14. 8. svátek má Alan




V Obecnici by mělo vzniknout parkoviště pro návštěvu Brd

4. ledna 2016   (17:15)
V Obecnici by mělo vzniknout parkoviště pro návštěvu Brd

Obce z Plzeňska očekávají od CHKO Brdy více návštěvníků i daní.



Obce Plzeňského kraje, které jsou na okraji zrušeného vojenského újezdu Brdy, očekávají od vzniku Chráněné krajinné oblasti Brdy (CHKO) zvýšení turistického ruchu i daňových výnosů. Mohlo by to pomoci drobným podnikatelům, řekl ČTK starosta Strašic na Rokycansku Jiří Hahner. Kolem CHKO, která vznikla 1. ledna 2016, je 27 obcí, deset v Plzeňském a zbytek ve Středočeském kraji.

"Návštěvnost záleží hlavně na tom, jak jí půjdou naproti jednotlivé obce propagací a vytvářením prostředí a zázemí pro turisty a podnikatele," uvedl Hahner. Podle něj nyní bude cestovní ruch díky CHKO řízený a nebude se stávat, že lidé budou v Brdech potkávat desítky motorkářů. "Máme také možnosti díky naší obecní policii, která bude rozhodně přispívat ke kontrole a ochraně území," řekl.

Na okraji CHKO budou nejméně tři velká záchytná parkoviště, která se připravují. "Podporujeme je, protože území CHKO nebude přístupné pro vjezd vozidel," uvedl vedoucí CHKO Brdy Bohumil Fišer. Zatím se připravuje parkoviště v Obecnici na Příbramsku, ve Strašicích a v Chyníně v jihozápadní části Brd. "Počítáme se dvěma záchytnými parkovišti. První, kam se vejde do 100 aut, bude u muzea, což bude důležité výchozí místo do Brd, kde už je infocentrum," řekl Hahner. Menší bude u hranic zrušeného vojenského újezdu, u takzvaného Hájkova mlýna. Hlavní návštěvnické centrum CHKO s expozicemi vznikne v budovách kolem zámečku Tři trubky u Strašic. Další návštěvnická centra budou v regionálních muzeích v Rožmitálu, Strašicích, Příbrami a Hořovicích.

Rozšíření katastrů obcí je zaevidované na katastrálních úřadech od 1. ledna letošního roku. "Od Nového roku máme katastr asi 3100 hektarů, do konce minulého roku jsme měli necelých 800 hektarů," uvedl Hahner. Téměř čtyřnásobně větší katastr zvýší daňový příjem obce. "Zatím nám nikdo nebyl schopen říci, o kolik to bude," řekl.

Ochranu přírody, tedy nezastavitelnost území, budou obce řešit územními plány, na nichž nyní začnou pracovat. Už od 1. ledna mají v majetku a na svém katastru vodní zdroje, tedy vodojemy, jímání a vrty. Z Brd bere vodu aglomerace od Strašic po Rokycany, tedy asi dvě třetiny obyvatel okresu Rokycany. Obce už mohou v Brdech řešit protipovodňová opatření, na která si loni nechaly zpracovat studii.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: ČTK
autor: Václav Prokš ktp








Další články

Překonali jsme hranici 35 000. A k tomu 11 000 na Instagramu. Příbram.cz roste díky vám Překonali jsme hranici 35 000. A k tomu 11 000 na Instagramu. Příbram.cz roste díky vám Překročili jsme další hranici, která ještě před rokem vypadala jako něco, co se nás … NEPŘEHLÉDNĚTE Obořištěm zazní burácení historických motorů. Na 8. sraz veteránů dorazí desítky unikátních strojů Obořištěm zazní burácení historických motorů. Na 8. sraz veteránů dorazí desítky unikátních strojů Milovníci historických automobilů a motocyklů by si měli v kalendáři zakroužkovat … NEPŘEHLÉDNĚTE Policie udeřila na nenávistné komentáře! Kvůli příbramskému Pride prověřuje desítky příspěvků Policie udeřila na nenávistné komentáře! Kvůli příbramskému Pride prověřuje desítky příspěvků Už tuto sobotu se v Příbrami uskuteční vůbec první Pride, tedy pochod LGBT komunity. … AKTUÁLNĚ Pohonné hmoty v Příbrami: Nejlevnější benzin i naftu pořídíte u Silmetu Pohonné hmoty v Příbrami: Nejlevnější benzin i naftu pořídíte u Silmetu Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 39,89 Kč do 41,90 Kč … AKTUÁLNĚ Tipy na víkend: Svatohorská poutní slavnost, živá Marie Terezie i pilotní ročník Příbram Pride! Tipy na víkend: Svatohorská poutní slavnost, živá Marie Terezie i pilotní ročník Příbram Pride! Centrem dění tohoto víkendu bude nejen Svatá Hora, kde se bude konat další poutní … NEPŘEHLÉDNĚTE Hladina Orlíku padá o metr týdně. U Zvíkova už kvete voda — fotogalerie z místa Hladina Orlíku padá o metr týdně. U Zvíkova už kvete voda — fotogalerie z místa Orlická přehrada zažívá největší pokles hladiny za poslední desítky let. V nádrži … FOTOGALERIE Léky na cukrovku změnily svět. Mounjaro a Wegovy lámou rekordy, pomáhají s obezitou a mění nejen americkou společnost Léky na cukrovku změnily svět. Mounjaro a Wegovy lámou rekordy, pomáhají s obezitou a mění nejen americkou společnost Dvě největší globální firmy vyrábějící léky na cukrovku a obezitu oznámily výsledky za … ZDRAVOTNICTVÍ Bouračka? Lísteček za stěrač nestačí! Řidič může přijít o tisíce i o řidičák Bouračka? Lísteček za stěrač nestačí! Řidič může přijít o tisíce i o řidičák Stačí nehoda na parkovišti, poškozená značka nebo svodidla a problém může být mnohem … Solvayovy lomy lákají na jízdu vláčkem i jedinečný pohled do historie těžby Solvayovy lomy lákají na jízdu vláčkem i jedinečný pohled do historie těžby Jen kousek od obce Svatý Jan pod Skalou se ukrývá místo, kde se snoubí průmyslová … TIP NA VÝLET
Drama v MOL Cupu: Spartak Příbram potrápil třetiligového favorita z Písku Drama v MOL Cupu: Spartak Příbram potrápil třetiligového favorita z Písku Spartak šel do vedení už v úvodu a proti třetiligovému Písku se dokázal vrátit a … SPORT
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz