V pátek v ČR přibylo 1300 případů koronaviru, v nemocnici je 216 lidí
2. července 2022 (08:20)
foto: pribram.cz / Jakub Pečenka
Podle ministerstva bude nakažených přibývat ještě několik týdnů, zatím se ale výrazně neplní nemocnice a zejména jednotky intenzivní péče.
Denní přírůstek potvrzených případů koronaviru v Česku se v pátek dostal poprvé od počátku května na 1300. Je to o tři čtvrtiny více než o týden dřív. Přibylo také podezření na opakovanou nákazu, v mezitýdenním srovnání téměř dvojnásobně na 360. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví. Podle ministerstva bude nakažených přibývat ještě několik týdnů, zatím se ale výrazně neplní nemocnice a zejména jednotky intenzivní péče. Hospitalizovaných s covidem-19 bylo v pátek 216 lidí, sedm z nich ve vážném stavu.
Nakažených v nemocnicích přibylo proti minulému pátku o dvě třetiny, počet pacientů ve vážném stavu zůstává pod deseti. Před týdnem jich bylo pět. Denní přírůstek případů se nad tisícovkou drží od počátku tohoto týdne, nad 1300 byl naposledy 3. května. Zvýšil se ale i počet laboratorních antigenních a PCR testů proti minulému týdnu zhruba o polovinu na 7300.
Významné rozšíření viru v populaci ukazuje podle náměstka ministra zdravotnictví Josefa Pavlovice (Piráti) pozitivita testů. U nejčastějších diagnostických testů, kdy jsou testováni lidé vykazující příznaky nemoci, byla pozitivita v pátek poprvé od počátku dubna nad 29 procenty. U epidemiologické indikace, kdy se testují lidé například kvůli kontaktu s nakaženým, je podíl pozitivních vzorků pod 12 procenty, v případě preventivních testů pod pěti procenty.
Dál roste takzvané incidenční číslo, na 100.000 obyvatel připadá za posledních sedm dní 58 nakažených. Vyšší incidence byla naposledy 8. května, na počátku února však byla i téměř 2500. Nejvíce potvrzených v případů v přepočtu na 100.000 obyvatel je nyní v Praze, za uplynulý týden 144.
Epidemie zesiluje zhruba od začátku června, kdy se denní přírůstky v pracovních dnech pohybovaly kolem dvou set. Předtím od února, kdy přibývaly denně desítky tisíc nakažených, klesaly. Za současným nárůstem jsou nakažlivější submutace BA.4 a BA.5 koronavirové varianty omikron, které ale podle zkušeností z jiných evropských zemí mají mírný průběh. Zatím proto nejsou nutná povinná opatření proti šíření nákazy, řekl v pátek Pavlovic. Pouze ve zdravotnictví doporučil roušky. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) očekává, že nynější nárůst může vrcholit ve druhé polovině července pod 20.000 případy za den.
Od začátku epidemie v březnu 2020 potvrdily laboratoře v ČR přes 3,9 milionu případů koronaviru, k tomu ministerstvo eviduje přes 268.000 podezření na opakovanou nákazu. S nákazou dosud zemřelo 40.321 lidí, za poslední týden je úmrtí sedm.
V nynějším týdnu se po předchozím dlouhotrvajícím poklesu začal mírně zvyšovat zájem o očkování proti covidu-19. Pro vakcínu si od pondělí přišlo 7249 lidí, zhruba o 400 více než o týden dřív. Dokončené očkování, což obvykle představuje dvě dávky, má v Česku téměř 6,9 milionu lidí, víc než 4,2 milionu si nechalo píchnout i posilující dávku. Pavlovic lidem nad 80 let a lidem nad 65 let s chronickými nemocemi nebo mladším, kteří mají oslabenou imunitu, doporučil přeočkování čtvrtou dávkou. Očkovací místa by se pro ně měla otevřít v polovině srpna.
V nynějším týdnu se po předchozím dlouhotrvajícím poklesu začal mírně zvyšovat zájem o očkování proti covidu-19. Pro vakcínu si od pondělí přišlo 7249 lidí, zhruba o 400 více než o týden dřív. Dokončené očkování, což obvykle představuje dvě dávky, má v Česku téměř 6,9 milionu lidí, víc než 4,2 milionu si nechalo píchnout i posilující dávku. Pavlovic lidem nad 80 let a lidem nad 65 let s chronickými nemocemi nebo mladším, kteří mají oslabenou imunitu, doporučil přeočkování čtvrtou dávkou. Očkovací místa by se pro ně měla otevřít v polovině srpna.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Nový rybník má horší hodnocení vody. SZM vysvětluje, co to znamená pro koupající
Kvalita vody v příbramském Novém rybníku se podle posledního hodnocení zhoršila. …
AKTUALIZOVÁNO
Pozor na plyn! Policisté tento týden zaměří radary na Příbramsko
Řidiči na Příbramsku by měli v tomto týdnu více hlídat rychlost. Od pondělí 24. do …
DOPRAVA
V srpnu jsou vosy nejagresivnější a bodnutí přibývá
Léto je obdobím, kdy lidé tráví více času venku. S tím ale přibývá i nepříjemných …
AKTUÁLNĚ
Hudba, guláš, nové menu a Lucie na jaře. Belveder a Peklo jedou naplno
Po prázdninové pauze se v Příbrami znovu rozjíždí hudba, gastronomie i velké akce. …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Baník odhaluje tvář nové sezony. Klaban už má svou první permici. Máte ji také?
Nové dresy, nová posila a Klaban, který má konečně jméno a svou první permanentku. HC …
PR
Kdo povede Příbram dál? ANO představuje své první tři kandidáty
Hnutí ANO zveřejnilo první jména pro podzimní komunální volby v Příbrami. Lídrem a …
VOLBY 2026
Celý život říkáme Příbram. Víte ale, odkud se ten název skutečně vzal?
Příbram. Název, který každý z nás používá prakticky každý den. Přemýšleli jste ale …
HISTORIE
81 hodin nonstop. Havárie v Husově ulici ochromila dopravu a zaměstnala desítky lidí
Havárie vodovodního řadu v Husově ulici způsobila od úterý výrazné dopravní …
AKTUÁLNĚ
Poslední prázdninový týden přinese ochlazení, pak přijde krátké oteplení. Léto zakončí přeháňky
Poslední prázdninový týden začne v Česku spíše svěžím počasím. V pondělí bude většinou …
AKTUÁLNĚ
Kratom čeká tvrdší regulace. Závislost roste, odborníci varují před úplným zákazem
Kratom, rostlinný přípravek z jihovýchodní Asie, se v Česku stal jednou z nejrychleji …
ANKETA




