V ČR je druhé podezření na opičí neštovice, výsledek bude odpoledne
25. května 2022 (11:38)
foto: pixabay
První případ opičích neštovic se v Česku potvrdil v úterý, muž se zřejmě nakazil na hudebním festivalu v Belgii.
Státní zdravotní ústav (SZÚ) vyšetřuje další vzorek s podezřením na opičí neštovice, výsledek bude znát odpoledne. Osoba byla v kontaktu s prvním pacientem, uvedla mluvčí SZÚ Štěpánka Čechová. První případ opičích neštovic se v Česku potvrdil v úterý, muž se zřejmě nakazil na hudebním festivalu v Belgii.
"Jde o člověka, který byl v kontaktu s pozitivním pacientem, potvrzeným v úterý. Výsledek vyšetření na elektronovém mikroskopu budeme znát během odpoledne," uvedla mluvčí. Vzorek podle ní zaslala k vyšetření Ústřední vojenská nemocnice, v níž se léčí první pacient.
Případy takzvaných opičích neštovic, které se obvykle vyskytují v zemích střední a západní Afriky, se v Evropě, USA a dalších zemích začaly šířit od začátku května. Potvrzených případů v těchto zemích bylo v úterý zhruba 130, zejména z komunity mužů majících sex s muži.
Onemocnění se šíří blízkým či dlouhodobým kontaktem, může se přenášet i z povlečení či oblečení nakaženého s pupínky. Nákaza při běžném kontaktu není podle odborníků pravděpodobná. Opičí neštovice jsou příbuzné s pravými neštovicemi, proti kterým se v ČR do roku 1980 očkovalo. Podle odborníků sice vakcíny aplikované před tímto rokem už proti nákaze zřejmě nechrání, mohou ale zmírňovat průběh.
Česká lékařská komora upozornila na to, že prodělání planých neštovic před nákazou nechrání, protože jde o jinou nemoc. "Opičí neštovice nemají virologicky nic společného s planými neštovicemi, tedy varicelou, které jsou vyvolány herpetickým virem varicella zoster," uvedla na webu.
Podle afrických studií citovaných ve stanovisku Společností infekčního lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně je smrtnost opičích neštovic asi 3,7 procenta. Při jejich výskytu v USA v roce 2003 se nakazilo 50 pacientů, žádný ale nezemřel.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK
autor: Jakub Pečenka
Další články
Noční požár ubytovny v Příbrami: Hasiči evakuovali 35 lidí, zasahovalo několik jednotek
Krátce před jedenáctou hodinou večerní byl vyhlášen poplach kvůli požáru na ubytovně v …
Je Příbram bezpečné město? Data i názory obyvatel dávají jasnější obrázek
Pocit bezpečí je jedním ze základních ukazatelů kvality života ve městě. Jak si v …
ANKETA
Kde v Příbrami dělají nejlepší dorty a zákusky? Spouštíme velkou sladkou anketu!
Milovníci sladkého, pozor. Hledáme podnik, kde v Příbrami dělají ty nejlepší dorty, …
ANKETA
Policisté hledají čtrnáctiletou Vanesu. Naposledy byla viděna v Mníšku pod Brdy
Policisté z Příbrami vyhlásili pátrání po čtrnáctileté Vanese Badžové, která odešla z …
Medvědí česnek je vitaminová bomba. Jen dejte pozor na záměnu s jedovatou konvalinkou
S příchodem jara se v českých lesích a hájích začínají objevovat první porosty …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Hvězda Četnických humoresek Alena Antalová v Příbrami: „Každý den mě učí.“
Festival Sherlock v příbramském Divadle Antonína Dvořáka přivítal herečku Alenu …
ROZHOVOR
Samoobslužné pokladny: Trend, který nezastaví ani vztek zákazníků
Samoobslužné pokladny rozdělují zákazníky skoro jako politické názory. Jedni je …
Bolí vás hlava? V Nizozemsku vám na to dají… zmrzlinu
Zmrzliny s netradičními příchutěmi nejsou nic nového. Svět už viděl česnekovou, …
ZAJÍMAVOSTI
Vojenské lesy vydaly upozornění pro návštěvníky: Cesta k zámečku Tři Trubky bude dočasně omezená
Vojenské lesy a statky ČR (VLS) vydaly varování všem návštěvníkům. V pondělí 16. a v …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Bioodpad v Příbrami končí i v lese. Městské lesy ukazují fakta, která část veřejnosti nechce slyšet
Povinný sběr bioodpadu v Příbrami vyvolal mezi částí veřejnosti silné reakce. Někteří …
NEPŘEHLÉDNĚTE




