26. 8. svátek má Luděk




V Podbrdském muzeu vrcholí přípravy unikátní výstavy s názvem Fenomén zalánská madona

3. listopadu 2024   (15:00)
V Podbrdském muzeu vrcholí přípravy unikátní výstavy s názvem Fenomén zalánská madona
foto: Podbrdské muzeum / Instalaci výstavy předcházela pečlivá příprava.

Dosud největší expozicí lidových dřevořezeb Panny Marie Svatohorské představí rožmitálské muzeum.


V Podbrdském muzeu v Rožmitále pod Třemšínem je v těchto dnech živo. Pracovníci muzea chystají výstavu lidové tvořivosti z Podbrdska, která přerostla doslova ve fenomén známý daleko za hranicemi našeho regionu, ale i hranic.

V galerii muzea budou moci návštěvníci od 8. listopadu spatřit díla zapomenutých řezbářů ze zapadlého koutu Podbrdska, jejichž výrobky v 19. století zaplavily štíty chalup a kapličky po celých Čechách i za hranicemi. Výstava předvede předpokládaný postup práce při tvorbě madon, ale také připomene slavné poutě na Svatou Horu u Příbrami, kde sošky z Nepomuku a Zalán patřily k nejprodávanějšímu zboží. Návštěvník se seznámí i s madonami z vlastnictví známých osobností.
Podbrdské muzeum na projektu spolupracuje s Etnologickým ústavem AV ČR a Hornickým muzeem Příbram, expozici finančně podpořilo Ministerstvo kultury. Vedle předmětů ze sbírky Podbrdského muzea se objeví exponáty z národopisné sbírky Národního muzea a dalších regionálních muzeí, i od soukromých vlastníků včetně jedné výpůjčky z Bavorska. Návštěvníci uvidí 400 vystavených předmětů, které je přesvědčí o tom, že i zdánlivě prostá dřevěná soška může skrývat fascinující historii.

„Příchozí si mohou s sebou přinést vlastní madonku a nechat si ji autory výstavy rámcově odatovat, případně určit autorství řezbáře. Výstava je určena široké i odborné veřejnosti, sběratelům, rodinám s dětmi, školním exkurzím. Návštěvníky provede zkušený řezbář děda Florián, nahlédnou společně do řezbářské dílny i pracovny malíře a poutní cestou dojdou až na Svatou Horu. Jako řezbáři se budou moci posadit na strouhací stolici a vyzkoušet si práci s dlátem, jako poutníci nést nůši na zádech. Mohou se stát na chvíli trhovci na Svaté Hoře a na závěr vyhledat v hojném počtu madon tu svoji,“ zve muzeum k návštěvě výstavy, která potrvá do 26. ledna 2025.

Tisíce madonek tehdy vyřezávalo několik rodin v Nepomuku a v Zalánech pro potřebu poutního prodeje na Svaté Hoře. Tato domácká výroba sloužila jako přivýdělek drobným zemědělcům. Díky prodeji na Svaté Hoře se madony dostaly díky poutníkům do všech možných koutů České republiky, ale i do sousedního Bavorska, Rakouska a dalších zemí. Sošky většinou pocházejí z celého 19. století, část dokonce z konce 18. století.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / Karel Hutr
autor: Karel Hutr








Další články

Najednou vidíte věci, které byste při laparoskopii neviděli, říká příbramský chirurg o robotickém systému da Vinci Najednou vidíte věci, které byste při laparoskopii neviděli, říká příbramský chirurg o robotickém systému da Vinci Robotická chirurgie přináší chirurgům možnosti, které klasická laparoskopie nenabízí – … ROZHOVOR V pátek ráno se zatmění Měsíce dotkne i Česka. Nejlepší podívaná přijde za svítání V pátek ráno se zatmění Měsíce dotkne i Česka. Nejlepší podívaná přijde za svítání Noční obloha nabídne v pátek 28. srpna zajímavou podívanou. Měsíc se dostane do stínu … ZAJÍMAVOSTI První krok k zastavení stárnutí? Enzym omladil lidské tkáně o desítky let První krok k zastavení stárnutí? Enzym omladil lidské tkáně o desítky let Stárnutí lidských tkání se dlouho považovalo za jednosměrný proces. Co se jednou … ZAJÍMAVOSTI Týden nízkoprahových klubů: Bedna a Sejf otevřou téma radikalizace, odolnosti i toho, co pro mladé znamená Evropa Týden nízkoprahových klubů: Bedna a Sejf otevřou téma radikalizace, odolnosti i toho, co pro mladé znamená Evropa Nízkoprahové kluby po celé republice se v září otevřou veřejnosti. Letos se zaměří na … SOCIÁLNÍ ZABEZPEČENÍ Policie obvinila tři lidi z výroby pervitinu v jižních Čechách a v malé obci na Příbramsku Policie obvinila tři lidi z výroby pervitinu v jižních Čechách a v malé obci na Příbramsku Jindřichohradečtí kriminalisté rozkryli skupinu, která vyráběla a prodávala drogy, … AKTUÁLNĚ Co bude ‚chytrá změna‘ před důchodem? Juchelka naznačuje zásadní úpravy Co bude ‚chytrá změna‘ před důchodem? Juchelka naznačuje zásadní úpravy Ministerstvo práce mluví o tom, že odchod do důchodu už nemá být jen o věku. Podle … AKTUÁLNĚ Jak vychází prázdniny 2026/27: víkendy potěší, Vánoce zkrátí Jak vychází prázdniny 2026/27: víkendy potěší, Vánoce zkrátí Ještě než se děti vrátí do lavic, stojí za to vědět, kdy je čeká volno. Školní rok … ŠKOLSTVÍ Nový rybník má horší hodnocení vody. SZM vysvětluje, co to znamená pro koupající Nový rybník má horší hodnocení vody. SZM vysvětluje, co to znamená pro koupající Kvalita vody v příbramském Novém rybníku se podle posledního hodnocení zhoršila. … AKTUALIZOVÁNO Pozor na plyn! Policisté tento týden zaměří radary na Příbramsko Pozor na plyn! Policisté tento týden zaměří radary na Příbramsko Řidiči na Příbramsku by měli v tomto týdnu více hlídat rychlost. Od pondělí 24. do … DOPRAVA
V srpnu jsou vosy nejagresivnější a bodnutí přibývá V srpnu jsou vosy nejagresivnější a bodnutí přibývá Léto je obdobím, kdy lidé tráví více času venku. S tím ale přibývá i nepříjemných … AKTUÁLNĚ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz