V Příbrami lidé podepisují petici proti zástavbě Fantovy louky
12. září 2022 (20:58)
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka
Pokud se ukáže, že jsou na Fantově louce místa ekologicky či jinak významná, město na nich výstavbu podporovat nebude.
Lidé v Příbrami se podepisují pod petici proti zástavbě Fantovy louky, organizátoři shromáždili téměř tisíc podpisů. Obytná zástavba mokřadu by mohla ohrozit vzácné druhy i prameny říčky Kocáby, sdělila ekoložka a bývalá ředitelka České inspekce životního prostředí Eva Tylová. Starosta Příbrami Jan Konvalinka (za ANO) už dříve uvedl, že zadal biologické posouzení této oblasti. Pokud se ukáže, že jsou na Fantově louce místa ekologicky či jinak významná, město na nich výstavbu podporovat nebude.
Podle Tylové v Příbrami sílí tlaky na zástavbu mokřadní louky. Vycházejí z konceptu architektonické územní studie, kterou nyní aktualizují někteří investoři společně s městem s představou zástavby pro více než 2000 lidí. "Tento nový koncept již konkretizuje jednotlivé domy a teprve nyní je možné vidět, jak tato nesmyslně zahuštěná studie působí megalomansky a připomíná nevzhledné sídliště z dob socialistické éry," uvedla Tylová.
Podle biologa Ondřeje Sedláčka Fantova louka představuje unikátní území zachovalých mokřadních luk s neporušeným vodním režimem a vysokou koncentrací vzácných a ohrožených druhů rostlin a živočichů, včetně druhů chráněných zákonem. "Mezi ty nejvýznamnější patří velká populace kosatce sibiřského, roztroušeně tu roste upolín evropský nebo orchidej prstnatec májový. Aktualizace mapování živočichů právě probíhá, ale už nyní můžeme potvrdit výskyt ropuchy obecné, skokana štíhlého nebo zeleného, z ptáků bramborníčka hnědého nebo chřástala polního," uvedl Sedláček.
Konvalinka na červnovém zastupitelstvu dostal úkol zahájit odbornou a veřejnou diskusi, která povede ke stanovení "přijatelných mantinelů" pro případnou výstavbu na Fantově louce. "Osobně s tím souhlasím a jsem pro to, abychom na základě posudků, které jsou nyní zpracovávány, případně začlenili regulativy přímo do územního plánu, coby dokumentu s nejvyšší autoritou," uvedl již dříve Konvalinka.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka
Související
•ON-LINE: Zasedání zastupitelstva v Příbrami
•O aquaparku, parkování či problémových ubytovnách. Předvolební debata na pribram.cz
•Mezi témata kampaně ve středních Čechách patří parkování či místa ve školkách
Další články
Trendy v bydlení pro rok 2026: Domov má být útulný, osobitý a praktický
Trendy v interiérovém designu se letos posouvají směrem k větší útulnosti a …
ZAJÍMAVOSTI
Na tísňových linkách se rozdrnčely telefony: Po nárazu vodního skútru do skály na Slapech vzlétl vrtulník
Operační střediska tísňových linek 158 a 112 přijala dnes po půl druhé odpoledne …
AKTUALIZOVÁNO
Vedra utne v sobotu studená fronta, přijdou i silné bouřky. Po víkendu se horko vrátí
Česko čeká velmi proměnlivý víkend. Pátek přinese vrchol současné vlny veder, kdy …
AKTUÁLNĚ
Pára na rožmitálské železnici nabídne historický vlak, drezínu i historický autobus Robur. Na nádraží bude celodenní program
Milovníci železnice, historie i rodiny s dětmi si přijdou na své v sobotu 1. srpna, …
TIP NA VÝLET
Lboy míří do Příbrami. Klub Peklo se po prázdninách znovu otevře koncertem mladého rappera
Příbramský klub Peklo se po prázdninové pauze znovu otevírá a hned startuje silným …
KULTURA
Pozor na instantní nudle! Inspekce varuje před salmonelou
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) vydala naléhavé varování před …
AKTUÁLNĚ
Podpora až 38.500 korun. V Příbrami je práce dost — je čas pravidla změnit?
Podpora v nezaměstnanosti může v prvních měsících dosáhnout až 38 500 korun. V době, …
ANKETA
Proteinová horečka pokračuje. Proč jsou bílkoviny dnes téměř v každém výrobku?
Ještě před několika lety byly proteinové výrobky spojovány hlavně s kulturisty a …
ZAJÍMAVOSTI
Paratriatlonista Tománek se vrací na Havaj. V Lucembursku si suverénně vybojoval účast na mistrovství světa
Paratriatlonista Jan Tománek si zajistil účast na letošním mistrovství světa na …
SPORT
Pozor na vedra. Veterináři varují před přehřátím zvířat i cestováním v horku
Tropické teploty, které překračují 30 stupňů Celsia, představují velkou zátěž nejen …
AKTUÁLNĚ




