30. 7. svátek má Bořivoj




V Kamýku dodnes stojí několik zachovaných řopíků

FOTOGALERIE
11. července 2018   (08:07)
V Kamýku dodnes stojí několik zachovaných řopíků

V katastru obce jsou dodnes zachovány čtyři železobetonové pevnůstky, tzv. řopíky z celkových 64. Rarita všech čtyř je v tom, že ani jeden není trvale zatopen.


Proč se vlastně říká bunkru řopík? Jméno vzniklo podle lidového označení instituce, která zajištovala jeho stavbu: Ředitelství opevňovacích prací. V roce 1938 vznikla takzvaná obranná linie Vltavské čáry, která měla bránit případnému překročení řeky nepřítelem. Z celého pevnostního systému se do vypuknutí druhé světové války podařilo dokončit přibližně 85 %. Výstavba úseku s názvem č. 126 v okolí obce Kamýk byla zadána v květnu roku 1938 berounské stavební firmě ing. Emila Štěrby. V krátké době zde vyrostlo 64 bunkrů. Jenže hned v březnu 1939 po okupaci Československa německou armádou, byly objekty uzavřeny zabetonováním vchodu a střílen. Strach okupantů z povstání a využití pevnůstek vedl k jejich úplnému zničení. Zachoval se jen malý počet. V místě kde stojí, hrozilo totiž při odstřelu vážné ohrožení lidí a majetku v okolí. Díky tomu se dnes Kamýk pyšní čtyřmi zachovalými řopíky. Každý bunkr má svůj modelový název, v obci jsou dva A-180z a po jednom A-160z, A-140z.
Proč se vlastně říká bunkru řopík? Jméno …

Dnešním dnem se jim datuje přes 77 let, ale jsou všechny čtyři jako nové, zub času se na nich vůbec nepodepisuje. Jen opticky je pouze vidět trocha mechu na stěnách a spadaného listí na střeše. Všechny čtyři stojí na pravém břehu řeky Vltavy, dva směrem k přehradě, jeden se tyčí na skále a druhý je hned jižně od něho a další dva jsou na severním okraji obce. Funkční řopík typ A 180 byl vybaven střílnou do prostoru vchodu, na bocích z každé strany byla střílna pro těžké kulomety, uvnitř se stolem, zásobníkem na prázdné nábojnice, otvory na odvod spalin, odvětracími komíny, periskopem, ručně ovládaným ventilátorem, uvnitř dřevěným obložením sloužilo jako tepelná a zvuková izolace. Na střeše se nacházely granátové skluzy pro ochranu zadní části řopíku, prodloužené čelní zdi, na ochranu střílny a háky na připevnění maskovací sítě. Střílny pro těžké kulomety byly projektovány tak, aby byl jejich pohled ve směru nepřátelského útoku. Všechny řopíky jsou ve vlastnictví Ministerstva Obrany. Pouze ty které leží, na soukromém pozemku jdou převést do soukromého vlastnictví.
Dnešním dnem se jim datuje přes 77 let, ale …








Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: David Štverák, top








Další články

Na tísňových linkách rozdrnčely telefony: Po nárazu vodního skútru do skály na Slapech vzlétl vrtulník Na tísňových linkách rozdrnčely telefony: Po nárazu vodního skútru do skály na Slapech vzlétl vrtulník Operační střediska tísňových linek 158 a 112 přijala dnes po půl druhé odpoledne … AKTUALIZOVÁNO Vedra utne v sobotu studená fronta, přijdou i silné bouřky. Po víkendu se horko vrátí Vedra utne v sobotu studená fronta, přijdou i silné bouřky. Po víkendu se horko vrátí Česko čeká velmi proměnlivý víkend. Pátek přinese vrchol současné vlny veder, kdy … AKTUÁLNĚ Pára na rožmitálské železnici nabídne historický vlak, drezínu i historický autobus Robur. Na nádraží bude celodenní program Pára na rožmitálské železnici nabídne historický vlak, drezínu i historický autobus Robur. Na nádraží bude celodenní program Milovníci železnice, historie i rodiny s dětmi si přijdou na své v sobotu 1. srpna, … TIP NA VÝLET Lboy míří do Příbrami. Klub Peklo se po prázdninách znovu otevře koncertem mladého rappera Lboy míří do Příbrami. Klub Peklo se po prázdninách znovu otevře koncertem mladého rappera Příbramský klub Peklo se po prázdninové pauze znovu otevírá a hned startuje silným … KULTURA Pozor na instantní nudle! Inspekce varuje před salmonelou Pozor na instantní nudle! Inspekce varuje před salmonelou Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) vydala naléhavé varování před … AKTUÁLNĚ Podpora až 38.500 korun. V Příbrami je práce dost — je čas pravidla změnit? Podpora až 38.500 korun. V Příbrami je práce dost — je čas pravidla změnit? Podpora v nezaměstnanosti může v prvních měsících dosáhnout až 38 500 korun. V době, … ANKETA Proteinová horečka pokračuje. Proč jsou bílkoviny dnes téměř v každém výrobku? Proteinová horečka pokračuje. Proč jsou bílkoviny dnes téměř v každém výrobku? Ještě před několika lety byly proteinové výrobky spojovány hlavně s kulturisty a … ZAJÍMAVOSTI Paratriatlonista Tománek se vrací na Havaj. V Lucembursku si suverénně vybojoval účast na mistrovství světa Paratriatlonista Tománek se vrací na Havaj. V Lucembursku si suverénně vybojoval účast na mistrovství světa Paratriatlonista Jan Tománek si zajistil účast na letošním mistrovství světa na … SPORT Pozor na vedra. Veterináři varují před přehřátím zvířat i cestováním v horku Pozor na vedra. Veterináři varují před přehřátím zvířat i cestováním v horku Tropické teploty, které překračují 30 stupňů Celsia, představují velkou zátěž nejen … AKTUÁLNĚ
Vojenské lesy posilují ochranu Brd před požáry. Nasazují nové hasicí prostředky Vojenské lesy posilují ochranu Brd před požáry. Nasazují nové hasicí prostředky Vojenské lesy a statky ČR (VLS) posilují ochranu lesů před požáry. V reakci na stále … AKTUÁLNĚ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz