V okolí Mníšku pod Brdy budou jezdit vodíkové autobusy
30. října 2023 (16:24)
foto: Dopravní podnik hlavního města Prahy/PR
Pořízení deseti vodíkových autobusů vyjde odhadem na 242 milionů korun.
V okolí Mníšku pod Brdy budou jezdit na pravidelných linkách autobusy s pohonem na zelený vodík. Pro jeho výrobu se používá energie z obnovitelných zdrojů, v tomto případě bude zdrojem elektřiny vodní elektrárna ve Vraném nad Vltavou. Pořízení deseti vodíkových autobusů vyjde odhadem na 242 milionů korun, většinu nákladů by měla pokrýt dotace z EU. Finanční model a návrh na uzavření smlouvy o veřejných službách v přepravě cestujících v systému Pražské integrované dopravy (PID) dnes schválili středočeští zastupitelé.
Podle radního pro veřejnou dopravu Petra Boreckého (STAN) by vodíkové autobusy v okolí Mníšku měly začít jezdit na konci roku 2025, ale může to být i o rok později. "Nevíme, jak rychle budou výrobci schopni dodat vodíkové autobusy pro účely tohoto projektu," uvedl Borecký. Podle něj je zároveň otázkou, kdy se podaří získat stavební povolení na výstavbu plnicí stanice.
K projektu hejtmanství už dříve uzavřelo memorandum s organizací Integrovaná doprava Středočeského kraje (IDSK), společností ČEZ a dopravní firmou Martin Uher bus. Pro výrobu vodíku vybuduje ČEZ plnicí stanici, elektrolyzér a dvojici zásobníků na vodík.
Opoziční zastupitel za ANO Robert Bezděk se pozastavil nad tím, že společnost Martin Uher bus má základní kapitál jen 100.000 korun. Borecký podotkl, že jde o experimentální technologii a je jasné, že dopravce nechce v případě nenadálých problémů riskovat svůj hlavní byznys, jímž je přeprava cestujících v oblasti Štěchovic.
Smlouva o veřejných službách má být uzavřena na základě přímého zadání s malým nebo středním podnikem. Mníšek byl vybrán mimo jiné kvůli kopcovitému terénu, který bude testem pro zatížení vodíkových autobusů a ověření reálného dojezdu v jednotlivých ročních obdobích. Radní připustil, že projekt má rizika pro veřejné rozpočty. Zároveň však připomněl, že přechod na bezemisní dopravu je rozhodnutím veřejné moci.
Zvyšování podílu bezemisních vozidel ve veřejné dopravě nařizuje směrnice EU, přičemž v autobusové dopravě se za bezemisní považují elektrobusy, vodíkové autobusy a trolejbusy. Vodíkový pohon je však oproti dieselům výrazně dražší, respektive vyšší je pořizovací cena autobusů. Nevýhodou je i výstavba plniček a nedostatek dodavatelů vodíku. Na druhé straně je výhodou rychlé doplňování paliva, vysoký dojezd, nízká hlučnost a vysoká životnost palivových článků.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK
autor: Jakub Pečenka
Související
•Ředitelka technických služeb: Velkou část chodníků v zimě ošetřujeme ručně
•Jeden řidič u přechodu zastavil, druhý chodkyni přehlédl a srazil ji
•Oprava mostu u Voznice má být dokončena v půlce listopadu
Další články
„Když Měsíc přistane v Příbrami“ – město ožije světlem a hvězdami
Město, které obvykle spojujeme s historií hornictví, se promění v vesmírnou oázu. …
ZAJÍMAVOSTI
Konečně jasno? Příbram po letech řeší parkoviště u LEKA. Firma chce směnu, radnice doplatky
Debata o parkovišti v Seifertově ulici se táhne už od roku 2016. Teď se vrací na …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Valentýn je pryč, realita u stolu: láska versus rozpočet
Valentýn skončil, čokolády dojedeny a srdíčkové dekorace uklizeny. Zůstává realita a …
LIFESTYLE
Po deseti letech se vrací do Lázu Hasičský bál
Po deseti letech čekání se do obecního sálu v Lázu vrací tradiční Hasičský bál, který …
KULTURA
Modrou velrybu nahradil Červený delfín. Nebezpečná dětská hra je zpět a vyskytuje se i v Česku
Na Instagramu a TikToku se v posledních týdnech znovu šíří nebezpečná hra, která cílí …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Dobrovolnické centrum ADRA Příbram slaví 10 let pomoci
Dobrovolnické centrum ADRA Příbram letos slaví deset let svého působení ve městě. Za …
Krajské silnice budou sledovat další moderní meteostanice
Krajská správa a údržba silnic Středočeského kraje (KSÚS) pokračuje v intenzivním …
V Nepomuku uvízl kamion v křižovatce
Nepříjemné překvapení čekalo ve čtvrtek odpoledne řidiče nákladního vozu, který se …
AKTUÁLNĚ
Neurologické ambulance v příbramské nemocnici se stěhují, jeden den budou mimo provoz
V pondělí 23. února proběhne v Oblastní nemocnici Příbram stěhování neurologických …
Zakázka za 667 milionů bez vítěze. Příbram zrušila výběr dodavatele čistírny a vypíše ho znovu
Rada města Příbram zrušila rozhodnutí o výběru dodavatele modernizace čistírny …
AKTUÁLNĚ




