V Příbrami nejsou sociálně vyloučené lokality. Stojí to však spoustu práce a peněz

29. října 2019   (06:35)
V Příbrami nejsou sociálně vyloučené lokality. Stojí to však spoustu práce a peněz

Příbram se řadí mezi středočeská města s nejvyšším počtem ubytovenPříbram je mezi prvními městy ve Středočeském kraji s nejvyšším počtem ubytoven. Jejich větší výskyt je v Příbrami dán historicky. Byly hojně stavěny v závěru 20. století pro ubytování horníků a jejich rodin. V 90. letech pak byly privatizovány soukromými vlastníky, kteří bohužel často zanedbávali jejich údržbu. Vzhledem k zanedbanému stavu byly tyto objekty ochotni obývat pouze sociálně slabší jedinci. I přes poměrně vysoký počet lůžek pro sociálně slabé však nemá město žádné sociálně vyloučené lokality.

„Sociálně vyloučené lokality tady nemáme. Jsou tu ale místa, která se tomu blíží. Jedná se o okolí ubytoven, například Pod Čertovým Pahorkem. Jsou pod neustálou péčí terénních pracovníků Centra zdravotních a sociálních služeb a Městské policie Příbram. Provádíme aktivizační služby, snažíme se vznik vyloučených lokalit brzdit. Dá to však hodně práce a stojí to hodně peněz,“ uvedl starosta Jan Konvalinka.

V roce 2018 bylo v Příbrami zhruba 12 takových ubytoven, kde oficiálně přebývalo přibližně 800 sociálně vyloučených osob.

Město Příbram je dosud provozovatelem jedné z nich, ve zbylém případě se jedná o ubytovny v soukromém vlastnictví. Technický stav soukromých objektů je v mnoha případech však značně nevyhovující. Tyto osoby zde žijí často ve zcela nevyhovujících a nedůstojných podmínkách (švábi, plísně, vši). Drtivá většina z nich je závislá výlučně na systému sociálních dávek.

Přibližně 100 osob žije v ubytovnách neoficiálně 
Ve většině případů mají nahlášený svůj pobyt na městském úřadě a v ubytovnách dočasně přebývají u svých rodin či přátel. Sociální práce je pro ně z důvodu jejich časté migrace v zásadě nedostupná.

Město Příbram má vypracovaný Strategický plán sociálního začleňování města Příbram pro období 2018 – 2021
Hlavní prioritou je do roku 2021 zajistit dostatečnou kapacitu bydlení (30 bytů) pro různé cílové skupiny včetně návazných sociálních služeb. Jedním z cílů je i řešení dluhové problematiky nájemníků bytů. Dluhová problematika byla totiž identifikována jako jedna z klíčových oblastí sociálního vyloučení. Město se tak zaměří na koordinovaný rozvoj dluhového poradenství a podporu aktivního přístupu dlužníků k problému.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


autor: mir

Další články

Kraj podpořil petici za prohlášení kamenného mostu v Dobříši za kulturní památku Kraj podpořil petici za prohlášení kamenného mostu v Dobříši za kulturní památku Chcete zažít pro lidské ucho neslyšitelné netopýří signály? Chcete zažít pro lidské ucho neslyšitelné netopýří signály? O posledním prázdninovém víkendu si můžete prohlédnout zblízka jediné létající savce – netopýry. Zajímavý program bude připraven pro děti i dospělé, nebude chybět ultrazvukový detektor, který zachytí pro lidské ucho neslyšitelné netopýří signály. 3. srpna 2020   (17:24) Příbramská nemocnice hledá vrchní sestru na urologické oddělení Příbramská nemocnice hledá vrchní sestru na urologické oddělení Výběrové řízení potrvá do konce srpna tohoto roku. 3. srpna 2020   (14:57) PR Strakonická zažívá další komplikace. Řidič superbu skončil za svodidly na střeše Strakonická zažívá další komplikace. Řidič superbu skončil za svodidly na střeše Nakaženou dívku zaskočily nenávistné reakce: Vyhrožovali mi, že mě pobodají nebo rozbijí hlavu Nakaženou dívku zaskočily nenávistné reakce: Vyhrožovali mi, že mě pobodají nebo rozbijí hlavu U Lazska narazil taxík do stromu, řidiče odvezli do nemocnice U Lazska narazil taxík do stromu, řidiče odvezli do nemocnice Hasiči museli zraněného muže z vozidla vyprostit. 3. srpna 2020   (08:39) Fanoušci vojenských a historických aut zbystřete: Až sto vozů se předvede v Rožmitále pod Třemšínem Fanoušci vojenských a historických aut zbystřete: Až sto vozů se předvede v Rožmitále pod Třemšínem Druhý srpnový víkend se do Rožmitálu pod Třemšínem sjedou vojenská a historická vozidla. Hlavní program se odehraje během soboty 8. srpna, kdy posádky čeká orientační závod, návštěvníky pak zábavné odpoledne s hudbou. 3. srpna 2020   (06:16) Růžička v Letech vyzval k odsouzení projevů anticikanismu Růžička v Letech vyzval k odsouzení projevů anticikanismu Čeněk Růžička z Výboru pro odškodnění romského holocaustu připomněl také více než tři tisíce Romů povražděných nacisty v noci na 3. srpen 1944 při likvidaci takzvaného cikánského rodinného tábora v Osvětimi. 2. srpna 2020   (16:03) Na transparentní účet pro rodinu zemřelých ve Lhotě bylo zatím vybráno téměř 70 tisíc Na transparentní účet pro rodinu zemřelých ve Lhotě bylo zatím vybráno téměř 70 tisíc
Hygienici opět zkontrolovali kvalitu vody na koupalištích. Na některých místech doporučují po vykoupání sprchu Hygienici opět zkontrolovali kvalitu vody na koupalištích. Na některých místech doporučují po vykoupání sprchu Kvalita vody na některých přírodních koupalištích se zhoršila. Nový rybník v Příbrami má vodu na nejlepším stupni. 2. srpna 2020   (10:49)
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz