21. 5. svátek má Monika




V okolí Dobříše se podařilo zdokumentovat další výskyt kočky divoké

NEPŘEHLÉDNĚTE
21. prosince 2021   (10:13)
V okolí Dobříše se podařilo zdokumentovat další výskyt kočky divoké
foto: ilustr/pixabay

Podle existujících záznamů byla kočka divoká v okolí Dobříše běžně lovena ještě v polovině 18. století.


V okolí Dobříše na Příbramsku se podařilo zdokumentovat další výskyt kočky divoké nebo jejího křížence. Mrtvé zvíře, které někdo srazil autem, našel na konci listopadu dobrovolník takzvaných vlčích a rysích hlídek u dálnice D4 za Dobříší. Pracovníci Agentury přírody a krajiny ČR ho odvezli k dalšímu zkoumání, uvedlo dnes v tiskové zprávě Hnutí Duha. Už počátkem roku našli mrtvou kočku divokou lidé u Nového Knína. Podle genetické analýzy šlo o jedince z bavorské kočičí populace.

Ačkoliv u nového případu výsledky analýzy ještě nejsou známy, zoologové potvrdili, že podle vnějších znaků jde o kočku divokou nebo jejího hybrida. Právě to, zda nejde o křížence, může s jistotou potvrdit až genetický rozbor. Toto zkoumání provede opět Ústav biologie obratlovců Akademie věd ČR.
Podle existujících záznamů byla kočka divoká v okolí Dobříše běžně lovena ještě v polovině 18. století. Zastřelenou kočku divokou zmiňují zdejší archivy naposledy v roce 1914, šlo ale o jedince vypuštěného z lidského chovu. Od té doby byla v této oblasti až do letoška považována za vyhubenou.
Na začátku roku našli mrtvého jedince kočky divoké lidé na silnici u Nového Knína, jen pár kilometrů od nejnovějšího nálezu. Právě možný výskyt kočky divoké je jedním z důvodů, proč Hnutí Duha od letoška rozšířilo dobrovolnický monitoring programu Šelmy i do Brd a okolí. Takzvané vlčí a rysí hlídky mapují výskyt velkých šelem, jako jsou vlk, rys nebo medvěd, a také kočky divoké v řadě oblastí ČR včetně Středočeského kraje. Hejtmanství letos program na ochranu a monitoring vlků, rysů a kočky divoké podpořilo i finančně.

"V souvislosti se stále častějšími informacemi o možném výskytu velkých šelem a kočky divoké v Brdech jsme se v posledních letech rozhodli posílit dobrovolnický monitoring této oblasti. Letos jsme ho navíc podpořili i uspořádáním úvodního semináře pro nové dobrovolníky, abychom zapojili především zájemce z řad místních obyvatel, což se potvrzuje jako velmi účinné i v případě tohoto nálezu sražené kočky divoké," uvedla koordinátorka hlídek Barbora Černá.

Kočka divoká je skrytě žijící šelma, o jejímž aktuálním výskytu a životě odborníci mnoho nevědí. Na celém území Čech a Moravy žila ještě v 17. století, její populace však postupně ubývala, až byla v roce 1952 vyhubena úplně. O jejím návratu do přírody se odborníci dozvídají až v posledních letech díky využívání fotopastí. Více informací o projektu se zájemci dozvědí na stránkách www.kockadivoka.cz.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka








Další články

Ceby benzinu šly v Příbrami nahoru, nejlevněji naplníte nádrž u Silmetu a Prim Ceby benzinu šly v Příbrami nahoru, nejlevněji naplníte nádrž u Silmetu a Prim Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 40,99 Kč do 44,40 Kč … DOPRAVA Atommuzeum v Brdech vás zavede do časů studené války Atommuzeum v Brdech vás zavede do časů studené války Hluboko v brdských lesích se ukrývá místo, které bylo kdysi jedním z nejstřeženějších … TIP NA VÝLET Rožmitál investuje do oprav chodníků, silnic i bezpečnosti ve městě Rožmitál investuje do oprav chodníků, silnic i bezpečnosti ve městě Město Rožmitál pod Třemšínem pokračuje v jarních investicích do oprav chodníků, … Příbram čeká víkendový nářez: Svatohorský Downtown slaví 10 let. Dorazí vítěz Asia Express i rapové legendy PSH Příbram čeká víkendový nářez: Svatohorský Downtown slaví 10 let. Dorazí vítěz Asia Express i rapové legendy PSH Historické centrum Příbram už tuto sobotu ovládne adrenalin, hluk kol, skoky mezi zdmi … SPORT Drama kolem výborů, krácená dotace pro HC Příbram a dotaz na „náhubkový“ řád. Zastupitelstvo tentokrát jelo rychle, ale bylo o čem mluvit Drama kolem výborů, krácená dotace pro HC Příbram a dotaz na „náhubkový“ řád. Zastupitelstvo tentokrát jelo rychle, ale bylo o čem mluvit Ve středu 20. května se příbramští zastupitelé sešli na dalším jednání. A i když šlo o … POLITIKA Kultura, která spojuje celý region: Březnicko čeká rok s loutkami Kultura, která spojuje celý region: Březnicko čeká rok s loutkami Malí i velcí diváci, milovníci pohádek, loutek a kouzelných příběhů – zbystřete. Od … KULTURA Sledujte s námi! Ve středu v 16:00 zasedá příbramské zastupitelstvo. Co se bude řešit? Sledujte s námi! Ve středu v 16:00 zasedá příbramské zastupitelstvo. Co se bude řešit? Ve středu 20. května od 16:00 se v jednacím sále na náměstí T. G. Masaryka opět sejdou … ON-LINE PŘENOS Licenční komise FAČR neudělila v první instanci licenci čtyřem klubům. Mezi nimi je i FK Příbram Licenční komise FAČR neudělila v první instanci licenci čtyřem klubům. Mezi nimi je i FK Příbram Licenční komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) v první fázi licenčního řízení … SPORT Lesem v Brdech občas otřese exploze. Pyrotechnici tam likvidují ostrou munici Lesem v Brdech občas otřese exploze. Pyrotechnici tam likvidují ostrou munici Exploze občas vyleká obyvatele pod brdskými hřebeny a pochopitelně i turisty, co se … NEPŘEHLÉDNĚTE
Nová karta otevírá jeskyně, glamping i zážitky v Brdech a Podbrdsku za výhodnější ceny Nová karta otevírá jeskyně, glamping i zážitky v Brdech a Podbrdsku za výhodnější ceny Výlet, kde dopoledne zmizíte v temnotě Koněpruských jeskyní, odpoledne se vezete na … ZAJÍMAVOSTI
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz