7. 6. svátek má Iveta

V ČR padaly teplotní rekordy, bylo i přes 18 stupňů

12. listopadu 2022   (19:22)
V ČR padaly teplotní rekordy, bylo i přes 18 stupňů
foto: freepik

Rekordy pro dnešní den padly na 24 ze zhruba 160 meteorologických stanic, které měří teploty 30 a více let.


V Česku dnes padaly teplotní rekordy, bylo i přes 18 stupňů Celsia. V Krásném Údolí na Karlovarsku, kde bylo nejtepleji, naměřili meteorologové 18,2 stupně. ČTK to řekli pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Teplo bylo hlavně ve vyšších polohách na západě země. Už v předchozích týdnech se v Česku objevila inverze, kdy bylo na horách mimořádně teplo a v nižších polohách chladněji.

Rekordy pro dnešní den padly na 24 ze zhruba 160 meteorologických stanic, které měří teploty 30 a více let. Teplota 18,2 stupně v Krásném Údolí překonala předchozí rekord z roku 1986 o více než šest stupňů.
Místo s druhou nejvyšší teplotou byl Měděnec na Chomutovsku se 17,2 stupně Celsia. Padl tam rekord z roku 1969, který činil deset stupňů. Na stanici dnešní teplota dokonce překonala i měsíční rekord. Jedná se tedy o dosud největší listopadovou teplotu zaznamenanou v Měděnci.
I v předešlých týdnech na konci října a začátku listopadu zaznamenali meteorologové dny, kdy inverze přinesla teplejší počasí do hor, kdežto v nížinách bylo chladněji. Třeba 30. října na třech místech v Česku vystoupaly teploty na 25 stupňů Celsia a výše, což naplnilo meteorologickou definici letního dne. Nejtepleji bylo tehdy ve Vimperku na Prachaticku, kde odpoledne naměřili 26,2 stupně. Letošní říjen v Česku byl s průměrnou teplotou 10,7 stupně podle ČHMÚ čtvrtý nejteplejší od roku 1961, kdy začali meteorologové měsíční průměry počítat.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK/ČHMÚ
autor: Tomáš Pečenka








Související


Další články

Sovy, skřivani a chaos na stole: Co o vás váš mozek opravdu říká (a proč věda bourá mýty) Sovy, skřivani a chaos na stole: Co o vás váš mozek opravdu říká (a proč věda bourá mýty) Noční sovy, kreativní bordeláři a lidé, kteří občas použijí ostřejší slovo, mají jedno … LIFESTYLE Medard: svatý, který „umí dělat počasí“. Legendy, věda i pranostiky, které se překvapivě často plní Medard: svatý, který „umí dělat počasí“. Legendy, věda i pranostiky, které se překvapivě často plní Svatý Medard má pověst největšího „meteorologa“ mezi svatými. Legenda o orlu, který ho … POČASÍ Dvořákova Vysoká znovu ožije pod širým nebem. Diváky čeká Rusalka, Čert a Káča i premiéra Slovanských tanců Dvořákova Vysoká znovu ožije pod širým nebem. Diváky čeká Rusalka, Čert a Káča i premiéra Slovanských tanců Areál Památníku Antonína Dvořáka na Vysoké se i letos promění v jedinečnou přírodní … KULTURA OBRAZEM: Den bezpečné Příbrami na Nováku lákal akčními zásahy i přes dopolední déšť OBRAZEM: Den bezpečné Příbrami na Nováku lákal akčními zásahy i přes dopolední déšť Po dvou letech se do areálu Nového rybníka vrátil Den bezpečné Příbrami, který nabídl … VIDEO Terasa u Belvederu je zpět. A s ní i letní barbecue, speciální akce na pivo a výhled, který nemá konkurenci Terasa u Belvederu je zpět. A s ní i letní barbecue, speciální akce na pivo a výhled, který nemá konkurenci Terasa u kulturního domu Belveder, která prošla na jaře kompletní rekonstrukcí, se … AKTUÁLNĚ Největší přírodní hnízdo v ČR? Vzniklo právě tady – a živočichové už ho pomalu zabydlují. Největší přírodní hnízdo v ČR? Vzniklo právě tady – a živočichové už ho pomalu zabydlují. Ve Svatohorských sadech vyrostlo něco, co tu ještě nebylo. Obří přírodní hnízdo o … FOTOGALERIE Na Jineckých Hřebenech byl slavnostně požehnán obraz svaté Barbory Na Jineckých Hřebenech byl slavnostně požehnán obraz svaté Barbory V prostoru pozorovatelny na Jineckých Hřebenech nad stále využívaným cvičištěm armády … FOTOGALERIE Závislostí přibývá. Odborníci varují, že přesun agendy pod zdravotnictví může přijít v nejhorší možnou chvíli Závislostí přibývá. Odborníci varují, že přesun agendy pod zdravotnictví může přijít v nejhorší možnou chvíli Počet lidí se závislostmi roste, a to napříč věkem i regiony. U mladých je nárůst … AKTUÁLNĚ Bajkeři, děti i nejmenší na odrážedlech: BSK GIRO Pičín znovu rozjede Brdy Bajkeři, děti i nejmenší na odrážedlech: BSK GIRO Pičín znovu rozjede Brdy Brdské lesy se opět promění v jednu velkou cyklistickou arénu. Oblíbený závod horských … SPORT
Na Svaté Hoře byl uveden nový farář. Arcibiskup Přibyl předal klíče P. Vítu Uhrovi Na Svaté Hoře byl uveden nový farář. Arcibiskup Přibyl předal klíče P. Vítu Uhrovi Při poslední květnové nedělní večerní mši převzal nový farář P. Vít Uher symbolické … AKTUÁLNĚ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz