V ČR přibývá případů černého kašle
14. února 2024 (10:18)
V ČR podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) výrazně přibývá případů černého kašle, od začátku roku jich lékaři zachytili téměř 700 a v minulém týdnu 188. Podle odhadů epidemiologů jich může být 4000 za rok, informoval dnes SZÚ v tiskové zprávě. Typickým příznakem je dávivý kašel, přičemž záchvaty mohou přetrvávat několik dní, nákaza je nebezpečná hlavně pro neočkované děti nebo seniory.
"Onemocnění zpočátku vypadá jako běžný katar dýchacích cest, může se vyskytnout rýma, slzení, kýchání, zánět spojivek, mírně zvýšená teplota, chrapot, bolesti v krku. Dominantní je postupný rozvoj opakovaných záchvatů obvykle suchého kašle, s rudnutím až modráním zejména v obličeji," popsala epidemioložka SZÚ Kateřina Fabiánová.
Může se objevit i krátká zástava dechu, po které následuje hlasitý, zajíkavý nádech připomínající zakokrhání kohouta. "Kašel se zhoršuje v noci a typické je, že nereaguje na běžnou léčbu. Mezi záchvaty kašle pacient nemá obvykle žádné příznaky," dodala.
Mezi nemocnými je letos nejvíc teenagerů ve věku 12 až 18 let. Šestnáct nemocných jsou děti do jednoho roku. V populaci se černý kašel ve větší míře objevuje jednou za tři až pět let. V roce 2014 bylo více než 2500 případů, loni necelých 500.
Letos SZÚ odhaduje počet případů na 3000 až 4000. "Tato predikce je velmi reálná i vzhledem k předchozímu takzvaně klidovému období během pandemie covid-19, kdy byly hlášeny pouze desítky případů pertuse ročně. V období pandemie zasáhla do vývoje většiny infekčních nemocí, černý kašel nevyjímaje, protiepidemická opatření," doplnila Fabiánová.
Očkování je pro děti povinné, je součástí takzvané hexavakcíny, jíž se očkuje zároveň proti tetanu, dětské obrně, žloutence typu B a onemocnění vyvolanému Haemophilus influenzae typu b. Ta se podává ve třech dávkách, dostatečná ochrana je podle odborníků 14 dní po druhé dávce.
Podle odborníků jde o jednu z nejnebezpečnějších infekčních nemocí dětského věku. "Závažnou, nezřídka fatální komplikací pertuse bývá bronchopneumonie. Děti, které mají nízký věk pro očkování nebo nejsou plně očkované vakcínou proti pertusi, jsou ve vysokém riziku onemocnění a případných komplikací," uvedl v tiskové zprávě SZÚ. Před zavedením povinného očkování umíraly na černý kašel desítky až stovky osob ročně, zejména dětí. V posledních 20 letech zemřelo na černý kašel nebo komplikace pět dětí a pět seniorů.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Epidemie chřipky je poblíž svého letošního vrcholu
•Lidí s respiračními onemocněními ve Středočeském kraji mírně ubylo
•Nemocných s chřipkovými onemocněními přibylo od předchozího týdne o více než 50 procent
Další články
V pátek ráno se zatmění Měsíce dotkne i Česka. Nejlepší podívaná přijde za svítání
Noční obloha nabídne v pátek 28. srpna zajímavou podívanou. Měsíc se dostane do stínu …
ZAJÍMAVOSTI
První krok k zastavení stárnutí? Enzym omladil lidské tkáně o desítky let
Stárnutí lidských tkání se dlouho považovalo za jednosměrný proces. Co se jednou …
ZAJÍMAVOSTI
Týden nízkoprahových klubů: Bedna a Sejf otevřou téma radikalizace, odolnosti i toho, co pro mladé znamená Evropa
Nízkoprahové kluby po celé republice se v září otevřou veřejnosti. Letos se zaměří na …
SOCIÁLNÍ ZABEZPEČENÍ
Policie obvinila tři lidi z výroby pervitinu v jižních Čechách a v malé obci na Příbramsku
Jindřichohradečtí kriminalisté rozkryli skupinu, která vyráběla a prodávala drogy, …
AKTUÁLNĚ
Co bude ‚chytrá změna‘ před důchodem? Juchelka naznačuje zásadní úpravy
Ministerstvo práce mluví o tom, že odchod do důchodu už nemá být jen o věku. Podle …
AKTUÁLNĚ
Jak vychází prázdniny 2026/27: víkendy potěší, Vánoce zkrátí
Ještě než se děti vrátí do lavic, stojí za to vědět, kdy je čeká volno. Školní rok …
ŠKOLSTVÍ
Nový rybník má horší hodnocení vody. SZM vysvětluje, co to znamená pro koupající
Kvalita vody v příbramském Novém rybníku se podle posledního hodnocení zhoršila. …
AKTUALIZOVÁNO
Pozor na plyn! Policisté tento týden zaměří radary na Příbramsko
Řidiči na Příbramsku by měli v tomto týdnu více hlídat rychlost. Od pondělí 24. do …
DOPRAVA
V srpnu jsou vosy nejagresivnější a bodnutí přibývá
Léto je obdobím, kdy lidé tráví více času venku. S tím ale přibývá i nepříjemných …
AKTUÁLNĚ
Hudba, guláš, nové menu a Lucie na jaře. Belveder a Peklo jedou naplno
Po prázdninové pauze se v Příbrami znovu rozjíždí hudba, gastronomie i velké akce. …
NEPŘEHLÉDNĚTE





