3. 7. svátek má Radomír




V neděli zapálíme první svíčku na adventním věnci

30. listopadu 2017   (06:19)
V neděli zapálíme první svíčku na adventním věnci

Advent má být dobou klidu a rozjímání



Každý z nás ví, že advent je doba čtyř nedělí před Štědrým dnem. Také je to doba přípravy na oslavu Narození Páně a zároveň směřování v myšlenkách k očekávání druhého Kristova příchodu. Původně šlo o čas, kdy lidé měli dodržovat půst, odříci si zábavu, tanec a zpěv. Už naši předkové o adventu hlavně odpočívali a užívali si klid po náročné práci na polích a kolem hospodářství. Venkovní činnosti vyměnili za domácí, jako bylo draní peří, ruční práce a příprava na vánoční svátky.

Slovo Advent pochází z latinského „adventus“ znamenající „příchod“. Advent začíná první nedělí adventní, která připadá na dobu mezi 27. listopadem a 3. prosincem. Jde o začátek liturgického roku. V tento den se na adventním věnci zapaluje první svíčka. Svíčky na věnci mají svou symboliku a jejich světlo představuje samotného Krista. Správně by měly být rozdělené podle barev – tři fialové a jedna růžová. První svíčku zapalujeme fialovou, tzv. proroků. Má nám připomínat památku proroků, kteří předpovídali narození Ježíše Krista. Druhá fialová svíčka, tzv. betlémská, která se zapaluje na druhou adventní neděli, symbolizuje lásku a Ježíškovy jesličky. Třetí svíčka je růžová, tzv. pastýřská. Oslavuje blížící se konec adventu. Poslední fialová svíčka, tzv. andělská, symbolizuje mír a pokoj. Letos budeme tuto poslední svíčku zapalovat přímo na Štědrý den.
Adventní neděle můžeme označovat také jako železnou, bronzovou, stříbrnou a zlatou.

Období adventu mají v mnoha domácnostech zejména maminky a babičky spojené také s pečením cukroví. Právě čtyři neděle do Štědrého dne jsou tím nejlepším časem pro pečení perníčků, které na svátky stačí krásně změknout. Také další druhy cukroví se postupně objevují v dózách a krabičkách, aby ozdobily slavnostní tabuli. Děti mají zase radost z adventních kalendářů, které jim pomáhají odpočítávat dny do Štědrého dne a také pro ně ukrývají dobroty nebo malé dárečky. Hlavním smyslem předvánočních dní je ale odpočinek a klid, na který v posledních letech hodně z nás zapomíná. Ve snaze pořídit vše pod stromeček a mít dokonale uklizenou domácnost často nemyslíme na to, že hlavní je setkat se s rodinou a prožít dny s těmi, které máme rádi.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: ZP








Další články

Drahenice znovu ožijí sportem. Tradiční Drahenice Cup nabídne fotbal, volejbal i bohatý doprovodný program Drahenice znovu ožijí sportem. Tradiční Drahenice Cup nabídne fotbal, volejbal i bohatý doprovodný program V sobotu 4. července od 9 hodin se v Drahenicích uskuteční tradiční Drahenice Cup ve … NEPŘEHLÉDNĚTE Pohonné hmoty v Příbrami: Ceny se po celý týden prakticky nezměnily Pohonné hmoty v Příbrami: Ceny se po celý týden prakticky nezměnily Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami stejně jako minulý týden a to v … DOPRAVA Příbramské iktové centrum získalo už pošesté prestižní evropské ocenění. Za rok 2025 obdrželo nejvyšší diamantovou plaketu Příbramské iktové centrum získalo už pošesté prestižní evropské ocenění. Za rok 2025 obdrželo nejvyšší diamantovou plaketu Iktové centrum Oblastní nemocnice Příbram, specializované pracoviště určené pro … AKTUÁLNĚ Na silnici II/604 u Milína se řetězově srazila dvě auta s motorkou, zranila se spolujezdkyně Na silnici II/604 u Milína se řetězově srazila dvě auta s motorkou, zranila se spolujezdkyně K řetězové dopravní nehodě došlo v pátek dopoledne na silnici II/604 u Milína, která … AKTUALIZOVÁNO Tipy na víkend: Tradiční Prokopská pouť, farmářské trhy a tematické dílničky zaměřené na Brdy Tipy na víkend: Tradiční Prokopská pouť, farmářské trhy a tematické dílničky zaměřené na Brdy Na první červencový víkend připadá tradiční Prokopská pouť, která s sebou opět přinese … AKTUÁLNĚ Doprava u letiště se mění. Začínají prázdniny a omezení na Aviatické pocítí všichni řidiči Doprava u letiště se mění. Začínají prázdniny a omezení na Aviatické pocítí všichni řidiči Letní prázdniny začaly a spolu s nimi přišlo i období, kdy tisíce lidí i z mnoha … NEPŘEHLÉDNĚTE Konec papírování! Ženy od 45 let jdou na mamograf bez žádanky. Kam musí jezdit Příbram Konec papírování! Ženy od 45 let jdou na mamograf bez žádanky. Kam musí jezdit Příbram Od 1. července se ženám nad 45 let výrazně zjednodušila cesta na mamografické … ZDRAVOTNICTVÍ Tradice Březových Hor: Věra Smolová přibližuje počátky Prokopské pouti Tradice Březových Hor: Věra Smolová přibližuje počátky Prokopské pouti Prokopská pouť patří k nejstarším tradicím Březových Hor a o víkendu, 4. a 5. … HISTORIE Vysoké teploty nezhoršily kvalitu vody ve středočeských koupalištích Vysoké teploty nezhoršily kvalitu vody ve středočeských koupalištích Vysoké teploty v minulých dnech nezhoršily kvalitu vody ve středočeských koupalištích. … AKTUÁLNĚ
Nepozornost na silnicích: U Kosovy Hory se kvůli chybám řidičů i motorkářů srazilo pět strojů Nepozornost na silnicích: U Kosovy Hory se kvůli chybám řidičů i motorkářů srazilo pět strojů Na silnici číslo 18 u Kosovy Hory na Příbramsku došlo ve čtvrtek v poledne ke dvěma … AKTUALIZOVÁNO
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz