V ČR začaly fungovat první ukrajinské třídy pro děti uprchlíků
7. března 2022 (11:16)
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka
Do běžných českých tříd může ČR v současnosti integrovat zhruba 100.000 ukrajinských dětí.
V 1. slovanském gymnáziu v Praze 1 dnes začaly fungovat první ukrajinské třídy pro děti uprchlíků z Ukrajiny. Škola je jednou ze zhruba 20, které se dosud v Praze a Brně přihlásily do projektu Ukrajinské jednotřídky. Projekt připravilo ukrajinské velvyslanectví spolu s Nadačním fondem Děti Ukrajiny a emeritním rektorem Univerzity Karlovy Tomášem Zimou za podpory ministerstva školství. Gymnázium dnes otevřelo pět tříd pro 100 dětí. Novinářům to dnes při uvítání prvních ukrajinských žáků řekla ředitelka gymnázia Taťjana Pergler. Do běžných českých tříd může ČR v současnosti integrovat zhruba 100.000 ukrajinských dětí, uvedl ministr školství Petr Gazdík (STAN).
Do ukrajinských jednotřídek, které pro děti budou zajišťovat vzdělávání v jejich rodném jazyce, se podle Zimy mohou hlásit děti ve věku zhruba od šesti do 17 let. "Na Ukrajině je základní vzdělání jedenáctileté,“ vysvětlil. V 1. slovanském gymnáziu podle ředitelky bude třída pro čtvrťáky. S ohledem na současné jarní prázdniny v Praze 1 škola v tomto týdnu nabídla své prostory i pro další čtyři třídy s dětmi z jiných ročníků, které se ale od příštího týdne přesunou do jiných škol.
Podle Zimy se v tuto chvíli do projektu nahlásilo přibližně 20 škol v Praze a Brně. "Výuka dnes začala i v Brně," řekl. Ačkoli jsou tam nyní jarní prázdniny, tak tam podle něj do jednotřídek ve dvou školách může chodit asi 200 dětí. Jde o ZŠ Cacovická a ZŠ Údolní, řekl. Očekává, že postupně budou přibývat i další školy. "Minulý týden jsme jednali s kolegy z Ostravy, kde by výuka měla začít v následujících dnech," dodal.
Na čtvrťáky v 1. slovanském gymnáziu dnes ve třídě čekaly vyzdobené balonky v modro-žlutých barvách ukrajinské vlajky, sladkosti, nápoje, pastelky a omalovánky. Po příchodu je přivítali zástupci školy a projektu Ukrajinské jednotřídky spolu s ministrem Gazdíkem. Maminky do třídy doprovodily 12 dětí, které se svými rodinami přišly z různých regionů Ukrajiny. Zpočátku byly zakřiknuté, později se ale osmělily a začaly se bavit mezi sebou i s přítomnými dospělými. "Ahoj!," rozloučily se pak s ministrem.
Podle Gazdíka zasedly dnes další stovky ukrajinských dětí také do českých škol po celé ČR. Vzdělávací systém jich podle něj nyní může integrovat asi 100.000. To, aby děti mohly chodit do škol, označil za zásadní podmínku pro zaměstnanost jejich rodičů. České školy se s tím budou muset vyrovnat, míní. Poděkoval zároveň učitelům, kteří podle něj reagují skvěle a nabízejí pomoc.
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v neděli řekl, že počet uprchlíků z Ukrajiny, kteří přijeli do ČR kvůli ruské invazi, se podle odhadů od pátku zdvojnásobil na 100.000. Vláda by podle Gazdíka ve středu mohla projednat návrh zákona, který by měl mimo jiné zjednodušit přístup Ukrajinců ke vzdělávání v ČR. Mohl by se pro ně třeba prodloužit termín pro podání přihlášek k přijímacím zkouškám na střední školy a pokud nemají doklady o předchozím vzdělávání, mohly by místo nich předložit čestné prohlášení.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka
Další články
Lesní divadlo Skalka slaví 80 let ve velkém. Jubilejní léto přináší premiéru, muzikály i pohádky
Ochotnický soubor Skalka si letos připomíná významné jubileum. Lesní divadlo Na Skalce …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Na Česko se ženou silné bouřky. V sobotu mohou udeřit i přívalové deště, kroupy a silný vítr
Po tropických teplotách se nad Českou republikou začne během soboty vytvářet výrazně …
AKTUALIZOVÁNO
Dáte si na kole jedno? Letní klasika, která může skončit úplně jinak, než čekáte
Cyklovýlet, slunce, vítr v zádech a zastávka na zahrádce. K létu to prostě patří. A …
ANKETA
Havíři, permoníci a důlní vláček. To vše čeká na děti v pohádkovém dobrodružství v hornickém muzeu
Malí návštěvníci se o víkendu 20. a 21. června mohou vydat na nevšední cestu do světa …
ZAJÍMAVOSTI
Hadilka obecná, nenápadný poklad lesních luk
Když se řekne kapradina, většina z nás si představí prostě kapradinu s bohatě …
POZNÁVÁME BRDY
/KOMPLETNÍ PROGRAM/ Slavnost královny Johanky oživí Rožmitál. Návštěvníky čeká průvod, jarmark i středověké ležení
Rožmitál pod Třemšínem se v sobotu 20. června opět vrátí do doby krále Jiřího z …
KULTURA
Hasiči ocenili dětskou fantazii. V Příbrami převzali vítězové diplomy i ceny
Ve středu 17. června byl v Kulturním domě Příbram slavnostně vyhodnocen další ročník …
FOTOGALERIE
Tomáš Třeský z vojenských lesů obhájil titul mistra České republiky ve vábení jelenů
Vedoucí lesní správy Mirošov z divize Hořovice Vojenských lesů a statků ČR(VLS) Tomáš …
AKTUÁLNĚ
Kraj odkoupí od Příbrami za 54 milionů budovu střední školy
Středočeský kraj získá od Příbrami budovu Střední školy pedagogiky, cestovního ruchu a …
AKTUÁLNĚ
Tipy na víkend: Díky!FEST, farmářské trhy i různé oslavy
Tento víkend si budete moci vybrat z opravdu široké nabídky akcí - od historických …
NEPŘEHLÉDNĚTE




