18. 7. svátek má Drahomíra

V Příbrami bude zřízeno Centrum na podporu integrace cizinců

11. května 2018   (11:26)
V Příbrami bude zřízeno Centrum na podporu integrace cizinců

Centra budou zřízena v Příbrami, Benešově, Kladně, Kutné Hoře a Mladé Boleslavi


Sociálními sítěmi proběhly články o budování center pro integraci uprchlíků v několika městech Středočeského kraje, mezi nimiž figurovala i Příbram. Tato informace samozřejmě vzbudila velký zájem u čtenářů a možná i trochu obav. Proto jsme se na podrobnosti zeptali přímo u zdroje – tedy na tiskovém oddělení Ministerstva vnitra.

Centra se opravdu zřizovat budou a hned v několika městech. Jedná se o Benešov, Kladno, Kutnou Horu, Mladou Boleslav a Příbram. Nepůjde o zařízení měst, ale o pobočky (resp. i centrálu) krajského integračního centra.

Centrum nebude pobytovým zařízením, bude pouze poskytovat podporu a informace zejména veřejné správě (i zaměstnavatelům) v záležitostech spojených s přítomností legálně pobývajících cizinců, a podporovat začlenění cizinců z třetích zemí (tedy mimo země EU) s povoleným pobytem v ČR do společnosti. Cílem je zejména podpořit bezproblémové soužití veřejnosti a cizinců.

Dále bude centrum poskytovat  také právní a sociální poradenství, výuku češtiny dětem i dospělým, kurzy sociokulturní orientace (které cizince seznámí s jejich povinnostmi i právy a s podmínkami života v ČR). Bude též organizovat platformu zástupců institucí a organizací v kraji, která umožní předávat si informace, rozpoznat případné problémy a usilovat o jejich řešení.

Centra na podporu integrace cizinců fungují již 10 let ve 13 krajích ČR. Ve Středočeském kraji dosud Centrum nebylo zřízeno vzhledem ke geografickému uspořádání a složité dopravní dostupnosti. Jeho služby částečně suplovalo Integrační centrum Praha.

Ve Středočeském kraji aktuálně pobývá  celkem 71 040 cizinců s povoleným pobytem, z toho 37 758 cizinců z třetích zemí (mimo země EU) -  zejména z Ukrajiny, Vietnamu, Ruska, Moldavska a Mongolska. Cizinci tvoří přibližně 5,3 % všech obyvatel Středočeského kraje (celorepublikový průměr je 5,2 %). Převládají cizinci v rámci trvalého pobytu (téměř 60 %). V tomto směru se jedná o druhý nejvyšší počet cizinců (po Praze).

Centrum na podporu integrace cizinců ve Středočeském kraji bude financováno z prostředků Azylového, migračního a integračního fondu Evropské unie.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: Hana Malá oddělení redakce odboru tisku a public relations Ministerstva vnitra ČR

autor: mipDalší články

Galerie Františka Drtikola představuje práce Ivana Bukovského Galerie Františka Drtikola představuje práce Ivana Bukovského Výtvarník bydlí v Podlesí u Příbrami, v minulých dnech oslavil 70. narozeniny 17. července 2019   (18:52) Do Příbrami chceme i v příštím roce, říkají pořadatelé mezinárodního bruslařského kempu Do Příbrami chceme i v příštím roce, říkají pořadatelé mezinárodního bruslařského kempu Zimní stadion Příbram nezeje prázdnotou ani mimo zimní sezonu. 17. července 2019   (15:58) Nadýchal za volantem více než čtyři promile, před policisty se skrývá Nadýchal za volantem více než čtyři promile, před policisty se skrývá Neviděli jste muže na fotografii? Policisté by s ním potřebovali mluvit. 17. července 2019   (13:07) Měsíc uchvátil pozornost, jasná obloha umožnila vidět zatmění pouhým okem Měsíc uchvátil pozornost, jasná obloha umožnila vidět zatmění pouhým okem Došlo k zatmění přibližně 65,3 procenta Měsíce 17. července 2019   (11:49) Tragická nehoda motorkáře Tragická nehoda motorkáře Policisté vydali tiskovou zprávu k tragické nehodě, která se odehrála v pondělí 15. července u obce Drásov 17. července 2019   (09:21) Složky IZS se budou připravovat na výskyt vysoce nakažlivé nemoci Složky IZS se budou připravovat na výskyt vysoce nakažlivé nemoci Po úspěšném loňském nácviku krizové situace pro případ, kdy by došlo k blackoutu, se budou letos složky Integrovaného záchranného systému Středočeského kraje připravovat na možný výskyt vysoce nakažlivé nemoci. 17. července 2019   (08:14) Dobříš testuje zařízení, které by umožnilo využívat vodu z lomu Jezírko Dobříš testuje zařízení, které by umožnilo využívat vodu z lomu Jezírko Mobilní úpravnu vody si město zapůjčilo za 27 tisíc korun měsíčně. Výsledky prozatím nasvědčují tomu, že by tato technologie mohla být vyhovující. Konečný výstup bude znám na konci tohoto léta 17. července 2019   (06:15) Tip na výlet: Škola rýžování zlata v Novém Kníně Tip na výlet: Škola rýžování zlata v Novém Kníně V rámci Mistrovství ČR a SR v rýžování zlata se budete moci tuto sobotu v Novém Kníně naučit sami zlato rýžovat 16. července 2019   (18:26) Oleje patří do sběrného dvora Oleje patří do sběrného dvora Co děláte s olejem po smažení či fritování? 16. července 2019   (15:13) Sedlčanskou kotlinou budou o víkendu burácet motory silných aut Sedlčanskou kotlinou budou o víkendu burácet motory silných aut Uskuteční se zde 8. podnik Zóny střední Evropy v rallycrossu. V České trofeji historických automobilů budete moci fandit i zástupkyním něžného pohlaví 16. července 2019   (13:14)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz