V loňském roce vyměřili středočeští hygienici restauracím pokuty ve výši přesahující 1,5 milionu korun
17. ledna 2023 (18:42)
foto: KHS Středočeského kraje
K okamžitému uzavření provozovny přistoupili středočeští hygienici pouze v 5 případech.
V roce 2022 vykonali zaměstnanci odboru hygieny výživy Krajské hygienické stanice Středočeského kraje v provozovnách stravovacích služeb celkem 2 195 kontrol, a to zejména v restauracích (766), v pevných i mobilních stáncích s občerstvením (375) a v provozovnách závodního stravování (361). Za zjištěné nedostatky pak v tomto období uložili 551 pokut v celkové výši 1 511 600 Kč.
„V uplynulém roce jsme nepolevili ani v kontrolách dodržování tzv. protikuřáckého zákona. Jím stanovené povinnosti byly v hledáčku našich kontrolních týmů v 1 174 provozovnách, přičemž osobně za velice pozitivní zprávu považuji fakt, že nedostatky byly zjištěny již pouze ve 2 % z nich. Jejich provozovatelům byly uloženy finanční sankce v souhrnné výši 17 000 Kč,“ přibližuje ředitel KHS Tomáš Vodný a dodává: „Totožné specifické zaměření mělo i 25 společných kontrol, jichž se středočeští hygienici loni zúčastnili v rámci celostátní cílené kontrolní akce „Alkohol, drogy a mládež“ ve spolupráci s dalšími dozorovými orgány a Policií ČR. Této součinnosti si tradičně velmi vážíme.“
Mezi nejčastější nedostatky, které středočeští hygienici v loňském roce odhalili, patřilo nezajištění obecných požadavků na potravinářské prostory (390 případů), nedostatky v provozní hygieně (374 případů), neoznačování rozpracovaných pokrmů a polotovarů (228 případů), nebo skladování prošlých potravin (170 případů).
V souvislosti se zjištěnými pochybeními bylo dále ve stravovacích službách nařízeno celkem 239 opatření k odstranění nedostatků, z toho 47 spočívalo v provedení sanitace provozovny, 40 v dočasném pozastavení výkonu činnosti, 14 ve vyřazení potravin ze stravovací služby a 3x byla nařízena také speciální ochranná dezinsekce či deratizace. K okamžitému uzavření provozovny přistoupili středočeští hygienici pouze v 5 případech.
Plné znění Zprávy o činnosti odboru hygieny výživy KHS Středočeského kraje za rok 2022 naleznete zde.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/KHS
autor: Dana Šalamounová
Související
•Na příbramské záchytce loni nocovalo oproti minulým rokům méně lidí, našel se ale rekordman
•Ve Středočeském kraji klesl počet akutních respiračních infekcí
•Výtěžek Tříkrálové sbírky v Příbrami poputuje na vybavení denního stacionáře
Další články
Nový Knín slaví 250 let včelařské školy. Dorazí i Marie Terezie a Vojta Nedvěd
Unikátní kapitolu českého včelařství připomene o víkendu Nový Knín. Právě před 250 …
ZAJÍMAVOSTI
Demence nemusí přijít tak brzy. Tři rizikové faktory rozhodují o celých 13 letech života
Demenci dnes neumíme zastavit, ale podle nové studie ji dokážeme výrazně oddálit. Až o …
ZDRAVOTNICTVÍ
Novela stavebního zákona zrychluje výstavbu. Přírodu ale může stát víc, než se zdá
Novela stavebního zákona, kterou poslanci schválili v červenci, má zrychlit povolování …
POLITIKA
Srpnové zatmění Slunce: krátká tma uprostřed léta. Co uvidíme a kdy zvednout oči k nebi
Ve středu 12. srpna 2026 nás čeká jeden z nejhezčích nebeských úkazů — částečné …
ZAJÍMAVOSTI
Při dalším poklesu Orlíku začne Povodí Vltavy využívat zásobu vody ze Slap
Hladiny všech toků klesají a situace začíná být kritická. Pokud hladina Orlické …
AKTUÁLNĚ
Tropické teploty v práci. Kdy musí zaměstnavatel zajistit pitný režim a ochranné nápoje
Letní vedra mohou výrazně ovlivnit pracovní podmínky. Pokud teploty na pracovišti …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Pronajmout si dnes byt? Nejvíc letí malé. A zrekonstruované mizí nejrychleji
Nájemné dál roste a lidé mění své preference. Největší zájem je o menší byty, které se …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Série požárů na Příbramsku: Sucho a silný vítr komplikují žně, v Boroticích platí třetí stupeň poplachu
Žně na Příbramsku dnes dramaticky komplikuje extrémní sucho a silný vítr, které …
AKTUALIZOVÁNO
Procházka lesem může skončit nebezpečným nálezem. Policie radí: Na munici nesahejte!
Je čas prázdnin a dovolených a tak se v přírodě pohybuje více lidí než jindy. S tím …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Středočeský kraj rozdělí 7,4 mil. Kč na domácí paliativní a ošetřovatelskou péči
Na domácí paliativní a ošetřovatelskou péči poskytne Středočeský kraj 15 organizacím …
AKTUÁLNĚ




