V parcích je více klíšťat než v lesích, každé čtvrté přenáší boreliózu
23. března 2024 (11:30)
foto: pixabay
S výzkumem může pomáhat i veřejnost. Nalezená klíšťata je zatím možné hlásit přes web, na přelomu roku 2024 a 2025 bude testovací verze aplikace s interaktivní mapou.
V městských parcích se podle českých vědců vyskytují klíšťata častěji než v lesích. Loni jich nasbírali asi 3300 z parků v krajských městech, vyšetřili přes 2100. Každé čtvrté přenášelo boreliózu. V tiskové zprávě o tom informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). Do projektu na sledování tohoto hmyzu se může zapojit i veřejnost, hlásit a fotit má klíšťata ve městech i mimo ně.
"Celkově jsme v prvních osmi měsících projektu nashromáždili přes 3000 klíšťat z městských a příměstských parků a lesoparků. Otestovali jsme je na přítomnost pěti druhů bakterií, které mohou způsobovat onemocnění člověka. Téměř polovina klíšťat, přesně 44 procent, bylo infikováno alespoň jednou z bakterií," uvedl vedoucí projektu Václav Hönig z Parazitologického ústavu Biologického centra AV ČR.
Na 100 metrech čtverečních sebrali vědci jedno až 72 klíšťat, ojediněle se vyskytovala i v teplejších dnech prosince, ledna či února. "V průměru jsme ve všech krajských městech nalezli 15 aktivních klíšťat na 100 metrů čtverečních, což je výrazně více, než nacházíme v lesích," uvedl vedoucí Národní referenční laboratoře (NRL) pro desinsekci a deratizaci ze SZÚ Martin Kulma.
V laboratořích byla klíšťata PCR metodou testována na přítomnost bakterií způsobujících onemocnění člověka a zvířat. Kromě boreliózy zajímaly vědce také borrelie způsobující takzvané návratné horečky, původce anaplazmózy, neoehrlichiózy nebo rickettsiózy. Proti klíšťové encefalitidě, kterou klíšťata také přenášejí, existuje očkování. "U lymeské borreliózy pak zdůrazňuji důležitost rychlého odstranění přisátého klíštěte, kterým výrazně omezíme riziko nákazy," doplnila ředitelka SZÚ Barbora Macková.
Víc klíšťat nalezli vědci v parcích, v lesích méně. "Jak ukazují naše výsledky, s klíšťaty a také s infekcemi, které přenášejí, se můžeme setkat častěji v městských parcích, lesoparcích a na zahradách než v lesích," uvedla vedoucí NRL pro lymskou boreliózu Kateřina Kybicová. "Ve městech jen málokdo použije repelent před procházkou v parku, či se po návratu ze zahrady zkontroluje, zda nemá přisáté klíště," dodala. V pražských lesoparcích podle ní vědci stejné výsledky pozorují posledních deset let.
S výzkumem může pomáhat i veřejnost. Nalezená klíšťata je zatím možné hlásit přes web, na přelomu roku 2024 a 2025 bude testovací verze aplikace s interaktivní mapou.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Začalo astronomické jaro, jarní počasí ale panuje už delší dobu
•Středeční protest podpoří ve Středočeském kraji zemědělci s asi 300 stroji
•V Česku bude i tento týden nadprůměrně teplo, rtuť teploměru vystoupá až na 16 stupňů
Další články
Policisté i tento týden budou sledovat rychlostní limity. Kde se s nimi můžete potkat?
Policisté na Příbramsku v dubnu zesílí dohled nad bezpečností silničního provozu. …
DOPRAVA
Krutost ukrytá za zdmi tvrze. Pičín zve na přednášku o Kateřině Bechyňové
Ve čtvrtek 9. dubna od 17 hodin se v sále restaurace v Pičíně uskuteční beseda s …
HISTORIE
Páté Bohutínské pstruhobraní se blíží. Rybářský závod nabídne soutěž, ryby i zábavu pro děti
Místní organizace Českého rybářského svazu Bohutín společně s obcí Bohutín připravuje …
NEPŘEHLÉDNĚTE
V Chrástu hoří skládka, hasiči berou vodu z Březnice
V úterý dopoledne se sjelo několik hasičských jednotek do Chrástu u Březnice. Hoří tam …
VIDEO
Vážná nehoda motorkáře si vyžádala pomoc letecké záchranné služby
Nehoda motorkáře v úterý 7. dubna ráno u Hluboše zastavila provoz na silnici II/118. …
AKTUÁLNĚ
ŘSD zahajuje stavební sezonu. Příbram letos velké změny nečekají
Ředitelství silnic a dálnic zahajuje v dubnu rozsáhlou stavební sezonu. V Česku se …
DOPRAVA
Baník žije! Příbram si po skvělém výkonu vynutila pátý zápas doma
Dva noční ohňostroje pod okny hotelu v Prostějově měly Příbram rozhodit. Místo toho …
SPORT
Trest pro řidiče formule, se synem se odvolali
Případ, který nejednou rozvířil dění na Příbramsku, má další pokračování. O jízdě …
AKTUÁLNĚ
Vlčavu sjela desítka lodí při tradičním velikonočním sjezdu
Velikonoční víkend v Rožmitále pod Třemšínem doslova ožil vodáckou tradicí. V sobotu …
FOTOGALERIE
Letní tábory ve Středočeském kraji se zaplňují, volná místa ale ještě jsou
Místa na letních táborech ve Středočeském kraji se postupně zaplňují, některé …




