V ČR i dnes padaly rekordy, nejvyšší teplota byla překonána na 26 stanicích
23. července 2022 (20:02)
foto: pixabay
V úterý meteorologové zaznamenali 15 nových teplotních maxim, ve středu a ve čtvrtek zhruba po třiceti.
V Česku dnes padaly teplotní rekordy, vedra panovala zejména na jihovýchodě země. Nejtepleji bylo opět ve Strážnici na Hodonínsku, kde meteorologové naměřili 36,3 stupně Celsia. Přes 35 stupňů zaznamenali také v Karviné, Bojkovicích, Ivanovicích na Hané a Starém Městě. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) o tom informoval na svém facebooku. V celé zemi přitom do večerních 21:00 platí výstraha před silnými bouřkami.
Nejvyšší teplota pro 23. červenec byla dnes překonána na 26 stanicích měřících alespoň 30 let, což je podle meteorologů 16 procent stanic v zemi s delší řadou měření. "Rekordní maximum zaznamenaly i stanice měřící přes 140 let," podotkli. V Přerově, kde stanice funguje 142 let, naměřili 34,9 stupně Celsia a v Opavě, kde se měří ještě o rok déle, 34,8 stupně Celsia. Původní rekordy z roku 1988 měly hodnotu 34,7 stupně, respektive 33,8 stupně Celsia.
Ve Strážnici bylo v tomto týdnu nejtepleji už ve čtvrtek a v pátek, kdy maxima dosáhla 37,3 a 35,4 stupně Celsia. Ve středu naměřili nejvíce, 36,9 stupně, ve středočeském Husinci-Řeži a v úterý v Ústeckém kraji v Kopistech a Doksanech shodně 35,2 stupně Celsia.
V úterý meteorologové zaznamenali 15 nových teplotních maxim, ve středu a ve čtvrtek zhruba po třiceti. Za pátek žádné rekordy nepadly, teploty totiž často nestačily na hodnoty z roku 2015, kdy teploměry ukázaly 36 až 37 stupňů Celsia.
V Čechách dnes bylo o něco chladněji, odpoledne se zejména v Praze a v části středních Čech vyskytly bouřky. "Bouřka, na kterou jsme vydali výstrahu, šla západně od Prahy po jejím severním okraji a dále směrem na Nymbursko," řekla Jana Hujslová z ČHMÚ.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ ČTK / ČHMÚ
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Nebezpečná látka v kosmetice pod dohledem: hygienici našli jen pár hříšníků
Nebezpečná látka TPO, zakázaná v kosmetických přípravcích od 1. září, byla při …
Ve středních Čechách se lyžuje ve třech areálech, podmínky někde zhoršuje obleva
Ve středních Čechách jsou v provozu tři zimní střediska, po nejdříve otevřeném Monínci …
V neděli se uskuteční tradiční akce Vánoce v divadle
Již tradiční akci v předvánočním čase nabízí v neděli 14. prosince Divadlo Antonína …
Ceny benzinu a nafty v Příbrami: Nejdráž natankujete na čerpačkách OMV
Za benzin Natural 95 zaplatíte tento týden v Příbrami v rozmezí od 32,90 Kč do 34,90 …
Kdo z nás nikdy nepsal Ježíškovi? Vánoční pošta v Příbrami je připravená
Vánoční čas se blíží a k němu neodmyslitelně patří tradice psaní dopisů Ježíškovi. Pro …
Vánoce
/VIDEO/ U obce Háje havarovala řidička osobáku, po nehodě byla v šoku
V pátek ráno se stala nehoda na silnici II/118 v katastru obce Milín.
FOTO
Tipy na víkend: Třetí adventní víkend nabízí celou řadu tradičních akcí, tematické výstavy či koncerty – nalaďte se společně na Vánoce!
V sobotu a v neděli na vás čekají velmi oblíbené akce: Vánoce v hornickém domku, kde …
Čistší voda pro Dobříš, nové zařízení chrání místní rybníky
Dobříšská čistírna odpadních vod má nové technologické vybavení, které má zabránit …
V Žežické ulici porazil osobák ženu
Ve čtvrtek 11. prosince večer se stala nehoda v Žežické ulici v Příbrami.
O víkendu bude kouzelná vánoční atmosféra ve Skanzenu Vysoký Chlumec
Adventní víkend 13. a 14. prosince promění Skanzen Vysoký Chlumec v místo plné …




