V Příbrami jsou desítky až stovky stavebních pozemků, na kterých se pasou ovce
10. října 2019 (10:52)
Na samý závěr pondělního 10. zasedání zastupitelstva města si radní zařadili bod týkající se změny územního plánu. A právě u tohoto tématu se mezi zastupiteli rozpoutala bouřlivá konverzace. Diskutovaly se mimo jiné pozemky, které si majitelé zakoupili jako stavební, ale nic si na nich doposud nepostavili. Z pohledu Václava Švendy (TOP 09) takovéto pozemky blokují zájemce, kteří ve městě hledají místo pro výstavbu.
„Jsou tu desítky až stovky pozemků, které jsou určené k zastavení, ale pasou se na nich ovce. Ti, kteří hledají pozemky pro výstavbu, mají smůlu. Odchází nám mladí lidé, nabídka realitních kanceláří je nedostatečná. Územní plán je klíčový pro řešení tohoto problému," uvedl Mgr. Václav Švenda (TOP 09).
Ing. Jiří Holý (ANO) mu oponoval slovy: „Nemůžete lidem přikazovat, kde mají stavět. Pozemky kupují pro své děti, a to je legitimní. Atraktivitu města nestanovuje územní plán, ale zájem obyvatel tady bydlet. Nemůžeme to řešit odspodu. Kdyby byla poptávka, lidé by tu stavěli."
Bc. Vojtěch Vaverka, vedoucí odd. územního plánování, dal panu Švendovi za pravdu v tom, že je tu spousta nevyužitých ploch. Podle něj však za tento stav může chybějící infrastruktura.
Podle Václava Švendy je rovněž nutné ve městě zvýšit počet rozvojových ploch, a to jak v oblasti podnikání, tak bydlení. Ani s tímto návrhem však většina zastupitelů nesouhlasila.
„Máme téměř dvě stě hektarů rozvojových ploch. Pokud bychom měli pocit, že se nerozvíjí tak, jak by měly, je tu spousta dalších. Myšlenka nových rozvojových ploch je lichá. Nevyřešíme tím ani bytovou problematiku, není zde kupní síla. V opačném případě by tady developeři stavěli," uvedl Ing. Jiří Holý (ANO).
Rovněž Mgr. Jiřina Humlová (KSČM) je toho názoru, že Příbram má rozvojových ploch vzhledem k počtu obyvatel více než dost. „Podívejte se na Evropskou. Jsou tam zasíťované pozemky, dobře přístupné, přesto žádný podnikatel zájem neprojevil," řekla.
Zastupitelstvu bylo předloženo zhruba 70 návrhů na změnu ÚP, přičemž u většiny se jedná o požadavek na vymezení nových zastavitelných ploch. Dle stavebního zákona lze však další zastavitelné plochy vymezit pouze v případě, kdy je obec nutně potřebuje pro svůj další územní rozvoj. A to není případ města Příbrami. Pokud tedy budou chtít radní některému z návrhů vyhovět, tak jedině formou „kompenzace“, tj. zrušením zastavitelnosti jiné plochy o stejné výměře tak, aby v celkovém součtu nedošlo k navýšení zastavitelných ploch.„Jsou tu desítky až stovky pozemků, které jsou určené k zastavení, ale pasou se na nich ovce. Ti, kteří hledají pozemky pro výstavbu, mají smůlu. Odchází nám mladí lidé, nabídka realitních kanceláří je nedostatečná. Územní plán je klíčový pro řešení tohoto problému," uvedl Mgr. Václav Švenda (TOP 09).
Ing. Jiří Holý (ANO) mu oponoval slovy: „Nemůžete lidem přikazovat, kde mají stavět. Pozemky kupují pro své děti, a to je legitimní. Atraktivitu města nestanovuje územní plán, ale zájem obyvatel tady bydlet. Nemůžeme to řešit odspodu. Kdyby byla poptávka, lidé by tu stavěli."
Bc. Vojtěch Vaverka, vedoucí odd. územního plánování, dal panu Švendovi za pravdu v tom, že je tu spousta nevyužitých ploch. Podle něj však za tento stav může chybějící infrastruktura.
Podle Václava Švendy je rovněž nutné ve městě zvýšit počet rozvojových ploch, a to jak v oblasti podnikání, tak bydlení. Ani s tímto návrhem však většina zastupitelů nesouhlasila.
„Máme téměř dvě stě hektarů rozvojových ploch. Pokud bychom měli pocit, že se nerozvíjí tak, jak by měly, je tu spousta dalších. Myšlenka nových rozvojových ploch je lichá. Nevyřešíme tím ani bytovou problematiku, není zde kupní síla. V opačném případě by tady developeři stavěli," uvedl Ing. Jiří Holý (ANO).
Rovněž Mgr. Jiřina Humlová (KSČM) je toho názoru, že Příbram má rozvojových ploch vzhledem k počtu obyvatel více než dost. „Podívejte se na Evropskou. Jsou tam zasíťované pozemky, dobře přístupné, přesto žádný podnikatel zájem neprojevil," řekla.
Václav Švenda přišel s návrhem, aby město přistoupilo k nucené kompenzaci pozemků. Navrhoval v prvé řadě zrevidovat ty pozemky, které byly původně nestavební. Rada města tuto možnost však zavrhla a odsouhlasila pouze dobrovolnou kompenzaci, o které si rozhodnou sami vlastníci pozemků.
„Obávám se, že návrh pana zastupitele Švendy by mohl otevřít cestu ke spekulacím s pozemky. Navíc nerozumím situaci, kdy by město mělo samo a svévolně rozhodovat o tom, čí pozemek se „zhodnotí" a čí naopak „znehodnotí" změnou v ÚP. A diktovat lidem, jak mají se svým pozemkem nakládat, je věc, které nerozumím už vůbec. Nežijeme v takové době, bohudík," uvedl starosta Jan Konvalinka.
Starosta vidí problém v tom, že lidé spíše nemají dostatek prostředků, aby stavěli. „Ceny v oblasti stavebnictví i realit jsou snad nejvyšší v historii. Zde ve městě není dostatečná kupní síla na to, aby se ve zvýšené míře rozjela výstavba. S tím nemá nastavení územního plánu nic společného. Stavět je kde, ale povětšinou není za co," uvedl.
„Protože je problematika změn v Územním plánu složitým tématem, chtěli jsme otevřít širokou diskusní platformu v rámci celého zastupitelstva. V dostatečném předstihu byla svolána pracovní schůzka zastupitelů, kde mohl pan Švenda své argumenty přednést. Ačkoliv na předjednání TOP 09 měla svého zástupce, nebylo vzneseno připomínek. Vyvolávat takové diskuse zpětně nevnímám jako šťastné," dodal Jan Konvalinka.
„Obávám se, že návrh pana zastupitele Švendy by mohl otevřít cestu ke spekulacím s pozemky. Navíc nerozumím situaci, kdy by město mělo samo a svévolně rozhodovat o tom, čí pozemek se „zhodnotí" a čí naopak „znehodnotí" změnou v ÚP. A diktovat lidem, jak mají se svým pozemkem nakládat, je věc, které nerozumím už vůbec. Nežijeme v takové době, bohudík," uvedl starosta Jan Konvalinka.
Starosta vidí problém v tom, že lidé spíše nemají dostatek prostředků, aby stavěli. „Ceny v oblasti stavebnictví i realit jsou snad nejvyšší v historii. Zde ve městě není dostatečná kupní síla na to, aby se ve zvýšené míře rozjela výstavba. S tím nemá nastavení územního plánu nic společného. Stavět je kde, ale povětšinou není za co," uvedl.
„Protože je problematika změn v Územním plánu složitým tématem, chtěli jsme otevřít širokou diskusní platformu v rámci celého zastupitelstva. V dostatečném předstihu byla svolána pracovní schůzka zastupitelů, kde mohl pan Švenda své argumenty přednést. Ačkoliv na předjednání TOP 09 měla svého zástupce, nebylo vzneseno připomínek. Vyvolávat takové diskuse zpětně nevnímám jako šťastné," dodal Jan Konvalinka.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: mir
Další články
Velké finále přípravek OFS Příbram přivede na stadion Na Litavce téměř šest desítek týmů. Fotbal spojí sport, zábavu i pomoc potřebným
Sobota 6. června bude na stadionu Na Litavce celý den patřit těm nejmenším fotbalistům …
SPORT
Bílá invaze nad brdskými loukami. Všimli jste si těchto nápadných motýlů?
Pokud jste se poslední dobou vydali na procházku po brdských a podbrdských loukách, …
POZNÁVÁME BRDY
Některé byty se neprodají ani po půl roce. Proč?
Ještě před pár lety stačilo vystavit byt na internet a během několika dnů byl prodaný. …
PR
ALKAFEST se vrací na Nový rybník. Příbram čeká den plný hudby, zábavy a setkávání bez bariér
Do areálu Nového rybníka v Příbrami míří v sobotu 6. června další ročník oblíbeného …
KULTURA
Tipy na víkend: Bleší a farmářské trhy, tradiční pouť i program pro sportovce
Tento víkend se bude v centru Příbrami konat hned několik trhů a jarmarků. Na …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Tanky, výbuchy i premiéra CV90. Bahna 2026 promění Brdy v obří bojiště
Už tuto sobotu 6. června se v Brdech u Strašic uskuteční Bahna 2026 – Den pozemního …
AKTUÁLNĚ
Obrazem: Starosedlský Hrádek oslavil 650 let velkolepým setkáním rodáků a bohatým programem
Starosedlský Hrádek na Příbramsku oslavil v sobotu 30. května významné jubileum 650 …
ZAJÍMAVOSTI
Sekat, nebo nesekat? Příbram řeší, jak má vypadat městská zeleň. Lidé se přou o vysokou trávu u Nováku
Vysoká tráva v městských parcích a na sídlištích — pro někoho nepořádek, pro jiného …
ANKETA
Chlapce na Příbramsku zabila elektřina, vylezl na stožár vysokého napětí
V obci Chotilsko ve čtvrtek večer zemřel nezletilý chlapec po zásahu elektrickým …
AKTUÁLNĚ
Tam, kde vznikala Rusalka. Vysoká u Příbramě okouzlila Antonína Dvořáka a okouzlí i vás
Vysoká u Příbramě láká nejen milovníky hudby, ale i návštěvníky, kteří chtějí poznat …
TIP NA VÝLET





