V Památníku Antonína Dvořáka začíná koncertní cyklus Hudební podzim
21. září 2024 (10:00)
foto: soubor Quatuor Akilone, zdroj: Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě
Sérii koncertů zahájí v sobotu 21. září TrioArtoNuovo. V dalších měsících se publiku představí soubor Kalliopé Trio Prague, francouzský smyčcový kvartet Quatuor Akilone, klavíristka Terezie Fialová a violoncellista Jiří Bárta.
Čtyři koncerty klasické hudby má na programu 28. ročník cyklu Hudební podzim, který pro následující měsíce připravil Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě. Jako první vystoupí v sobotu 21. září od 19.00 TrioArtoNuovo ve složení Karolína Cingrošová (soprán), Tomáš Hojdysz (klavír) a Anna Paulová (klarinet), která je čerstvou držitelkou prestižní ceny Jiřího Bělohlávka pro české umělce do třiceti let.
Během koncertu uslyšíte skladby W. A. Mozarta, J. Brahmse, A. Tučapského, L. Spohra či F. Schuberta. Zazní rovněž Dvořákovy Cigánské melodie, které složil roku 1880 na básně Adolfa Heyduka a jejichž úpravu pro soprán, klarinet a klavír vytvořil přímo pro TrioArtoNuovo Matouš Hejl.
V sobotu 12. října se v historickém sále zámečku ve Vysoké představí Kalliopé Trio Prague, založené v roce 2011 na půdě pražské Akademie múzických umění. Jan Zemen (violoncello), Markéta Vokáčová (housle) a Lukáš Klánský (klavír) zahrají od 19.00 skladby B. Smetany, L. van Beethovena a J. Suka.
Třetí koncert 28. října se začátkem v 16.00 bude součástí oslav Dne Středočeského kraje a Dne vzniku samostatného československého státu. Francouzský smyčcový kvartet Quatuor Akilone tvoří výhradně ženské interpretky: Magdalena Geka (první housle), Elise De-Bendelac (druhé housle), Perrine Guillemot (viola) a Lucie Mercat (violoncello). Zaposloucháte se do Debussyho Smyčcového kvartetu G moll či Dvořákova Smyčcového kvartetu č. 14 As-dur. Program dále nabídne část Dvořákova cyklu Cypřiše, který napsal jako začínající autor z nešťastné a neopětované lásky k herečce Josefíně Čermákové, pozdější manželce majitele vysockého panství hraběte Václava Roberta Kounice. Koncert je součástí turné k novému albu Deep in the Forest, které kvartet absolvuje také v Praze a ve Vídni.
Závěr Hudebního podzimu bude 23. listopadu (opět od 19.00) patřit laureátům řady mezinárodních soutěží a sólistům světových pódií klavíristce Terezii Fialové a violoncellistovi Jiřímu Bártovi. Zazní díla českých skladatelů A. Dvořáka, L. Janáčka a B. Martinů.
Kromě Kounicovy vily ve Vysoké pořádá památník hudební akce i na dalších místech v regionu. V rámci Středočeského kulturního léta, festivalu Rosa Bohemica a ve spolupráci s Římskokatolickou farností Bohutín se 25. září od 19.00 uskuteční koncert v kostele sv. Máří Magdaleny v Bohutíně. Závěrem roku se do hospod v sousedství památníku přesunou adventní koncerty. Na programu jsou 7. prosince ve Strýčkovech, 15. prosince v Lázu a 21. prosince ve Vysoké. Vstupenky je možné koupit přímo v památníku nebo prostřednictvím online portálu GoOut. Podrobnosti k programu najdete na webu antonindvorak.cz.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková
Související
•Příbramská knihovna se připojí k akci Noc literatury. Čtení z děl evropských autorů se koná v cukrárně
•Divokej Bill zrušil pro nepřízeň počasí páteční koncert v Příbrami
•Dny evropského dědictví otevřou expozice Hornického muzea za korunu
Další články
Kde v Příbrami dělají nejlepší snídaně? Spouštíme velkou snídaňovou anketu!
Příbramští, připravte se. Tentokrát jde o snídaně — a to je disciplína, na kterou má …
ANKETA
Brdy ožívají: první kroky k návratu divoké přírody
Louky, které zarůstaly, mokřady, které mizely, i voda, která z krajiny pomalu …
Řidič audi se vyhýbal zvěři a skončil mimo silnici
V neděli kolem jedné hodiny ranní vyjížděli záchranáři k dopravní nehodě osobního vozu …
DOPRAVA
Ředitel ZŠ pod Svatou Horou Roman Behún: Naší prioritou je bezpečné prostředí a individuální přístup
Základní škola pod Svatou Horou patří k nejstarším vzdělávacím institucím v Příbrami, …
ROZHOVOR
Z Masarykova letního sídla bude luxusní resort. Zámek Hluboš láká i drobné investory
Historický zámek v Hluboši, kde trávil léta prezident Tomáš Garrigue Masaryk, čeká …
ZAJÍMAVOSTI
Speed Marathon se blíží. Na Příbramsku lidé navrhli desítky rizikových míst
Celostátní akce Speed Marathon, během níž policie po dobu 24 hodin kontroluje …
DOPRAVA
Příbram zahájila turistickou sezonu. Nabízí slevy i komentovanou vycházku po stopách minulosti
Tento víkend patří v Příbrami turistice, historii i společenskému dění. V sobotu 11. a …
AKTUÁLNĚ
Policisté učili děti základní pravidla pro bezpečný přechod komunikace
Policisté se v uplynulých dnech zaměřili na bezpečnost u přechodů pro chodce, a to …
AKTUÁLNĚ
Zimní sezóna na nové D4: sypače najezdily téměř 40 tisíc kilometrů
Zimní údržba nové dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem byla pro tým Via Salis Operations …
DOPRAVA
Malý, ale neohrožený. To je kulíšek nejmenší
Je nejmenší, ale zároveň nejodvážnější a možná i nejdrzejší sovou. Ano, řeč je o …
POZNÁVÁME BRDY




