20. 1. svátek má Ilona

V Příbrami nejsou sociálně vyloučené lokality. Stojí to však spoustu práce a peněz

29. října 2019   (06:35)
V Příbrami nejsou sociálně vyloučené lokality. Stojí to však spoustu práce a peněz

Příbram se řadí mezi středočeská města s nejvyšším počtem ubytoven


Příbram je mezi prvními městy ve Středočeském kraji s nejvyšším počtem ubytoven. Jejich větší výskyt je v Příbrami dán historicky. Byly hojně stavěny v závěru 20. století pro ubytování horníků a jejich rodin. V 90. letech pak byly privatizovány soukromými vlastníky, kteří bohužel často zanedbávali jejich údržbu. Vzhledem k zanedbanému stavu byly tyto objekty ochotni obývat pouze sociálně slabší jedinci. I přes poměrně vysoký počet lůžek pro sociálně slabé však nemá město žádné sociálně vyloučené lokality.

„Sociálně vyloučené lokality tady nemáme. Jsou tu ale místa, která se tomu blíží. Jedná se o okolí ubytoven, například Pod Čertovým Pahorkem. Jsou pod neustálou péčí terénních pracovníků Centra zdravotních a sociálních služeb a Městské policie Příbram. Provádíme aktivizační služby, snažíme se vznik vyloučených lokalit brzdit. Dá to však hodně práce a stojí to hodně peněz,“ uvedl starosta Jan Konvalinka.

V roce 2018 bylo v Příbrami zhruba 12 takových ubytoven, kde oficiálně přebývalo přibližně 800 sociálně vyloučených osob.

Město Příbram je dosud provozovatelem jedné z nich, ve zbylém případě se jedná o ubytovny v soukromém vlastnictví. Technický stav soukromých objektů je v mnoha případech však značně nevyhovující. Tyto osoby zde žijí často ve zcela nevyhovujících a nedůstojných podmínkách (švábi, plísně, vši). Drtivá většina z nich je závislá výlučně na systému sociálních dávek.

Přibližně 100 osob žije v ubytovnách neoficiálně 
Ve většině případů mají nahlášený svůj pobyt na městském úřadě a v ubytovnách dočasně přebývají u svých rodin či přátel. Sociální práce je pro ně z důvodu jejich časté migrace v zásadě nedostupná.

Město Příbram má vypracovaný Strategický plán sociálního začleňování města Příbram pro období 2018 – 2021
Hlavní prioritou je do roku 2021 zajistit dostatečnou kapacitu bydlení (30 bytů) pro různé cílové skupiny včetně návazných sociálních služeb. Jedním z cílů je i řešení dluhové problematiky nájemníků bytů. Dluhová problematika byla totiž identifikována jako jedna z klíčových oblastí sociálního vyloučení. Město se tak zaměří na koordinovaný rozvoj dluhového poradenství a podporu aktivního přístupu dlužníků k problému.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


autor: mirDalší články

Bezdomovec: Chlastám, abych přežil mrazy, pomoc nepotřebuji Bezdomovec: Chlastám, abych přežil mrazy, pomoc nepotřebuji S klesajícími teplotami přibývá bezdomovců v místech, kde to ostatním lidem není příjemné. Navíc se do Příbrami vrátilo několik lidí bez domova, kteří byli mezi svátky propuštěni z psychiatrických léčeben. Teď jsou na ulici. 20. ledna 2020   (09:30) Parkourové hřiště bude, plážový volejbal je v jednání Parkourové hřiště bude, plážový volejbal je v jednání Vybudování parkourového hřiště nic nebrání. Volejbalové hřiště komplikuje ochranné pásmo Příbramského potoka 20. ledna 2020   (06:20) Stavební úřad vydal rozhodnutí o umístění části stavby Jihovýchodního obchvatu Stavební úřad vydal rozhodnutí o umístění části stavby Jihovýchodního obchvatu Po dlouhých 18 letech od schválení územního plánu města Příbrami, kde byla trasa obchvatu zanesena a schválena, byl udělán důležitý krok pro jeho realizaci. 19. ledna 2020   (19:47) Děti z milínské základní školy se učí i ve skleníku. Pěstují strelicie, ale i muškáty do oken Děti z milínské základní školy se učí i ve skleníku. Pěstují strelicie, ale i muškáty do oken Součástí skleníku je i moderní přírodovědná učebna s mikroskopy a binokulárními lupami 19. ledna 2020   (15:50) Příbramské divadlo přinese lepší požitek nedoslýchavým divákům Příbramské divadlo přinese lepší požitek nedoslýchavým divákům V rámci rekonstrukce hlediště dojde k instalaci speciální zvukové smyčky pro nedoslýchavé 19. ledna 2020   (12:26) Blíží se konec platnosti dálničních známek Blíží se konec platnosti dálničních známek Platnost loňských dálničních známek k poslednímu lednovému dni končí. Od roku 2021 budou už jen elektronické 19. ledna 2020   (09:23) Po čtyřech letech se otevře Junior klub, bude bezbariérový Po čtyřech letech se otevře Junior klub, bude bezbariérový Spravovat ho budou Sportovní zařízení města ve spolupráci s Městským kulturním centrem. 19. ledna 2020   (06:56) Letní sídlo T. G. Masaryka čeká rekonstrukce Letní sídlo T. G. Masaryka čeká rekonstrukce Renovace hlubošského zámku, který byl v roce 1958 prohlášen za kulturní památku, se prodraží o 50 milionů korun 18. ledna 2020   (19:31) Zbyněk Prousek poradí, jak se bránit obchodním praktikám „šmejdů“ Zbyněk Prousek poradí, jak se bránit obchodním praktikám „šmejdů“ Každodenně se setkáváme s případy, kdy jsou povětšinou naši senioři zlákáni, oklamáni a okradeni takzvanými „šmejdy“. V Příbrami bude o této problematice přednášet Zbyněk Prousek. 18. ledna 2020   (17:16) Městští strážníci zadrželi pachatele, který se vloupal do knihovny Městští strážníci zadrželi pachatele, který se vloupal do knihovny Díky rychlému zásahu městských strážníků nestačil nic odcizit. 18. ledna 2020   (14:23)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz