22. 2. svátek má Petr

V Dobříši se uskuteční referendum o zástavbě v okolí města, potvrdil NSS

19. prosince 2022   (19:11)
Další 4 fotografie v galeriiV Dobříši se uskuteční referendum o zástavbě v okolí města, potvrdil NSS
foto: MěÚ Dobříš

První místní referendum v Dobříší se bude konat 13. a 14. ledna souběžně z prezidentskými volbami.


V Dobříši na Příbramsku se uskuteční referendum o zástavbě v okolí města. Potvrdil to Nejvyšší správní soud (NSS), když zamítl kasační stížnost radnice proti rozhodnutí Krajského soudu v Praze. Usnesení krajského soudu dalo už dříve za pravdu navrhovatelům plebiscitu v jejich sporu s městem. První místní referendum v Dobříší se bude konat 13. a 14. ledna souběžně z prezidentskými volbami, informovali dnes Denisa Havlíčková z radnice a spolupracovník přípravného výboru Jaromír Bláha.

Impulsem k návrhu referenda byla diskuse o zástavbě v oblasti Brodce. Lidé se mají podle zmocněnkyně přípravného výboru Heleny Kahounové vyjádřit k tomu, zda by městské pozemky v Brodcích měly zůstat nezastavitelné. Zároveň bude referendum zjišťovat, zda mají být zachována a zpřesněna pravidla etapizace v územním plánu, tedy aby se na dalších místech začalo stavět až poté, co bude zastavěno 85 procent plochy rozestavěných lokalit. Vyslovit by se lidé měli i k tomu, zda se má město rozvíjet do okolní krajiny na úkor zemědělské půdy, zeleně či lesů.
"Teď už je na nás všech, jakou budoucnost našemu městu zvolíme. Je tu kolem Prahy veliká poptávka po stavebních parcelách, ale infrastruktura není na rychlý nárůst počtu obyvatel připravena a zastavovat okolní louky pole a lesy by bylo také na úkor kvality života a krajiny," uvedla Kahounová.
Zastupitelé v minulosti návrh na vyhlášení referenda neschválili, navrhovatelé se ale obrátili na soud. Starosta Pavel Svoboda (za ODS a nezávislí) míní, že tyto záležitosti řeší územní plán, a navržené otázky označil za nedostatečně srozumitelné.

Radnice poukazuje na to, že Brodce se pro řadu obyvatel staly místem každodenních procházek a příjemné rekreace. Mnozí majitelé pozemků tam však už řadu let plánují vybudovat své domovy. Město, které je také vlastníkem některých pozemků, přes 20 let řeší, zda se tam stavět začne či nikoli.
"Současná situace nás ve vedení města nijak netěší. Snažili jsme se najít řešení, které bude pro všechny strany přijatelným kompromisem. Tedy aby na většině pozemků města vznikla veřejně přístupná zeleň, dětské hřiště a komunitní zahrada. Zároveň aby budoucí výstavba rodinných domů na pozemcích soukromých vlastníků dostala přesnější pravidla," uvedl starosta. Dodal, že chápe obě strany, ale nelze upřednostňovat názor obyvatel města před nároky vlastníků stavebních pozemků, kteří jsou navíc v řadě případů také občany Dobříše.

Fotogalerie

V Dobříši se uskuteční referendum o zástavbě v okolí města, potvrdil NSS (1) V Dobříši se uskuteční referendum o zástavbě v okolí města, potvrdil NSS (2) V Dobříši se uskuteční referendum o zástavbě v okolí města, potvrdil NSS (3) V Dobříši se uskuteční referendum o zástavbě v okolí města, potvrdil NSS (4)

foto: MěÚ Dobříš

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK
autor: Tomáš Pečenka








Související


Další články

Mladé fotbalové naděje zabojují o pohár starostky. Podlesí čeká velký turnaj! Mladé fotbalové naděje zabojují o pohár starostky. Podlesí čeká velký turnaj! Fotbalové hřiště v Podlesí se v sobotu 29. března promění v dějiště napínavých soubojů … Roste brutalita mladistvé kriminality. Děti se radikalizují a útočí pro samotný zážitek násilí Roste brutalita mladistvé kriminality. Děti se radikalizují a útočí pro samotný zážitek násilí Rostoucí agresivita dětí a mladistvých a nový fenomén zážitkového násilí znepokojují … ZAJÍMAVOSTI Ve Středočeském kraji pracuje přes 34.000 uprchlíků z Ukrajiny, meziročně víc Ve Středočeském kraji pracuje přes 34.000 uprchlíků z Ukrajiny, meziročně víc Ve Středočeském kraji pracuje podle lednových dat úřadu práce přes 34.000 uprchlíků z … Kde v Příbrami dělají nejlepší pizzu? Spouštíme velkou pizzovou anketu! Hlasujte pro svůj podnik číslo jedna Kde v Příbrami dělají nejlepší pizzu? Spouštíme velkou pizzovou anketu! Hlasujte pro svůj podnik číslo jedna Příbramští, připravte se. Teď jde o pizzu — a to je věc, na které se málokdo shodne. … ANKETA Hasiči nad ránem likvidovali požár v Březnici Hasiči nad ránem likvidovali požár v Březnici Několik jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů vyjelo v noci na neděli k … AKTUÁLNĚ Příbram opravila čtyři rybníky za 20 milionů. Teď se chystá na Černé jezírko Příbram opravila čtyři rybníky za 20 milionů. Teď se chystá na Černé jezírko Klimatické změny, sucho a proměny krajiny nutí města přemýšlet jinak o vodě. V … PŘÍRODA Světlo proti násilí. Policisté v Příbrami podpořili oběti minutou ticha Světlo proti násilí. Policisté v Příbrami podpořili oběti minutou ticha Evropský den obětí trestných činů, který připadá na 22. února, si už letos připomněli … Měla by Příbram mít vlastní „nultou hodinu autoškoly“? Měla by Příbram mít vlastní „nultou hodinu autoškoly“? Co kdyby se ještě před první jízdou v autoškole mluvilo otevřeně o tom, co mladé … ANKETA Manželské večery: Svatá Hora zve na rande, které oživí váš vztah Manželské večery: Svatá Hora zve na rande, které oživí váš vztah Sedíte vedle sebe, a přesto máte pocit, že jste si nějak vzdálili? Rutina, únava a …
Příbramsko se bouří proti větrníkům. Chystají se další referenda, jediná obec zatím drží otevřené dveře Příbramsko se bouří proti větrníkům. Chystají se další referenda, jediná obec zatím drží otevřené dveře Debata o větrných elektrárnách na Příbramsku vstoupila do nové fáze. Většina obcí už … NEPŘEHLÉDNĚTE
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz