V pondělí můžete spatřit částečné zatmění Měsíce, nastane časně ráno
15. května 2022 (09:14)
Částečné zatmění Měsíce mohou v pondělí časně ráno spatřit lidé z území Česka. Měsíc bude velmi nízko nad obzorem, nejlepší pohled na úkaz bude z kopců nebo v horách, uvedl na webu Martin Gembec z České astronomické společnosti (ČAS).
Částečné zatmění Měsíce podle něj začne krátce před půl pátou ráno, z Česka ho však lidé uvidí jen necelou hodinu. Po páté hodině totiž Měsíc zapadá. Pro úspěch pozorování bude potřeba bezoblačné počasí a dobrý výhled k jihozápadnímu obzoru. Gembec také lidem doporučuje použít malý dalekohled.
Měsíční úplněk vstoupí ve 3:32:07 SELČ nejprve do zemského polostínu. "V ten okamžik, i kdybychom již byli vzhůru, si okem ničeho nevšimneme. Teprve po čtvrt na pět se nám levá horní část Měsíce bude zdát poněkud 'začouzená'," uvedl Gembec.
Do úplného zemského stínu Měsíc vstoupí ve 4:27:53 SELČ. "Ten se okem bude jevit černý, ale na fotografii delším expozičním časem bychom zjistili, že jeho střed je červený a okraj sivomodrý až šedý. Je to dáno lomem světla Slunce v zemské atmosféře. Světlo se láme jak ve vyšších vrstvách s ozónem, což je zdrojem namodralého okraje stínu, tak v hustších, kterými již projde jen červené světlo a ostatní barvy jsou rozptýleny," vysvětlil Gembec.
Poznamenal, že při dobrém počasí budou pozorování pro veřejnost připravena například na hvězdárnách v Žebráku, v Turnově nebo v Ondřejově. Planetárium v iQLandii se podle něj pokusí zařídit on-line přenos. Úplné zatmění začne až krátce před půl šestou a z Česka už tak nebude viditelné.
"V rámci Evropy fázi úplného zatmění uvidí na ještě tmavé obloze na západě Francie, ve Španělsku, v Portugalsku nebo na přidružených ostrovech v Atlantiku, například na Azorských či Kanárských ostrovech. V plné kráse bude pozorovatelné zejména z amerického kontinentu," uvedl astronom Petr Horálek z Fyzikálního ústavu.
Příští zatmění Měsíce podle Gembece nastane 28. října 2023 a bude částečné. Úplné zatmění Měsíce bude z Česka viditelné 7. září 2025.
Pokud si lidé v pondělí kvůli částečnému zatmění Měsíce přivstanou, nabídne jim ranní obloha také planetární přehlídku viditelnou pouhýma očima. "Planety najdeme nad východem až jihovýchodem. Nejníže na východě bude Venuše, ale bude se jevit nejjasnější. Vpravo od ní bude také poměrně dost jasný Jupiter. Dále směrem k jihu bude slabší Mars a nejblíže jihu bude stejně slabý Saturn," dodal Gembec.
Pokud si lidé v pondělí kvůli částečnému zatmění Měsíce přivstanou, nabídne jim ranní obloha také planetární přehlídku viditelnou pouhýma očima. "Planety najdeme nad východem až jihovýchodem. Nejníže na východě bude Venuše, ale bude se jevit nejjasnější. Vpravo od ní bude také poměrně dost jasný Jupiter. Dále směrem k jihu bude slabší Mars a nejblíže jihu bude stejně slabý Saturn," dodal Gembec.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ ČTK
autor: Jakub Pečenka
Související
•Slunečné počasí příští týden překazí bouřky, o víkendu bude až 30 stupňů
•Míra zatížení pylem je stále mimořádná. Jak alergikům pomoci?
•Všudypřítomný žlutý prášek pokryl auta, střechy, zahrady i centrum města
Další články
Na Česko se ženou silné bouřky. V sobotu mohou udeřit i přívalové deště, kroupy a silný vítr
Po tropických teplotách se nad Českou republikou začne během soboty vytvářet výrazně …
POČASÍ
Dáte si na kole jedno? Letní klasika, která může skončit úplně jinak, než čekáte
Cyklovýlet, slunce, vítr v zádech a zastávka na zahrádce. K létu to prostě patří. A …
ANKETA
Havíři, permoníci a důlní vláček. To vše čeká na děti v pohádkovém dobrodružství v hornickém muzeu
Malí návštěvníci se o víkendu 20. a 21. června mohou vydat na nevšední cestu do světa …
ZAJÍMAVOSTI
Hadilka obecná, nenápadný poklad lesních luk
Když se řekne kapradina, většina z nás si představí prostě kapradinu s bohatě …
POZNÁVÁME BRDY
/KOMPLETNÍ PROGRAM/ Slavnost královny Johanky oživí Rožmitál. Návštěvníky čeká průvod, jarmark i středověké ležení
Rožmitál pod Třemšínem se v sobotu 20. června opět vrátí do doby krále Jiřího z …
KULTURA
Hasiči ocenili dětskou fantazii. V Příbrami převzali vítězové diplomy i ceny
Ve středu 17. června byl v Kulturním domě Příbram slavnostně vyhodnocen další ročník …
FOTOGALERIE
Tomáš Třeský z vojenských lesů obhájil titul mistra České republiky ve vábení jelenů
Vedoucí lesní správy Mirošov z divize Hořovice Vojenských lesů a statků ČR(VLS) Tomáš …
AKTUÁLNĚ
Kraj odkoupí od Příbrami za 54 milionů budovu střední školy
Středočeský kraj získá od Příbrami budovu Střední školy pedagogiky, cestovního ruchu a …
AKTUÁLNĚ
Tipy na víkend: Díky!FEST, farmářské trhy i různé oslavy
Tento víkend si budete moci vybrat z opravdu široké nabídky akcí - od historických …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Rožmitálský Bivoj se vrací. Petr Svoboda míří za třetím vítězstvím a svým životním snem
Rožmitál pod Třemšínem se chystá na událost, která má sílu i legendu. V sobotu 20. …
SPORT





