V pátek brzy ráno začne astronomická zima, dny se začnou prodlužovat
18. prosince 2023 (12:29)
foto: freepik
Zimní slunovrat obvykle nastává 21. či 22. prosince, velmi vzácně i 20. a 23. prosince.
V pátek začne astronomická zima. Krátce před 04:30 totiž vstoupí Slunce do znamení Kozoroha a nastane zimní slunovrat, při kterém bude nejkratší den a nejdelší noc. Od této chvíle se však dny začnou zvolna prodlužovat až do letního slunovratu 20. června.
Slunce je v době zimního slunovratu nejníže nad obzorem a začne se od jižního obratníku zvolna vracet zpět k rovníku. Zimní slunovrat obvykle nastává 21. či 22. prosince, velmi vzácně i 20. a 23. prosince.
Noci kolem zimního slunovratu jsou velmi tmavé, protože Slunce se noří hluboko pod obzor. To v současné době ale platí jen v přírodě. Ve městech se pro přemíru světla hvězdná obloha téměř nevidí, odborníci tomu říkají světelné znečištění. Délka nejkratšího dne v roce, tedy čas od východu do západu Slunce, je v Česku kolem osmi hodin. Rozdíl v délce dne mezi nejjižnějším a nejsevernějším místem v ČR je zhruba 20 minut. O něco delší den tak prožijí lidé na Šumavě či Znojemsku než ve Šluknovském výběžku nebo na Frýdlantsku.
Pozvolné prodlužování dne po zimním slunovratu komentují pranostiky, některé se zachovaly dodnes - například Na Boží narození (25.12.) o kuří pokročení, Na Nový rok o slepičí krok, Na Tři krále (6. ledna) o krok dále či Na Hromnice (2. února) o hodinu více. Slunce zapadá později už od svaté Lucie, tedy od 13. prosince, později však vychází, takže se doba slunečního svitu neprodlužuje. Z toho vychází i dodnes používané úsloví "Lucie noci upije, ale dni nepřidá."
Doba slunovratu dříve bývala příležitostí k oslavám, v české kotlině ho v době předhistorické slavili už Keltové. Významným svátkem se stal i pro Slovany, kteří slavili zrození mladého boha Slunce - Dažboga neboli Božice. Vše začalo večer před tímto svátkem magickými rituály, které byly hlavně zaměřené na věštění - rozkrajování jablíčka, házení střevíčku či lití vosku nebo olova se dochovaly dodnes.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK
autor: Jakub Pečenka
Související
•V týdnu do Vánoc se ochladí a bude pršet, místy se objeví sněhové přeháňky
•V noci a v pátek ráno se může v celé zemi tvořit náledí
•Po mírném ochlazení se o víkendu zase začne oteplovat
Další články
Středočeští hygienici provedli v roce 2025 téměř 1 800 kontrol stravovacích zařízení včetně těch na Příbramsku
Ani v roce 2025 středočeští hygienici nepolevovali v kontrolách stravovacích …
Nepřehlédněte
Fantova louka: Velká slova, nulová odvaha. Fuksa v hlavní roli
Rada města Příbrami odmítla vyhlásit stavební uzávěru na Fantově louce. Jednoduchý …
LiStOVáNí přiváží humor bez hranic: Dobříš zažije all inclusive večer
Dobříš čeká další kulturní večer plný inteligentního humoru a nadhledu. Ve čtvrtek 12. …
Kultura
Konec bláta a chaosu v Orlově. Příbram vybuduje nové parkoviště pro Brdy
Příbram má v plánu vybudovat v místní části Orlov nové parkoviště, které bude sloužit …
FOTOGALERIE
Úterní požár ve výrobní hale Bobcat v Dobříši způsobil škodu 6,5 milionu korun
Úterní požár ve výrobní hale strojírenské společnosti Bobcat v Dobříši způsobil škodu …
FOTO
Co se skrývá v oblíbené pěně na vlasy? Varování hlavní hygieničky
Ministerstvo zdravotnictví ČR vydalo varování pro spotřebitele týkající se oblíbené …
Nepřehlédněte
Bolavé místo v centru Příbrami. Město zahájí jednání o prázdném pozemku
Oplocený pozemek v horní části Václavského náměstí zůstává už několik let symbolem …
Nepřehlédněte
Valentýnský večer v Milíně spojí zábavu a pomoc pro Báru
Obec Milín se na Valentýna promění v místo, kde se propojí hudba, solidarita a dobrá …
Srna uvízlá v plotě v Mixově ulici zaměstnala příbramské strážníky
Neobvyklý zásah mají za sebou v úterý 10. února strážníci Městské policie Příbram. V …
Epidemie chřipky stále trvá, v kraji zemřelo 21 lidí
Lidí s respiračními chorobami ve Středočeském kraji minulý týden opět ubylo. Na …




