7. 3. svátek má Tomáš

V Dobříši odhalili pamětní desku odbojáři Josefu Balabánovi

4. června 2021   (17:22)
Dalších 10 fotografií v galeriiV Dobříši odhalili pamětní desku odbojáři Josefu Balabánovi
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka

Akci přihlížely desítky lidí a její součástí byl i přelet letounů JAS-39 Gripen z čáslavské základny.


Lidé v Dobříši na Příbramsku dnes uctili památku podplukovníka Josefa Balabána, který patřil k legendární odbojové skupině Tři králové. V jeho rodišti v hájovně Obora mu odhalili pamětní desku. Akci přihlížely desítky lidí a její součástí byl i přelet letounů JAS-39 Gripen z čáslavské základny.

Nápad pořídit Balabánovi desku se podle starosty Pavla Svobody (Pro Dobříš) zrodil v hlavě jednoho z místních zájemců o historii. "Upozornil nás na to, že tady máme takhle významného rodáka a že by stálo za to si ho někde připomenout. Ta myšlenka se nám všem líbila," uvedl starosta. Řada lidí v Dobříši podle něj dosud vůbec netušila, že se Balabán v jejich městě narodil.
Zhotovení pamětní desky zástupci města konzultovali s Vojenským historickým ústavem a Hornickým muzeem Příbram. Připevněna je k dřevěnému stojanu umístěnému mezi budovami hájovny. "Ze všech stran byla velmi pozitivní odezva," dodal Svoboda.
Zhotovení pamětní desky zástupci města …
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka
Dnešní akce se konala za podpory ministerstva obrany a rodiny Colloredo-Mannsfeldů, která spravuje okolní lesy. Součástí byla i statická ukázka samohybné houfnice DANA z výzbroje jineckých dělostřelců.

Balabán byl příslušníkem československých legií v Rusku, po návratu do nově vzniklého Československa vstoupil do armády. Po nacistické okupaci se zapojil do odbojové organizace Obrana národa. Spolu s podplukovníkem Josefem Mašínem a štábním kapitánem Václavem Morávkem patřil do skupiny Tři králové, která spolupracovala s různými ilegálními organizacemi a shromažďovala informace o dění v protektorátu, jež předávala exilové vládě do Londýna.

Neméně významná byla sabotážní činnost skupiny. Tři králové se svými spolupracovníky zakládali požáry v továrnách a zničili desítky lokomotiv. Mezi jejich nejslavnější akce patřily pumové výbuchy na německém území: v Lipsku, Mnichově a Berlíně, kde na Anhaltském nádraží v únoru 1941 těsně unikl smrti budoucí muž číslo dvě Třetí říše Heinrich Himmler. Přestože se gestapu dařilo infiltrovat a posléze likvidovat český nekomunistický odboj, skupina unikala hlavně proto, že důsledně dodržovala konspirační opatření, která se u ostatních odbojových uskupení občas podceňovala.

Gestapu se přesto podařilo Balabána v dubnu 1941 po přestřelce těžce zranit a zatknout. Mučili ho, nikoho však neprozradil. Popraven byl v říjnu 1941. V roce 1946 byl in memoriam povýšen do hodnosti plukovníka, v roce 1947 do hodnosti brigádního generála a v květnu 2005 do hodnosti generálmajora.

Mašína gestapo také po přestřelce a zranění zatklo v květnu 1941. Ani on nic neprozradil, v červnu 1942 byl zastřelen. Nejdéle díky svým dvěma pistolím, které dokonale ovládal, unikal Morávek. Padl v boji s gestapem u Prašného mostu v březnu 1942.
Jan Kholl kš
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka

Fotogalerie

V Dobříši odhalili pamětní desku odbojáři Josefu Balabánovi (1) V Dobříši odhalili pamětní desku odbojáři Josefu Balabánovi (2) V Dobříši odhalili pamětní desku odbojáři Josefu Balabánovi (3) V Dobříši odhalili pamětní desku odbojáři Josefu Balabánovi (4) V Dobříši odhalili pamětní desku odbojáři Josefu Balabánovi (5) V Dobříši odhalili pamětní desku odbojáři Josefu Balabánovi (6) V Dobříši odhalili pamětní desku odbojáři Josefu Balabánovi (7) V Dobříši odhalili pamětní desku odbojáři Josefu Balabánovi (8) V Dobříši odhalili pamětní desku odbojáři Josefu Balabánovi (9) V Dobříši odhalili pamětní desku odbojáři Josefu Balabánovi (10)

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka








Další články

Karafiát není symbolem ideologie. Mezinárodní den žen má hlubší kořeny, než si mnozí myslí Karafiát není symbolem ideologie. Mezinárodní den žen má hlubší kořeny, než si mnozí myslí Když se řekne Mezinárodní den žen, těm starším se okamžitě vybaví červený karafiát, … Hepatitida A dál roste. Příbram hlásí první letošní případy — a čísla překvapí Hepatitida A dál roste. Příbram hlásí první letošní případy — a čísla překvapí Hepatitida typu A se dál šíří Českem a počet případů letos opět rychle roste. Jen od … ZDRAVOTNICTVÍ Nad McDonald's v Příbrami zasahovali hasiči Nad McDonald's v Příbrami zasahovali hasiči V sobotu odpoledne hasiči likvidovali požár suché trávy nad prodejnou McDonald's … AKTUALIZOVÁNO Příbram představila investiční plány na rok 2026. Dodavatelům je přiblížila prostřednictvím projektu Meet the Buyer Příbram představila investiční plány na rok 2026. Dodavatelům je přiblížila prostřednictvím projektu Meet the Buyer Město Příbram i letos představilo své plánované investice prostřednictvím projektu … /PÁTRANÍ/ Muže hledá policie i kamarádi, rád se toulá po Brdech /PÁTRANÍ/ Muže hledá policie i kamarádi, rád se toulá po Brdech Od 5. března je vyhlášeno pátrání po muži z Berounska. FOTO Rozpadá se milínský mančaft? Z milínského hřiště odcházejí klíčoví hráči Rozpadá se milínský mančaft? Z milínského hřiště odcházejí klíčoví hráči Fotbalový klub z Milína vstupuje do jarní části sezony s výraznými změnami v kádru. … Příbram poprvé doma na jaře. Jízda, šance, tyč v nastavení — s Jihlavou remíza 1:1 Příbram poprvé doma na jaře. Jízda, šance, tyč v nastavení — s Jihlavou remíza 1:1 Fotbalisté Příbrami se ve druhém jarním kole poprvé představili domácím fanouškům a … VIDEO První čáp černý už je doma v Brdech. Je prvním svého druhu na našem území První čáp černý už je doma v Brdech. Je prvním svého druhu na našem území Brdy hlásí mimořádnou zprávu. Do zdejších lesů se vrátil čáp černý a podle dosavadních … POZNÁVÁME BRDY Putování Lázského nemehla po Brdech míří už po čtrnácté na vrch Popleta Putování Lázského nemehla po Brdech míří už po čtrnácté na vrch Popleta Tradiční jarní pochod s humorem a pohodovou atmosférou se vrací. Už v sobotu 7. března … POZNÁVÁME BRDY
RE/MAX Nova roste: Chci makléřům vytvořit podmínky, které jinde nenajdou, říká Jan Kvída RE/MAX Nova roste: Chci makléřům vytvořit podmínky, které jinde nenajdou, říká Jan Kvída Když před třemi měsíci vstupovala kancelář RE/MAX Nova na příbramský realitní trh, … PR
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz