V pondělí přibylo v ČR 1345 případů covidu, nejvíc od 11. května
12. října 2021 (09:02)
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka
V nemocnicích bylo v pondělí 373 lidí, což je nejvíce od začátku června.
V pondělí přibylo v Česku nejvíce případů nemoci covid-19 za den od 11. května. Oproti předchozímu pondělí množství nových případů vzrostlo zhruba o dvě třetiny na 1345. Zároveň stoupl i počet hospitalizovaných s covidem-19. V nemocnicích bylo v pondělí 373 lidí, což je nejvíce od začátku června. V těžkém stavu bylo 68 z nich.
Denní nárůsty počtů lidí nakažených koronavirem vytrvale stoupají už asi dva měsíce. Ještě v první polovině srpna se pohybovaly ve všední dny kolem dvou stovek případů, kdežto minulý týden už ve třech dnech nárůst překonal tisícovku nakažených za den.
Zároveň postupně klesají počty testovaných na koronavirus. Zatímco předchozí pondělí bylo provedeno asi 22.000 PCR a 46.000 antigenních testů, tento týden v pondělí už bylo PCR testů jen zhruba 21.000 a antigenních 42.000. Zvyšují se tak výrazně podíly odhalených případů nákazy na počtu provedených testů.
U preventivních a plošných testů, které tvoří naprostou většinu prováděných testů, vzrostl podíl pozitivních z 0,52 procenta za předchozí pondělí na skoro dvojnásobek, a to 0,96 procenta. U epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, podíl pozitivních stoupl z 2,68 na 4,69 procenta. Podíl pozitivních u tzv. diagnostické indikace, kdy jsou už testováni lidé vykazující příznaky, se zvýšil z 3,98 na 6,84 procenta.
Spolu se zrychlováním šíření nákazy se prudce zvyšuje i množství lidí, kteří s covidem-19 skončili v nemocnici. Nyní se blíží téměř ke čtyřem stovkám, kdežto ještě na začátku září byly hospitalizovaných pouze desítky. Oproti předchozímu pondělí se počet hospitalizovaných zvýšil více než o čtvrtinu na 373. Množství vážně nemocných dokonce k pondělku oproti stejnému dnu předchozího týdne stouplo skoro o dvě třetiny na 68.
Stejně tak značně narůstají počty úmrtí lidí s covidem-19. Za uplynulých sedm dní zemřelo podle údajů ministerstva 25 lidí. Předchozí týden bylo úmrtí 19, a v první polovině září se dokonce počty úmrtí za týden pohybovaly pouze v řádu jednotek.
K dnešku po předchozím poklesu mírně stouplo tzv. reprodukční číslo uvádějící, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný. Z pondělní hodnoty přibližně 1,14 se zvýšilo na 1,17. Nad hodnotou jedna, která znamená zrychlování šíření epidemie, je číslo nepřetržitě od konce srpna. Dnes také stouplo tzv. incidenční číslo, tedy počet nově potvrzených případů covidu-19 na každých 100.000 obyvatel za posledních sedm dní, používané státem pro určování protiepidemických opatření. Z pondělních 56 se k dnešku dostalo na 61.
Za celou dobu epidemie bylo v Česku od začátku loňského března zaznamenáno přes 1,7 milionu případů covidu-19. Zemřelo 30.512 nakažených.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Do Česka dorazily první výrazné projevy zimy: studená fronta přinesla sníh, mráz i náledí
Do České republiky zamířila už v pondělí výrazná studená fronta, která přinesla první …
Gertrudy pořádají MODES ROBES 9. Pomoc zvířatům skrz módu
Devátý ročník charitativního bazaru MODES ROBES se uskuteční v sobotu 22. listopadu v …
FOTOGALERIE
Vánoční MINT Market v Příbrami: místo, kde najdete originální dárky od českých tvůrců
Vánoční nákupy začínají letos v Příbrami už v sobotu 22. listopadu. Estrádní sál v …
Houpák zarůstá a stín nesvědčí vřesům
Každý, kdo si oblíbil vrchol Houpák v CHKO Brdy, kde se rozkládala bývalá cílová …
V pátek se otevře vánoční kluziště v Příbrami
Novinkou letošní zimní sezony v Příbrami je vánoční kluziště na náměstí 17. listopadu. …
Dánsko omezuje dětem přístup na sociální sítě. Mělo by se přidat i Česko?
Dánská vláda představila návrh, který výrazně omezí přístup dětí na sociální sítě. …
Monínec zahájil lyžařskou sezonu rekordně brzy
Na první lyžování sezony v sobotu 15. listopadu večer na sjezdovku na Monínci u …
Armáda díky podepsaným memorandům rozšíří spolupráci s dalšími městy
Ve středu 12. listopadu byla podepsána další tři memoranda o spolupráci mezi …
FOTO
Gastro agent: Maya’s
Fast-food je hlavně o rychlosti. Ale v době, kdy se jídlo mění v logistiku, hledáme …
FOTOGALERIE
Nutrie v Sedlčanech: roztomilé vetřelkyně, které ničí přírodu. Proč je nekrmit?
Na první pohled působí jako přítulní vodní hlodavci, kterým by člověk nejradši hodil …




