práci zavádí lékař do břišní dutiny speciální sáček, do kterého nástrojem začíná ukládat zbytky ledviny a jejího tukového pouzdra. Na monitoru vidíme, jak je důkladný, prohledává každé zákoutí a vše přebytečné sbírá laicky nazváno „pinzetou“ a přenáší do připraveného sáčku. Pomocí šňůrky je pak sáček uzavřen a připraven k vyjmutí z těla pacientky. Dostat ho ven vyžaduje opět mnoho zručnosti. Je širší než řez, kterým se má dostat ven, ale primář nechce operační ránu zvětšovat, pokud to není nevyhnutelné. Chvíli tedy ještě se sáčkem manipuluje uvnitř břicha a snaží se ho uvést do tvaru, který by otvorem prošel bez odporu. Nakonec se mu to daří a po operaci zůstanou jizvy menší než dva centimetry.
„Bříško nám tlačí,“ hlásí náhle primář a zbylý …
Pane doktore, velmi pečlivě jste čistil a hledal zbytky ledviny. Pokud by tam zůstala tato oddělená tkáň, která bude odumírat, hrozí zánět a komplikace?

„Ano hrozí a projevilo by se to následně zvýšenou teplotou pacienta. Tělo by se s tím vypořádalo, ale je to rozhodně zbytečná komplikace.“

Vše bylo provedeno s největší péčí a mladá paní doktorka přikročila k závěrečnému šití. Opouštíme operační sál s informací, že pacientka se probudí co nevidět. Po této složitější operaci bude jeden nebo dva dny sledována na monitorovaném lůžku. Jakmile bude odstraněn dren, může odejít domů.  Přejeme jí brzké uzdravení bez pooperačních komplikací a lékařům mnoho dalších úspěšných zákroků.
Pane doktore, velmi pečlivě jste čistil a …
Rozhovor s primářem urologického oddělení MUDr, Pavlem Hankem:

Jaké zkušenosti s použitím této metody mají lékaři v ČR?

„Byli jsme první, kdo v České republice odstranění nefunkční ledviny pomocí morcellatoru provedl. Tenkrát jsem čerpal ze zahraničních pramenů. Výsledky jsme prezentovali, tuším, že jednou zkoušeli stejný postup v Plzni. My ho využíváme již pět let.“

Jak často se postup touto metodou využije. U kolika pacientů je indikován?

„Je to indikováno pouze v případech, kdy je potřeba odstranit ledvinu, která přestala fungovat. Například po vleklých zánětech. Tento případ je teprve šestým odstraněním ledviny, při němž využijeme morcellatoru. Nesmí být však použit u nádorů, kterých samozřejmě operujeme zdaleka nejvíc. Tam hrozí, že by se nádor „rozesel“ po dutině břišní.“

Co nás čeká na sále dnes?

„Indikací k operaci je nefunkční, zvrásnělá ledvina, která působí pacientce nepříjemné infekční komplikace. Neexistuje jiná šance jak jí zbavit potíží, než odstranit celou ledvinu. Ledvina již neplní žádnou funkci a pro tělo v tuto chvíli nemá žádný význam, je pouze zdrojem komplikací.“

Jak bude probíhat operace?

„Ledvinu odstraníme laparoskopickou cestou s následnou morcellací. Do dutiny břišní tedy budeme nahlížet kamerovým systémem. Operovat budu dlouhými laparoskopickými nástroji, které jsou zavedené do dutiny břišní speciálními vstupy – porty. Toto je standardní výkon, který dnes dělá každá větší urologie. Nejdůležitějším okamžikem bude ošetření vstupních cév, které zásobují ledvinu. Je zde obrovský průtok krve a masivní krvácení, které by mohlo nastat je největším rizikem. Pak je nutné laparoskopickou operaci urychleně převést na operaci otevřenou. Při ošetření (uzavření) cév jsou používány zamykací klipy. Pro jistotu se takto cévy uzamykají dvojmo. 
Poté se ledvina může uvolnit a vložit uvnitř dutiny břišní do sáčku. Při standardní operaci se poté vede šikmý břišní řez, kterým je sáček i s ledvinou vytažen ven. My už žádný další řez nepovedeme, ale ledvinu odstraníme pomocí morcellatoru. To je přístroj, který ji fragmentuje na menší části, takže nám bude stačit otvor o průměru 10–15 mm, kterým ji pak také pomocí sáčku vyndáme ven.“

Jaká je rekonvalescence po použití této metody, ve srovnání s metodou standardně používanou?

„Rekonvalescence je nesmírně kratší. Ledvinu lze odstranit otevřenou operací, ta je zatížená dlouhým a bolestivým řezem, takže rekonvalescence je u tohoto způsobu poměrně dlouhá, v řádech měsíců. Pak je možné odstranit ledvinu laparoskopicky s následným řezem k protažení ledviny ven, kde už se rekonvalescence dá počítat pouze na týdny. Třetím možným způsobem je výjimečně indikovaná laparoskopická operace s využitím morcellace, kdy se pacient dostává do běžného režimu během několika dnů.“

Jaké je průměrné trvání takové operace?

„Obvykle je průměr hodina patnáct až hodina a půl.  Je to středně dlouhá operace.“
 
Děkujeme panu primářovi za rozhovor a též Oblastní nemocnici Příbram a celému operačnímu týmu za umožnění naší návštěvy a velmi vřelý přístup.
 
Rozhovor s primářem urologického oddělení …

Fotogalerie

V Příbrami se provádí unikátní urologické operace, byli jsme při tom, račte s námi vstoupit na operační sál () V Příbrami se provádí unikátní urologické operace, byli jsme při tom, račte s námi vstoupit na operační sál (1) V Příbrami se provádí unikátní urologické operace, byli jsme při tom, račte s námi vstoupit na operační sál (2) V Příbrami se provádí unikátní urologické operace, byli jsme při tom, račte s námi vstoupit na operační sál (3) V Příbrami se provádí unikátní urologické operace, byli jsme při tom, račte s námi vstoupit na operační sál (4) V Příbrami se provádí unikátní urologické operace, byli jsme při tom, račte s námi vstoupit na operační sál (5) V Příbrami se provádí unikátní urologické operace, byli jsme při tom, račte s námi vstoupit na operační sál (6) V Příbrami se provádí unikátní urologické operace, byli jsme při tom, račte s námi vstoupit na operační sál (7) V Příbrami se provádí unikátní urologické operace, byli jsme při tom, račte s námi vstoupit na operační sál (8) V Příbrami se provádí unikátní urologické operace, byli jsme při tom, račte s námi vstoupit na operační sál (9) V Příbrami se provádí unikátní urologické operace, byli jsme při tom, račte s námi vstoupit na operační sál (10) V Příbrami se provádí unikátní urologické operace, byli jsme při tom, račte s námi vstoupit na operační sál (11) V Příbrami se provádí unikátní urologické operace, byli jsme při tom, račte s námi vstoupit na operační sál (12) V Příbrami se provádí unikátní urologické operace, byli jsme při tom, račte s námi vstoupit na operační sál (13) V Příbrami se provádí unikátní urologické operace, byli jsme při tom, račte s námi vstoupit na operační sál (14) V Příbrami se provádí unikátní urologické operace, byli jsme při tom, račte s námi vstoupit na operační sál (15) V Příbrami se provádí unikátní urologické operace, byli jsme při tom, račte s námi vstoupit na operační sál (16) V Příbrami se provádí unikátní urologické operace, byli jsme při tom, račte s námi vstoupit na operační sál (17) V Příbrami se provádí unikátní urologické operace, byli jsme při tom, račte s námi vstoupit na operační sál (18) V Příbrami se provádí unikátní urologické operace, byli jsme při tom, račte s námi vstoupit na operační sál (19) V Příbrami se provádí unikátní urologické operace, byli jsme při tom, račte s námi vstoupit na operační sál (20) V Příbrami se provádí unikátní urologické operace, byli jsme při tom, račte s námi vstoupit na operační sál (21) V Příbrami se provádí unikátní urologické operace, byli jsme při tom, račte s námi vstoupit na operační sál (22) V Příbrami se provádí unikátní urologické operace, byli jsme při tom, račte s námi vstoupit na operační sál (23) V Příbrami se provádí unikátní urologické operace, byli jsme při tom, račte s námi vstoupit na operační sál (24) V Příbrami se provádí unikátní urologické operace, byli jsme při tom, račte s námi vstoupit na operační sál (25) V Příbrami se provádí unikátní urologické operace, byli jsme při tom, račte s námi vstoupit na operační sál (26) V Příbrami se provádí unikátní urologické operace, byli jsme při tom, račte s námi vstoupit na operační sál (27) V Příbrami se provádí unikátní urologické operace, byli jsme při tom, račte s námi vstoupit na operační sál (28) V Příbrami se provádí unikátní urologické operace, byli jsme při tom, račte s námi vstoupit na operační sál (29) V Příbrami se provádí unikátní urologické operace, byli jsme při tom, račte s námi vstoupit na operační sál (30) V Příbrami se provádí unikátní urologické operace, byli jsme při tom, račte s námi vstoupit na operační sál (31) V Příbrami se provádí unikátní urologické operace, byli jsme při tom, račte s námi vstoupit na operační sál (32) V Příbrami se provádí unikátní urologické operace, byli jsme při tom, račte s námi vstoupit na operační sál (33) V Příbrami se provádí unikátní urologické operace, byli jsme při tom, račte s námi vstoupit na operační sál (34) V Příbrami se provádí unikátní urologické operace, byli jsme při tom, račte s námi vstoupit na operační sál (35) V Příbrami se provádí unikátní urologické operace, byli jsme při tom, račte s námi vstoupit na operační sál (36) V Příbrami se provádí unikátní urologické operace, byli jsme při tom, račte s námi vstoupit na operační sál (37) V Příbrami se provádí unikátní urologické operace, byli jsme při tom, račte s námi vstoupit na operační sál (38) V Příbrami se provádí unikátní urologické operace, byli jsme při tom, račte s námi vstoupit na operační sál (39) V Příbrami se provádí unikátní urologické operace, byli jsme při tom, račte s námi vstoupit na operační sál (40) V Příbrami se provádí unikátní urologické operace, byli jsme při tom, račte s námi vstoupit na operační sál (41) V Příbrami se provádí unikátní urologické operace, byli jsme při tom, račte s námi vstoupit na operační sál (42) V Příbrami se provádí unikátní urologické operace, byli jsme při tom, račte s námi vstoupit na operační sál (43) V Příbrami se provádí unikátní urologické operace, byli jsme při tom, račte s námi vstoupit na operační sál (44) V Příbrami se provádí unikátní urologické operace, byli jsme při tom, račte s námi vstoupit na operační sál (45) V Příbrami se provádí unikátní urologické operace, byli jsme při tom, račte s námi vstoupit na operační sál (46)

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz foto: mip

autor: jk

Další články

Havíři, důlní skřítci a permoníci. V hornickém muzeu se uskuteční tradiční masopustní průvod a lidová veselice Havíři, důlní skřítci a permoníci. V hornickém muzeu se uskuteční tradiční masopustní průvod a lidová veselice V Hornickém muzeu Příbram se v sobotu 29. 2. 2020 od 10 hodin uskuteční tradiční masopustní průvod a lidová veselice v prostředí historických báňských objektů. Na přípravě této širokou veřejností oblíbené akce muzeum již 18. rokem spolupracuje se Sborem dobrovolných hasičů z Bohutína, kteří masopust pořádají 94 let. 28. února 2020   (13:46) Hasiči zasahují u požáru kůlny v Jincích. Na místě jsou čtyři jednotky Hasiči zasahují u požáru kůlny v Jincích. Na místě jsou čtyři jednotky Hrozí riziko, že se plameny rozšíří na vedlejší budovu 28. února 2020   (12:08) Varování meteorologů se potvrdilo, sníh komplikuje dopravu Varování meteorologů se potvrdilo, sníh komplikuje dopravu Ledovka a sníh komplikují v pátek ráno dopravu 28. února 2020   (08:38) Bezdomovci: Vybíráme popelnice a spíme v rozpadlých garážích Bezdomovci: Vybíráme popelnice a spíme v rozpadlých garážích „Kvůli konfliktům a alkoholu do nízkoprahového centra nesmím,“ říká v rozhovoru Ríša, bezdomovec, který je na ulici pátým rokem. 28. února 2020   (06:09) Příbramské divadlo letos uvede pět nových her. Samé komedie Příbramské divadlo letos uvede pět nových her. Samé komedie Tento týden uvede Divadlo Antonína Dvořáka Příbram svou první letošní premiéru s názvem Špinavý obchod. Komedii o lásce, která vítězí nad špinavými kšefty 27. února 2020   (18:58) Dva středočeští senátoři budou obhajovat mandát Dva středočeští senátoři budou obhajovat mandát Dva středočeští senátoři, kladenský senátor Jiří Dienstbier (ČSSD) a příbramský Jiří Burian (ODS), budou obhajovat mandát. Naopak za kolínský obvod zvolená Emilie Třísková (ČSSD) už do Senátu kandidovat nebude. 27. února 2020   (15:22) Příbram prodává dílny, ve kterých se šily hračky. Hamiro stále vyrábí, ale na severu Čech Příbram prodává dílny, ve kterých se šily hračky. Hamiro stále vyrábí, ale na severu Čech Zajímavosti Středočeský kraj připravuje svolání jednání Bezpečnostní rady kraje Středočeský kraj připravuje svolání jednání Bezpečnostní rady kraje V souvislosti s výskytem a šířením nového typu virového onemocnění COVID-19 nastavil Středočeský kraj opatření k zabránění epidemie nebo nebezpečí jejího vzniku a postupuje v souladu s opatřeními, která doporučují a nařizují orgány ochrany veřejného zdraví, v tomto případě zejména krajská hygienická stanice. 27. února 2020   (09:15) V noci na pátek napadne až 12 centimetrů sněhu V noci na pátek napadne až 12 centimetrů sněhu Ačkoliv na konci týdne skončí meteorologická zima, jara se prozatím nedočkáme. V noci na pátek nasněží a teploty o víkendu spadnou k minus pěti stupňům. 27. února 2020   (08:35)
Holobrada: Chceme směnu budov, aby centrum pro integraci cizinců nebylo v nemocnici Holobrada: Chceme směnu budov, aby centrum pro integraci cizinců nebylo v nemocnici Zdravotnictví Praha zvažuje omezení prodeje potravin při mimořádných opatřeních Praha zvažuje omezení prodeje potravin při mimořádných opatřeních Chce předejít panice a vyprázdněným regálům 26. února 2020   (19:01) AKTUÁLNĚ Stavba cyklostezky je podle rybářů nešetrná. Copak by na to řekl Krčín? Stavba cyklostezky je podle rybářů nešetrná. Copak by na to řekl Krčín? Sedlčanští rybáři nesouhlasí se způsobem provedení stavby Krčínovy cyklostezky u místní retenční nádrže. Kritizují kácení vzrostlých stromů a nevhodnou manipulaci s hladinou 26. února 2020   (18:41) Pěší zóna Cíl se dočkala rekonstrukce, práce potrvají do konce roku Pěší zóna Cíl se dočkala rekonstrukce, práce potrvají do konce roku Pěší zóna Cíl, v minulosti nákupní centrum, dnes nevábné prostranství. Změna je za dveřmi, práce na zásadní proměně prostoru začnou 11. března. 26. února 2020   (15:24) Skanzen Vysoký Chlumec je zazimován, přesto otevře své brány. Maškarám a hudebníkům Skanzen Vysoký Chlumec je zazimován, přesto otevře své brány. Maškarám a hudebníkům Skanzenem ve Vysokém Chlumci projde tuto sobotu masopustní průvod s rejem masek, žertovnými scénkami a muzikanty 26. února 2020   (14:29) Policisté dopadli zloděje, kteří kradli v obchodech. Jeden z nich se podílel i na oloupení opilého muže Policisté dopadli zloděje, kteří kradli v obchodech. Jeden z nich se podílel i na oloupení opilého muže Nejčastěji v hledáčku zlodějů je kosmetika a alkohol. V minulosti se dokonce stal případ krádeže, kdy žena přemístila menší druhy vajec za větší, které v krabičkách vyměnila. 26. února 2020   (12:08) Lidé vykoupili kvůli koronaviru roušky, začínají se zásobovat potravinami Lidé vykoupili kvůli koronaviru roušky, začínají se zásobovat potravinami Koronavirus Fotogalerie: Babiš se při návštěvě Příbrami setkal s odpůrci i příznivci Fotogalerie: Babiš se při návštěvě Příbrami setkal s odpůrci i příznivci Politika Premiér Babiš zavítal na hasičskou stanici v Příbrami Premiér Babiš zavítal na hasičskou stanici v Příbrami V úterý 25. února v odpoledních hodinách navštívila příbramskou stanici profesionálních hasičů delegace složená z předsedy vlády České republiky Andreje Babiše, starosty Příbrami Jana Konvalinky a dalších členů doprovodu. 25. února 2020   (20:07) Vojtěch ke koronaviru: Není důvod panikařit a zakazovat akce Vojtěch ke koronaviru: Není důvod panikařit a zakazovat akce Koronavirus 1.FK Příbram se rozhodl ukončit spolupráci s trenérem Nádvorníkem 1.FK Příbram se rozhodl ukončit spolupráci s trenérem Nádvorníkem Roman Nádvorník nastoupil do Příbrami v březnu roku 2019 25. února 2020   (17:17) Vyrostou v blízkosti vysokochlumeckého hradu větrné elektrárny? Vyrostou v blízkosti vysokochlumeckého hradu větrné elektrárny? Ze strany zastupitelů je k umístění větrných elektráren zaujímán spíše negativní názor. Názor veřejnosti ukáže anketa 25. února 2020   (16:11) Nemocnice jsou na koronavirus připraveny, zatím v Česku není, řekl Adam Vojtěch Nemocnice jsou na koronavirus připraveny, zatím v Česku není, řekl Adam Vojtěch Koronavirus V příbramské věznici se odsouzení vzdělávají v oblasti gastronomie V příbramské věznici se odsouzení vzdělávají v oblasti gastronomie Vězenství Jako malá chtěla být učitelkou. Nakonec pracuje s vězni Jako malá chtěla být učitelkou. Nakonec pracuje s vězni "Když chci někomu něco vytknout, musím si předtím dobře rozmyslet, jaká slova použít. Nikdy nevíte, co v nich vězí, může u nich nastat zkrat," říká o práci s odsouzenými Olga Karasová, vychovatelka ve věznici Bytíz 25. února 2020   (09:32) Požár na balkoně bytového domu likvidovaly dvě jednotky hasičů Požár na balkoně bytového domu likvidovaly dvě jednotky hasičů K zahoření došlo v ulici Boženy Němcové v Příbrami 25. února 2020   (08:18) Na Nováku vznikne Hobití vesnička. Pomůže dětem v největších vedrech najít skrýš před sluncem Na Nováku vznikne Hobití vesnička. Pomůže dětem v největších vedrech najít skrýš před sluncem Zajímavosti Sajdkárista Lukáš Černý: Občas se ve vozíku svezu, ale nesmí řídit blázen Sajdkárista Lukáš Černý: Občas se ve vozíku svezu, ale nesmí řídit blázen Sport Příbramské divadlo by mohlo hostit ozvěny zlínského festivalu Příbramské divadlo by mohlo hostit ozvěny zlínského festivalu Předběžně se počítá s jejich uspořádáním v předposledním červnovém týdnu. 24. února 2020   (16:09) Bezbariérový vstup do vody, vodní lehátko pro imobilní jedince. Novák si nově užijí i lidé s handicapem Bezbariérový vstup do vody, vodní lehátko pro imobilní jedince. Novák si nově užijí i lidé s handicapem Zajímavosti Škoda po srážce náklaďáku s vlakem přesahuje pět milionů, řidiči hrozí pět let ve vězení Škoda po srážce náklaďáku s vlakem přesahuje pět milionů, řidiči hrozí pět let ve vězení Doprava Silný vítr zaměstnal hasiče, vyjížděli ke 250 událostem Silný vítr zaměstnal hasiče, vyjížděli ke 250 událostem Většina zásahů byla kvůli popadaným stromům. 24. února 2020   (08:17) Bude na dobříšském náměstí veřejně dostupný defibrilátor? Rozhodnou lidé Bude na dobříšském náměstí veřejně dostupný defibrilátor? Rozhodnou lidé Pořízení defibrilátoru je jedním z návrhů participativního rozpočtu. Pokud ho lidé podpoří, bude umístěn poblíž autobusového nádraží, na budovu, ve které sídlí Městská policie Dobříš 24. února 2020   (06:23) Vidle, meč s dřevěnou rukojetí, černá karta. Lidé ztrácejí nejen klíče a mobily Vidle, meč s dřevěnou rukojetí, černá karta. Lidé ztrácejí nejen klíče a mobily V roce 2019 občané na úřad přinesli 53 nálezů. Pouze devět z nich si jejich vlastníci vyzvedli 23. února 2020   (19:09) „Nemáme na sport čas,“ říkají příbramské děti „Nemáme na sport čas,“ říkají příbramské děti Více než třetina dívek starší 15 let ve svém volném čase téměř nesportuje, nebo sportuje jen několikrát měsíčně. Nemají na to údajně čas ani kamarády 23. února 2020   (16:12) Milínský masopust byl ve znamení pohádkových postav Milínský masopust byl ve znamení pohádkových postav Masopust Záběry z palubní kamery: Řidič nákladního vozidla vjel přímo pod projíždějící vlak Záběry z palubní kamery: Řidič nákladního vozidla vjel přímo pod projíždějící vlak Doprava Letní kino hlásí comeback, využije však původní promítačky Letní kino hlásí comeback, využije však původní promítačky Příbramské letní kino s kapacitou kolem 4500 míst patří k největším v republice. 23. února 2020   (07:16) Meteorologové zpřísnili výstrahu před silným větrem. Přijde dřív a bude intenzivnější Meteorologové zpřísnili výstrahu před silným větrem. Přijde dřív a bude intenzivnější Vítr bude místy dosahovat až 110 kilometrů v hodině s nárazy až 30 metrů za sekundu. 22. února 2020   (21:39) Babybox se přesunul na původní místo. Zachránil již čtyři děti Babybox se přesunul na původní místo. Zachránil již čtyři děti Zdravotnictví Vesecká: Většina jen čeká na to, co udělá ten druhý a hned hledá, jak by to mohl pohanit a zkritizovat Vesecká: Většina jen čeká na to, co udělá ten druhý a hned hledá, jak by to mohl pohanit a zkritizovat Renáta Vesecká reaguje na článek Mgr. Josefa Strejce, ředitele ZŠ Příbram – Březové Hory 22. února 2020   (15:47)


Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz