15. 10. svátek má Tereza

V Příbrami jsou desítky až stovky stavebních pozemků, na kterých se pasou ovce

10. října 2019   (10:52)
V Příbrami jsou desítky až stovky stavebních pozemků, na kterých se pasou ovce

Změna územního plánu vyvolala mezi zastupiteli bouřlivou diskusi


Na samý závěr pondělního 10. zasedání zastupitelstva města si radní zařadili bod týkající se změny územního plánu. A právě u tohoto tématu se mezi zastupiteli rozpoutala bouřlivá konverzace. Diskutovaly se mimo jiné pozemky, které si majitelé zakoupili jako stavební, ale nic si na nich doposud nepostavili. Z pohledu Václava Švendy (TOP 09) takovéto pozemky blokují zájemce, kteří ve městě hledají místo pro výstavbu. 
 
Jsou tu desítky až stovky pozemků, které jsou určené k zastavení, ale pasou se na nich ovce. Ti, kteří hledají pozemky pro výstavbu, mají smůlu. Odchází nám mladí lidé, nabídka realitních kanceláří je nedostatečná. Územní plán je klíčový pro řešení tohoto problému," uvedl Mgr. Václav Švenda (TOP 09).
 
Ing. Jiří Holý (ANO) mu oponoval slovy: Nemůžete lidem přikazovat, kde mají stavět. Pozemky kupují pro své děti, a to je legitimní. Atraktivitu města nestanovuje územní plán, ale zájem obyvatel tady bydlet. Nemůžeme to řešit odspodu. Kdyby byla poptávka, lidé by tu stavěli." 

Bc. Vojtěch Vaverka, vedoucí odd. územního plánování, dal panu Švendovi za pravdu v tom, že je tu spousta nevyužitých ploch. Podle něj však za tento stav může chybějící infrastruktura. 
 
Podle Václava Švendy je rovněž nutné ve městě zvýšit počet rozvojových ploch, a to jak v oblasti podnikání, tak bydlení. Ani s tímto návrhem však většina zastupitelů nesouhlasila.
 
„Máme téměř dvě stě hektarů rozvojových ploch. Pokud bychom měli pocit, že se nerozvíjí tak, jak by měly, je tu spousta dalších. Myšlenka nových rozvojových ploch je lichá. Nevyřešíme tím ani bytovou problematiku, není zde kupní síla. V opačném případě by tady developeři stavěli," uvedl Ing. Jiří Holý (ANO).
 
Rovněž Mgr. Jiřina Humlová (KSČM) je toho názoru, že Příbram má rozvojových ploch vzhledem k počtu obyvatel více než dost. „Podívejte se na Evropskou. Jsou tam zasíťované pozemky, dobře přístupné, přesto žádný podnikatel zájem neprojevil," řekla.
 
Zastupitelstvu bylo předloženo zhruba 70 návrhů na změnu ÚP, přičemž u většiny se jedná o požadavek na vymezení nových zastavitelných ploch. Dle stavebního zákona lze však další zastavitelné plochy vymezit pouze v případě, kdy je obec nutně potřebuje pro svůj další územní rozvoj. A to není případ města Příbrami. Pokud tedy budou chtít radní některému z návrhů vyhovět, tak jedině formou „kompenzace“, tj. zrušením zastavitelnosti jiné plochy o stejné výměře tak, aby v celkovém součtu nedošlo k navýšení zastavitelných ploch.
 
Václav Švenda přišel s návrhem, aby město přistoupilo k nucené kompenzaci pozemků. Navrhoval v prvé řadě zrevidovat ty pozemky, které byly původně nestavební. Rada města tuto možnost však zavrhla a odsouhlasila pouze dobrovolnou kompenzaci, o které si rozhodnou sami vlastníci pozemků.

„Obávám se, že návrh pana zastupitele Švendy by mohl otevřít cestu ke spekulacím s pozemky. Navíc nerozumím situaci, kdy by město mělo samo a svévolně rozhodovat o tom, čí pozemek se „zhodnotí" a čí naopak „znehodnotí" změnou v ÚP. A diktovat lidem, jak mají se svým pozemkem nakládat, je věc, které nerozumím už vůbec. Nežijeme v takové době, bohudík," uvedl starosta Jan Konvalinka.
 
Starosta vidí problém v tom, že lidé spíše nemají dostatek prostředků, aby stavěli. „Ceny v oblasti stavebnictví i realit jsou snad nejvyšší v historii. Zde ve městě není dostatečná kupní síla na to, aby se ve zvýšené míře rozjela výstavba. S tím nemá nastavení územního plánu nic společného. Stavět je kde, ale povětšinou není za co," uvedl.
 
„Protože je problematika změn v Územním plánu složitým tématem, chtěli jsme otevřít širokou diskusní platformu v rámci celého zastupitelstva. V dostatečném předstihu byla svolána pracovní schůzka zastupitelů, kde mohl pan Švenda své argumenty přednést. Ačkoliv na předjednání TOP 09 měla svého zástupce, nebylo vzneseno připomínek. Vyvolávat takové diskuse zpětně nevnímám jako šťastné," dodal Jan Konvalinka.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: mirDalší články

Městské kulturní centrum sídlí v budově Špalíčku Městské kulturní centrum sídlí v budově Špalíčku V minulém týdnu byla otevřena nová kancelář Městského kulturního centra, které v našem městě funguje od září letošního roku. 15. října 2019   (09:12) Mě nikam nevezmou, mám amputované prsty u nohy Mě nikam nevezmou, mám amputované prsty u nohy Bezdomovec Jan přišel o oba rodiče a zůstal sám. Spí venku a je přesvědčen, že kvůli svému handicapu je nezaměstnatelný 15. října 2019   (06:47) Afghánec, který jednoho muže pobodal a druhého zabil, byl dopaden Afghánec, který jednoho muže pobodal a druhého zabil, byl dopaden Cizí státní příslušník jednu osobu pobodal, druhou zavraždil. 14. října 2019   (19:46) Mastnota, špína a zbytky potravin. Hygienici si oběd raději nedali Mastnota, špína a zbytky potravin. Hygienici si oběd raději nedali Provozovatel místo spropitného dostal pokutu 14. října 2019   (19:03) Nevešel se s návěsem pod most, zablokoval silnici na hodiny Nevešel se s návěsem pod most, zablokoval silnici na hodiny Řidič pravděpodobně nerespektoval dopravní značení 14. října 2019   (18:37) Navštívil osm států, prošlapal jedny boty a přežil otravu jídlem Navštívil osm států, prošlapal jedny boty a přežil otravu jídlem „V Norsku jsem potkal kluka, který dojíždí do školy devět hodin. Říkal, že když cesta trvá méně než tři hodiny, tak si ani nerozepíná bundu,“ vypráví Matěj Kratochvíl, který se právě vrátil z pěší cesty na nejservernější cíp Evropy 14. října 2019   (16:02) Babí léto pokračuje. Ráno očekávejte mlhy, přes den bude kolem dvaceti stupňů Babí léto pokračuje. Ráno očekávejte mlhy, přes den bude kolem dvaceti stupňů Na Příbramsku panuje podzim a melancholické babí léto. 14. října 2019   (12:31) Svodka událostí: Zfetovaní řidiči, odcizené jízdí kolo a vykradený sklep Svodka událostí: Zfetovaní řidiči, odcizené jízdí kolo a vykradený sklep Přinášíme seznam případů, které řeší příbramští policisté 14. října 2019   (10:17) Macík: Po Maroku můžu říct, že s Karlem se dá letět mnohem rychleji než s Frantou Macík: Po Maroku můžu říct, že s Karlem se dá letět mnohem rychleji než s Frantou Martin Macík po velkém dobrodružství zdolal Rallye du Maroc, nejnáročnější test před Dakarem 2020 14. října 2019   (08:59) Nevidomý masér: Při vážné autonehodě přišel o zrak, chuť i čich. Chuť do života ale neztratil Nevidomý masér: Při vážné autonehodě přišel o zrak, chuť i čich. Chuť do života ale neztratil Zatímco spousta lidí by to psychicky nezvládla, Jiří Oktábec se s nepřízní osudu dokázal obdivuhodně vyrovnat a úsměv z tváře mu nikdy nezmizel. 14. října 2019   (06:16)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz