V pátek přibylo 13.151 případů covidu, nejvíc od půlky prosince
15. ledna 2022 (07:18)
V pátek přibylo v Česku 13.151 nově potvrzených případů nemoci covid-19, což je největší denní nárůst za uplynulý měsíc. Je to zhruba dvakrát více nakažených než za předchozí pátek. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Navzdory zrychlování šíření epidemie klesl počet hospitalizovaných s covidem-19 v pátek na 1802, což je nejméně od konce loňského října. Lidí v nemocnicích je zhruba o třetinu méně než předchozí pátek.
Denní nárůsty množství nakažených stoupají vytrvale už zhruba dva týdny. Na přelomu prosince a ledna se ještě držely pod 10.000 případy za den. Lidí, kteří s covidem-19 skončili v nemocnicích naopak zatím stále ubývá. Pokles začal počátkem prosince, kdy bylo hospitalizovaných kolem 7000 a přes 1000 z nich ve vážném stavu. Nyní je lidí v nemocnicích skoro čtyřikrát méně a v těžkém stavu bylo k pátku 339 z nich.
Kromě denních počtů nově nakažených stoupá také tzv. incidenční číslo, tedy počet nových případů covidu-19 za posledních sedm dní na každých 100.000 obyvatel. K dnešku se z pátečních 525 zvýšilo na 586 případů. Incidenční číslo je tak nyní nejvyšší od 20. prosince. Nejvyšší je číslo nadále v Praze s 1141 případy a nejnižší na Vysočině s 326 případy. Incidenční číslo stouplo oproti pátku ve všech regionech.
Denní přírůstek nově nakažených na webu ministerstva nezahrnuje reinfekce, tedy případy opakované nákazy u dříve pozitivně testovaného člověka. V pátek jich bylo podle tabulky ministerstva 1687, což je téměř trojnásobek počtu reinfekcí za předchozí pátek. Reinfekcí v poslední době postupně přibývá. Důvodem je zřejmě varianta koronaviru omikron, která podle zkušeností z některých zemí dokáže překonat imunitu získanou očkováním i dříve prodělanou nemocí. Vědecké studie ukazují, že omikron je oproti v Česku dříve dominantní variantě delta nakažlivější, ale průběh onemocnění je následně lehčí.
Zhruba o desetinu stoupl v pátek oproti předchozímu týdnu počet testovaných na covid-19. PCR testů bylo provedeno přes 76.000 a antigenních přes 16.000. Vzhledem k výraznému zvýšení denních nárůstů počtu nově nakažených ale stále značně rostou i podíly potvrzených případů nemoci na počtu provedených testů.
U preventivních a plošných testů, kterých je prováděno nejvíce, podíl pozitivních vzrostl z 4,17 procenta za předchozí pátek na 7,89 procenta. U epidemiologické indikace, kdy se testují lidé například kvůli kontaktu s nakaženým, stoupl podíl pozitivních z 8,84 procenta na 15,45 procenta, což je nejvíce od konce listopadu. Podíl pozitivních u tzv. diagnostické indikace, kdy jsou už testováni lidé vykazující příznaky, se zvýšil ze 17,51 na 27,19 procenta, což je nejvyšší podíl od poloviny prosince.
Za celou dobu epidemie v Česku od začátku března 2020 bylo zaznamenáno asi 2,59 milionu případů nákazy a zemřelo 36.828 lidí s covidem-19. Za uplynulých sedm dní zemřelo 218 lidí s covidem-19, což je asi o dvě pětiny méně než za předchozí týden.
Od konce prosince 2020 se v Česku proti covidu-19 očkuje. Podáno bylo za celou dobu očkování přes 16,4 milionu dávek vakcín. Plně naočkováno bylo více než 6,7 milionu lidí. V pátek bylo očkováno zhruba 88.000 lidí, což je asi o pětinu méně než před týdnem. Většinu očkovaných tvoří v poslední době již plně naočkovaní lidé, kteří dostávají posilující dávku vakcíny. Dohromady už dostalo posilující dávku přes 3,2 milionu lidí, téměř polovina plně očkovaných.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Majitelé sousedního pozemku reagují na spor se Zooparkem
Dotčené osoby využily právo na odpověď podle § 10 tiskového zákona. Text zveřejňujeme …
Devět pošt Partner končí dočasně provoz. Česká pošta řeší schodek u provozovatele, služby převezmou náhradní pobočky
Česká pošta dočasně uzavřela devět poboček Pošta Partner. Důvodem je finanční schodek …
AKTUÁLNĚ
Před Brdskou 25 někdo otáčel značení tratě. Pořadatelé mluví o nepochopitelném jednání
Nedělní závod Brdská 25, který je součástí Brdského poháru, letos provázely nepříjemné …
SPORT
Veterináři v dovezených divočácích znovu potvrdili svalovce
V České republice byl po zhruba měsíci znovu potvrzen výskyt nebezpečného parazita …
AKTUALIZOVÁNO
Lidé ve Vrančicích v referendu odmítli stavbu větrných elektráren
Lidé ve Vrančicích v referendu odmítli stavbu větrné elektrárny nebo elektráren v …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Po odchodu starosty přichází změna: Karpíšek potvrdil, že se bude ucházet o pozici lídra ANO
Současný místostarosta Vladimír Karpíšek dnes na svém profilu uvedl, že se v letošních …
BLESKOVÁ ZPRÁVA
Generace pod dekou: Proč citlivé děti kolabují pod tlakem života
Psychologové upozorňují, že české děti mají méně odolnosti vůči stresu než jejich …
ZAJÍMAVOSTI
Děti z Bohutína zastavovaly řidiče. Rozdávaly sluníčka i „mračouny“
U základní školy v Bohutíně proběhla preventivní dopravní akce s názvem „Slunce na …
AKTUÁLNĚ
Klučenice se uchází o titul Vesnice roku. Do soutěže se letos přihlásilo 245 obcí, nejvíce od roku 2016
Do letošního ročníku soutěže Vesnice roku se přihlásilo 245 obcí z celé České …
ZAJÍMAVOSTI
Vznikající malba na Březových Horách budí emoce. Lidé řeší autora i její budoucnost
Na Březových horách vzniká velkoplošná malba, která má na zhruba sto metrech …
NÁZOR





