7. 12. svátek má Ambrož

V Petrovicích dnes zkušebně otestovali žáky ZŠ testy ze slin

17. února 2021   (12:11)
V Petrovicích dnes zkušebně otestovali žáky ZŠ testy ze slin
foto: pribram.cz, ČTK

Testování dětem povolilo jen 13 z 23 rodičů.


V základní škole v Petrovicích na Příbramsku dnes ráno zkušebně testovali žáky prvních a druhých tříd na covid-19. Lékařka Laura Roden, z jejíž iniciativy se testování uskutečnilo, u dětí případnou nákazu zjišťovala novými neinvazivními antigenními testy ze slin. Zájem rodičů byl ale malý, testování dětem povolilo jen 13 z 23 rodičů, řekla ČTK ředitelka školy Hana Vošahlíková. Všichni testovaní dnes byli negativní.

Otestováno bylo 12 dětí, jedno z těch, kde rodiče souhlasili, totiž nepřišlo do školy. "Někteří rodiče víceméně jsou přesvědčeni o tom, že je to nesmysl, takže už z principu. Další rodiče, a to si myslím, že převládá, mají pocit, že by se mohli dostat do jakéhosi kolotoče karantén a tudíž ošetřovného, takže by začali řešit finanční problémy a v některých případech se bojí, že by mohli ztratit zaměstnání," řekla Vošahlíková.
Lékařka se zdravotní sestrou nejdřív rozdaly dětem zavřené lahvičky s tekutinou. Poté znovu obešly lavice, odšroubovaly víčko a místo něj nasadily trychtýřek, do kterého děti plivaly. "Do trychtýřku plivou tak dlouho, až naplivají přibližně do poloviny flaštičky. My je obcházíme, snažíme se je nějakým způsobem podpořit, aby dosáhly požadovaného množství sliny," řekla ČTK Laura Roden. Děti motivuje například ukazováním citronu.
Následně lékařka se sestrou děti znovu obešla a posbírala lahvičky se slinami. "Flaštičky si odneseme k zhodnocení. Od momentu, kdy nakapeme na test, je to 15 minut," řekla Roden. Děti většinou s napliváním potřebného množství slin neměly problém, motivace od lékařky či sestry jim pomohla.

První várku testů financuje přímo Roden, která doufá, že jí testy proplatí pojišťovna. Další testování je připravena zaplatit obec. Druhé testování se předběžně plánuje na pondělí, obec chce dál spolupracovat s Roden. "Přístup k dětem je naprosto úžasný, máme obrovské štěstí, že to je právě paní Laura Rodenová, která se toho ujala po té odborné stránce," řekl ČTK starosta Petrovic a senátor Petr Štěpánek (STAN). Kdyby měla obec platit testování celé školy, tedy všech devíti ročníků a učitelů, činily by týdenní náklady zhruba 60.000 korun.
"Rádi bychom trošku rozhýbali tu mašinerii, protože děti ve školách byly naposledy někdy v prosinci. A distanční výuka není to pravé," zdůvodnila účast školy na zkušebním testování Vošahlíková. Kdyby bylo nějaké dítě pozitivně testováno, škola ho izoluje od spolužáků a zavolá rodičům, aby si ho vyzvedli. Výsledek testů ze slin musí následně PCR test, na který dítě pošle praktický lékař.

Testování dětí nyní není povinné, pokud rodiče odmítnou, škola s tím nemůže nic dělat a netestované dítě může dál chodit do školy. "Pokud by se podařilo a ministerstvo schválilo projekt, tak dítě půjde do školy, pouze pokud podstoupí testování. Pokud testováni nebudou, dítě do školy jít nemůže, zůstává doma, ale na domácí výuce, ne distanční. Tedy odpovědnost za vzdělávání by převzal rodič a žáci by chodili na přezkoušení," řekla Vošahlíková.

"Všem nám jde v podstatě o to samé. Abychom se zbavili šíření viru a mohli jakž takž normálně žít," uvedla Roden. Testy získává přes svou sedlčanskou ordinaci, kde působí jako zubní lékařka,spolupracuje zároveň s iniciativou Lékaři pomáhají Česku.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
ČTK
autor: Tomáš Pečenka

Další články

Středočeský kraj by uvítal shodu odborníků na vánočním volnu ve školách Středočeský kraj by uvítal shodu odborníků na vánočním volnu ve školách Například školy v Příbrami zatím ředitelská volna nevyhlásily, procento nakažených … Starosta: Město příští rok získá 994 milionů a utratí 1,143 miliardy Starosta: Město příští rok získá 994 milionů a utratí 1,143 miliardy Starosta Příbrami Jan Konvalinka se ohlíží za včerejším jednání zastupitelstva. V Příbrami se v příštím roce zdraží vodné a stočné o tři procenta V Příbrami se v příštím roce zdraží vodné a stočné o tři procenta Při průměrné spotřebě 90 litrů na osobu a den zaplatí příští rok tříčlenná domácnost … Policisté pátrají po řidiči, který u Hluboše způsobil dopravní nehodu Policisté pátrají po řidiči, který u Hluboše způsobil dopravní nehodu K události došlo 20. listopadu v ranních hodinách. Příbramské divadlo uvede známou hudební komedii Limonádový Joe Příbramské divadlo uvede známou hudební komedii Limonádový Joe Slavnou parodii na westerny se souborem nastudoval Milan Schejbal, v hlavních rolích … Zastupitelé Příbrami schválili záměr prodeje pozemku u archivu pro stavbu bytů Zastupitelé Příbrami schválili záměr prodeje pozemku u archivu pro stavbu bytů Podmínky prodeje vedení radnice ještě upřesní a znovu předloží zastupitelstvu. Příbram bude letos opět hospodařit se schodkovým rozpočtem Příbram bude letos opět hospodařit se schodkovým rozpočtem Návrh rozpočtu dnes schválili zastupitelé. O Vánocích mrznout nebude, teploty se udrží mírně nad nulou, očekávají meteorologové O Vánocích mrznout nebude, teploty se udrží mírně nad nulou, očekávají meteorologové Podle meteorologů nás pravděpodobně čekají opět Vánoce na blátě. ŽIVĚ: Zasedání zastupitelstva v Příbrami ŽIVĚ: Zasedání zastupitelstva v Příbrami Nejdůležitějším bodem bude návrh rozpočtu na příští rok.
Starosta: Duševní polotovar přeřezal na příbramském náměstí kabeláž k vánoční dekoraci Starosta: Duševní polotovar přeřezal na příbramském náměstí kabeláž k vánoční dekoraci Trojici pachatelů zaznamenala kamera. Městská policie žádá veřejnost o pomoc při …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz