23. 10. svátek má Teodor
V Dobříši zvýší poplatek za odpady o 200 korun za rok

11. prosince 2020   (11:36)
V Dobříši zvýší poplatek za odpady o 200 korun za rok
foto: pribram.cz, město Dobříš

Zastupitelé přistoupili k rozhodnutí o zvýšení poplatku z 550 Kč na 750 Kč od 1. ledna 2021.


V Dobříši nově přistupují k zvýšení poplatků za odpady. Na likvidaci odpadů město v roce 2020 vynaložilo 11 mil. Kč. Celkem je v Dobříši cca 9300 poplatníků, což činí příjem při výši poplatku 750 Kč částku 6,9 mil. Kč. Za rok 2020 město ze svého rozpočtu vydalo 5,6 mil Kč. Zastupitelé proto přistoupili k rozhodnutí o zvýšení poplatku z 550 Kč na 750 Kč od 1. ledna 2021.

V Dobříši má každý občan možnost zapojit se do Motivačního a evidenčního systému odpadového hospodářství, tzv. MESOH. Za omezování směsného komunálního odpadu a třídění lze získat slevu až do výše 70 % poplatku. Namísto 750 Kč tak po slevě může být poplatek jen 225 Kč na osobu. Na rok 2021 je celkový objem poskytnutých slev ve výši 820 000 Kč, které budou rozděleny podle toho, jak která domácnost v letošním roce snižovala množství směsného odpadu. Výši slevy i množství vlastního odpadu může každý sledovat na svém odpadovém účtu.
Směsný komunální odpad v Dobříši klesá, v třídění papíru jsou podle radnice premianty. Na druhé straně i když množství vytříděného plastu se podařilo zvýšit o 27 %, přesto je město pod průměrem Středočeského kraje.
V Dobříši funguje svoz od domů. Tříděný odpad lze odevzdat v pytlích, barevných popelnicích, ve sběrných zvoncích či osobně ve sběrném dvoře. Ve městě jsou nádoby na sklo, textil i tuky. Letos byly k prvním bytovkám umístěny biotejnery pro kuchyňský odpad. Rodinné domy mohou svůj bioodpad kompostovat nebo odvážet na Dokas. To vše lze vytřídit a snížit tak množství směsného komunálního odpadu.

Náklady na svoz a likvidaci odpadů stále rostou. I plánované ukončení skládkování v roce 2030 přinese postupně další zdražení likvidace směsného odpadu. Vlivem epidemie covid-19 poklesly letos příjmy města. I v roce 2021 bude Dobříš hospodařit s menšími prostředky. Zvýšený poplatek za odpad přenáší část nákladů na obyvatele. Město i tak bude na odpad v příštím roce doplácet téměř 5 mil. Kč.
Od nového roku bude zavedena v Dobříši vyšší frekvence svozu plastu, místo 1x měsíčně se bude plast svážet 2x. Proto přibude nový svozový den pro tříděný odpad. To odpovídá zvyšujícímu se objemu tříděného odpadu. Zároveň je to vstřícný krok pro ty, kterým současný svoz nevyhovoval.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
město Dobříš
autor: Tomáš Pečenka

Další články

Místostarosta o bydlení na Fantově louce: Bez dohody se nikam nepohneme Místostarosta o bydlení na Fantově louce: Bez dohody se nikam nepohneme Dle územního plánu je území zastavitelné bytovými a rodinnými domy. Je to klidná … Prodejci sledují zájem o kompletní sortiment na Halloween, v nabídce nechybí dýňové pivní speciály nebo zmrzlina s dýňovou příchutí Prodejci sledují zájem o kompletní sortiment na Halloween, v nabídce nechybí dýňové pivní speciály nebo zmrzlina s dýňovou příchutí Loni kvůli pandemii koronaviru a souvisejícím opatřením nebyla příliš vysoká poptávka … ČEZ Distribuce zrušila kalamitní stav v šesti středočeských okresech ČEZ Distribuce zrušila kalamitní stav v šesti středočeských okresech Bez elektřiny je v tuto chvíli přibližně 800 domácností a dalších odběrných … Kvalita vody v Novém rybníce byla letos dobrá, problémem byl parazit Kvalita vody v Novém rybníce byla letos dobrá, problémem byl parazit Koupání v přírodním koupališti Nový rybník se letos téměř celé léto nedoporučovalo, na … Město Příbram převzalo záštitu nad dárcovstvím krve, dárce začne odměňovat Město Příbram převzalo záštitu nad dárcovstvím krve, dárce začne odměňovat Příbram poskytne dárcům krve volné vstupenky na akce pořádané městem a jeho … Palubní kamera zachytila vjezd auta na dálnici do protisměru Palubní kamera zachytila vjezd auta na dálnici do protisměru Řidiče se nepodařilo nalézt. V příbramské nemocnici hospitalizovali další očkované pacienty proti covidu, jeden z nich má těžký průběh V příbramské nemocnici hospitalizovali další očkované pacienty proti covidu, jeden z nich má těžký průběh O otevření samostatného covidového oddělení a dalších opatřeních se rozhodne v … Bez elektřiny po silném větru bylo dnes ráno ve středních Čechách přes sedm tisíc odběratelů Bez elektřiny po silném větru bylo dnes ráno ve středních Čechách přes sedm tisíc odběratelů Společnost ČEZ ve čtvrtek večer kvůli poruchám způsobeným větrem vyhlásila kalamitní … Bohaté a krásné. V příbramské knihovně poznáte Norsko Bohaté a krásné. V příbramské knihovně poznáte Norsko O severské zemi v úterý 26. října povypráví fotograf a cestovatel Václav …
Příbram osadí po městě 300 stojanů na kola s jednotným designem Příbram osadí po městě 300 stojanů na kola s jednotným designem Náklady na pořízení a instalaci jsou 1,9 milionu korun. Do budoucna by stojanů v …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz