3. 4. svátek má Richard

V lese se ještě najdou i hřibovité houby. Pokud jsou přemrzlé, můžete se otrávit

12. listopadu 2024   (14:00)
V lese se ještě najdou i hřibovité houby. Pokud jsou přemrzlé, můžete se otrávit
foto: pribram.cz / Karel Hutr

Ranní, ale i celodenní mrazíky dorazily. Přesto se najdou lidé, co si přinesou domů houby. Je vůbec bezpečné je sbírat a konzumovat?


Kdyby minulý týden nepřišly přízemní mrazíky, rostly by snad houby donekonečna. Jenže ony ještě místy rostou, nebo spíše v lese zůstávají z předchozích dní. Všeobecně platí, že menší přízemní mrazíky houby nepoškodí. Většinou se totiž přízemní mráz do lesa nedostane a houbám neublíží. Jenže zrovna o víkendu už ležela v regionu místy mlha po celé dny a i přes den bylo někde pod nulou.

Pokud houba lehce přemrzne a není na ni nic vidět, je bezpečné ji konzumovat. Ale pozná každý, jak vypadá zdravá houba, kterou nepoškodil mráz? Ze zkušeností mykologů víme, že to každý houbař pohledem nedokáže rozeznat a připravit si z takové houby pokrm, může být dost nebezpečné. Proto všeobecná rada zkušených mykologů zní: Pokud si nejste jistí kvalitou houby, nechte ji v lese a vůbec v tuhle dobu zapomenňte na houbaření! Přemrzlá nebo stará plodnice se začne rozkládat, dužnina je měkká a houba může vypadat na pohled jakoby vodnatá a nemá typické zbarvení. Taková plodnice obsahuje toxiny z rozkladu a můžete se otrávit.
Zvláště nebezpečné je, pokud houba zmrzne několikrát po sobě. Protože obsahuje množství vody, mráz poškodí její strukuru a začíná rozklad.

"Na první pohled je to dobře rozpoznatelné. Přemrzlé houby jsou rozmočené, ztrácí svůj čerstvý vzhled a bývají změklé a rozmočené. Způsobují tzv. sekundární pravé otravy, projevující se zejména žaludečními obtížemi," upřesnil mykolog Jaroslav Malý.

Nabízí se otázka, zda je tedy bezpečné zamrazovat houby pro další využití v kuchyni. Na to je jednoduchá odpověď. Ano. Zamrazit houby můžeme, ale pak je okamžitě použijeme do pokrmu. Jen při zamražování musíme dát třeba do sáčku takové množství, které okamžitě po vyjmutí z mrazáku spotřebujeme. Před zmrazením se také doporučuje houby mírně převařit.

V přírodě v tuto dobu najdeme i houby, kterým ale mráz nevadí. Jsou to typické druhy pozdního podzimu a zimy. Náleží mezi ně například už dobře známá hlíva ústřičná nebo penízovka sametonohá. Ty přečkají bez úhony i několik přemrznutí menšími mrazíky bez újmy na zdraví, a to i pro konzumenty.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / Karel Hutr
autor: Karel Hutr








Další články

Tipy na víkend: Velikonoční víkend ve znamení tradic i nejrůznějších specialit Tipy na víkend: Velikonoční víkend ve znamení tradic i nejrůznějších specialit Tento víkend se můžete těšit na tradiční hudební večery v restauraci Na Hradbách a … AKTUÁLNĚ Kraj dá téměř 11 milionů korun na provoz záchytek, Příbram dostane čtyři miliony Kraj dá téměř 11 milionů korun na provoz záchytek, Příbram dostane čtyři miliony Na provoz protialkoholních záchytných stanic vyhradil Středočeský kraj pro letošní rok … Favorit? Na ledě to tak nevypadalo. Příbram znovu trápila Prostějov Favorit? Na ledě to tak nevypadalo. Příbram znovu trápila Prostějov Příbram odehrála druhé semifinále 2. hokejové ligy proti Prostějovu a znovu ukázala, … SPORT Prokletá sláma ve Zduchovicích: Hasiči se po čtyřech dnech vrátili ke stejnému požáru Prokletá sláma ve Zduchovicích: Hasiči se po čtyřech dnech vrátili ke stejnému požáru Jen čtyři dny klidu dopřál hasičům na Příbramsku požár uskladněné slámy ve … AKTUALIZOVÁNO Nová urologická ambulance v Rožmitále pod Třemšínem rozšíří dostupnost péče Nová urologická ambulance v Rožmitále pod Třemšínem rozšíří dostupnost péče Obyvatelé Rožmitálu pod Třemšínem a okolí se dočkají lepší dostupnosti specializované … Brdy jsou po zimě čistší. Dobrovolníci sesbírali přes půl tuny odpadu Brdy jsou po zimě čistší. Dobrovolníci sesbírali přes půl tuny odpadu Desítky dobrovolníků se i letos zapojily do jarní akce Ukliď Brdy 2026. Výsledkem je … PŘÍRODA Nová Restaurace 27 mění pohled na českou kuchyni. Příbram má další důvod vyrazit ven Nová Restaurace 27 mění pohled na českou kuchyni. Příbram má další důvod vyrazit ven Příbram má nový podnik, který stojí za pozornost. Restaurace 27 vznikla jen pár kroků … PR U Bukovan havaroval autobus, na místě zasahovali hasiči i záchranka U Bukovan havaroval autobus, na místě zasahovali hasiči i záchranka U další nehody autobusu zasahovali záchranáři ve čtvrtek ráno na silnici u obce … AKTUALIZOVÁNO Velikonoce pod dohledem policie: řidiči na Příbramsku chybují, kontroly přitvrdí Velikonoce pod dohledem policie: řidiči na Příbramsku chybují, kontroly přitvrdí Policisté na Příbramsku se před velikonočními svátky zaměřili na kontrolu řidičů – a … AKTUÁLNĚ
Semifinále 2. ligy: Příbram padla v nájezdech. Vyrovnaný duel s Prostějovem rozhodla až loterie Semifinále 2. ligy: Příbram padla v nájezdech. Vyrovnaný duel s Prostějovem rozhodla až loterie Semifinále mezi Příbramí a Prostějovem začalo dramatem, které se lámalo až v … SPORT
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz