V pátek začne Ptačí hodinka, při sčítání by lidé měli sledovat i kondici ptáků
5. ledna 2022 (13:03)
foto: ilustr/freepik
"Je to program pro širokou veřejnost, sčítat může opravdu každý. Doufáme, že nás bude sčítat hodně. Loni se zapojilo více než 27.000 dobrovolníků," řekla Dita Hořáková z ČSO.
V pátek začne Ptačí hodinka, při níž laici mohou pomoci ornitologům se sčítáním zimujících ptáků. Potrvá do neděle. Zástupci České společnosti ornitologické (ČSO), která akci pořádá, dnes uvedli, že by lidé měli sledovat i zdravotní stav ptáků.
"Je to program pro širokou veřejnost, sčítat může opravdu každý. Doufáme, že nás bude sčítat hodně. Loni se zapojilo více než 27.000 dobrovolníků," řekla ČTK Dita Hořáková z ČSO. Meziročně to byl nárůst o 5000 lidí a dobrovolníci loni sečetli přes půl milionu ptáků. Nejčastěji pozorovaným druhem se stala sýkora koňadra.
Podle ornitologů by si lidé měli všímat všech ptáků, které spatří během hodiny, kterou si k pozorování vyhradí. Není důležité, zda pták přistál na krmítku či prolétl kolem. Je však zásadní, aby žádného ptáka nezapočítali dvakrát. Proto mají lidé pro každý druh zaznamenat nejvyšší prokazatelný počet jedinců, který se současně objeví v jejich zorném poli. Dobrovolníci pak za každý druh nahlásí jen jeden údaj. Počty samců, samic a mláďat se nerozlišují. Ornitologové také doporučují připravit do krmítek slunečnicová semena, vlašské ořechy či lojové koule bez sítěk. Data lze odeslat přes web nebo poštou. Výsledky ČSO zveřejňuje v únoru.
Hořáková poznamenala, že Ptačí hodinka se prolíná s dalším programem občanské vědy, v němž laici pomáhají odborníkům - monitoringem ptačích chorob. Program ČSO spustila loni v březnu.
Na riziko nemocí ptactva i nutnost prevence má upozornit také letošní volba ptáka roku - zvonka zeleného, jehož ČSO představila v úterý. Tyto ptáky ohrožuje trichomonóza, kvůli níž během poslední dekády klesla populace zvonků v Česku o dvě třetiny. Zvonci jsou druh nejvíce zasažený touto parazitickou chorobou přenášenou slinami a zbytky jídla.
Alena Jechumtál Skálová z ČSO řekla, že do programu sledování onemocnění ptactva se může zapojit každý, kdo spatří u krmítka nebo na zahradě nemocné či uhynulé ptáky. Program má pomoci sebrat data o rozšíření ptačí chorob v Česku, které mohou zasáhnout celé ptačí populace. K nemocím, které nejvíce ohrožují ptáky létající na krmítko, vedle trichomonózy patří například salmonelóza či ptačí neštovice. "Ne všechny choroby jsou smrtelné, ale u každé choroby je nutné bránit dalšímu šíření. Laici nemusí umět určit, co tomu ptákovi je, pouze si všimnout, že má problém," dodala Jechumtál Skálová.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka
Další články
Pozor na nové důchodové podvody: Volají vám „kontroloři“ z ČSSZ nebo ČNB?
V Česku se rozšířil nový trik podvodníků. Volají lidem s tím, že přicházejí …
Čert a Krampus: Jaké tajemství skrývají temní společníci Mikuláše
V české tradici doprovází Mikuláše známá dvojice – anděl a čert. Z alpských zemí však …
V noci hořel byt v Příbrami, jeden člověk skončil v pražské nemocnici
V Příbrami v Čechovské ulici v noci na pátek 5. prosince hořelo v jednom z bytů. …
AKTUALIZOVÁNO
Příbram rozhodla o Fantově louce: zastupitelé schválili změnu územního plánu, stavební uzávěra zatím jen doporučena
Na středečním zasedání 3. prosince zastupitelé Příbrami schválili zadání Změny č. 4 …
Příroda
Vysokochlumecké peklo znovu ožije. Mikulášská tradice přiláká děti i dospělé
Tradiční akce Vysokochlumecké peklo se po roce opět vrací. V pátek 5. prosince od 16 …
Nemocnice Hořovice získala titul Nejlepší porodnice Středočeského kraje
Nemocnice Hořovice slaví významný úspěch v prestižní volbě Porodnice roku portálu …
Město Příbram schválilo rozpočet na rok 2026, velké investice mají zelenou
Na posledním letošním zasedání zastupitelstva města Příbram zastupitelé schválili …
Politika
Nové dálnice v roce 2026: ŘSD otevře desítky kilometrů. Příbram na svůj obchvat zatím čeká
Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) plánuje v roce 2026 zprovoznit téměř 40 kilometrů …
Adventní čas v Rožmitále nabízí bazárek, koncerty i mikulášskou nadílku
Rožmitál pod Třemšínem se v prosinci rozezní vánoční atmosférou. Město a místní …
Z druhé strany lavičky: Bedna není volnočasovka. Je to záchytný bod
Druhý díl ze série reportáží o nízkoprahových službách, terénní pomoci a životě bez …




