V letošní sezóně bude ve Středočeském kraji sledováno a kontrolováno celkem 44 přírodních koupališť
21. května 2023 (11:45)
foto: KHS Středočeského kraje
Letošní rok je z hlediska vývoje počasí velice proměnlivý, a dny rozhodně nepřipomínají nejkrásnější měsíce roku. Tyto abnormální výkyvy počasí však nemají žádný vliv na zahájení koupací sezóny, spojené se sledováním kvality vod, určených ke koupání ve volné přírodě.
Tak jako každý rok, budou hygienické stanice spolu s provozovateli koupališť prostřednictvím pracovníků akreditovaných laboratoří sledovat na určených lokalitách v celé republice kvalitu koupacích vod. Termíny jednotlivých odběrů pro významné lokality jsou již určeny v monitorovacích kalendářích všech krajských hygienických stanic.
Oproti předchozí sezóně přibyla další sledovaná přírodní koupaliště, konkrétně biotopy v Divišově a ve Voticích v okrese Benešov. V letošní sezóně bude ve Středočeském kraji sledováno a kontrolováno celkem 44 přírodních koupališť ve volné přírodě, z toho u 11 zajištuje odběry vč. financování hygienická stanice, u ostatních jednotliví provozovatelé.
Ve Středočeském kraji bylo sledování zahájeno v pondělí 15. května, a podle výsledných analýz je situace výborná. Pozitivní vliv na tento stav má pravděpodobně i poměrně chladné počasí v průběhu měsíce května. Fytoplankton se zatím objevuje v minimálních počtech, a díky tomu dosahuje průhlednost vody např. na lokalitách přehradní nádrže Orlík až 3 m. Mírné zhoršení bylo zaznamenáno pouze na lokalitě Pilský rybník u Monínce, kde má voda sníženou kvalitu právě díky zvýšenému množství fytoplanktonu a s ním souvisejícím větším množstvím chlorofylu. Z uvedeného důvodu je voda v této lokalitě klasifikována stupněm 2.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/KHS Středočeského kraje
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Dnes je Světový den včel, do jejich chovu se pouští i nadnárodní firmy
•Na víkend se výrazně oteplí, v neděli může být až 26 stupňů
•Turisté se v sobotu vydají na trasy 56. ročníku pochodu Praha-Prčice
Další články
V Rožmitále pod Třemšínem se uskuteční sraz vojenské a historické techniky. Chybět nebude kaskadérská show ani hudba
Areál bývalých kasáren v Rožmitále pod Třemšínem ožije druhý srpnový víkend vojenskou …
Pohonné hmoty v Příbrami: Nejlevnější benzin pořídíte za 39,99 Kč u Silmetu
Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 39,99 Kč do 42,50 Kč …
AKTUÁLNĚ
Možná nehledáte novou práci. Možná jen hledáte místo, kde bude vaše práce dávat větší smysl
Každý z nás se někdy zastaví a položí si jednoduchou otázku. „Dělám práci, která mě …
PR
Tipy na víkend: Dobříšský Festival hudby, Krásnohorské léto a další kulturní akce nejen pod širým nebem
Tento víkend se ponese hlavně v duchu kulturních akcí. Dobříšský zámek bude znít …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Vedra se vracejí. Už od neděle udeří tropické teploty, příští týden bude znovu velmi horký
Po krátkém a sotva znatelném oddechu od veder se do Česka vrátí výrazně teplé počasí. …
AKTUÁLNĚ
O víkendu se zavřou tunely na Pražském okruhu. ŘSD toho využije a opraví i výtluky u D5
Pražský okruh čeká o víkendu úplná odstávka dvou tunelů. Lochkov i Cholupice se na 24 …
DOPRAVA
8. srpna je Mezinárodní den koček. Ukažte nám tu svou!
Mezinárodní den koček připadá na 8. srpna, a protože kočky patří k nejoblíbenějším …
ZVÍŘATA
Setkali jsme se na Hornických slavnostech a byla to zábava
Jako váš spolehlivý dodavatel tepla rádi navštěvujeme místa, kde se scházejí rodiny, …
PR
Spider‑Man přilétá do Příbrami. Kino uvede nový film, který otevírá další kapitolu slavné série
Spider‑Man se po čtyřech letech vrací na plátno — a tentokrát i do Příbrami. V sobotu …
KULTURA
Pozor při nákupu! Potravinářská inspekce odhalila falšované těstoviny, prodávaly se i v Albertu
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) upozornila na falšované těstoviny z …
NEPŘEHLÉDNĚTE




