1. 4. svátek má Hugo




V CHKO Brdy se po více než 90 letech objevila vzácná orchidej bradáček srdčitý

1. července 2022   (15:20)
V CHKO Brdy se po více než 90 letech objevila vzácná orchidej bradáček srdčitý
foto: freepik / ilustrační fotografie

Poslední nálezy bradáčku srdčitého v Brdech zachytil botanik Karel Domin kolem roku 1930.


V Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Brdy se po více než 90 letech objevila vzácná orchidej bradáček srdčitý. Velké množství těchto květin našel uprostřed rašelinných smrčin v srdci středních Brd fotograf brdské přírody Karel Hutr, informovala dnes ČTK mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny ČR Karolína Šůlová.

Bradáček srdčitý patří v tuzemsku mezi nejmenší orchideje. Dorůstá maximálně deseti centimetrů, má dva lístky a drobné, nenápadné květy. Poslední nálezy bradáčku srdčitého v Brdech zachytil botanik Karel Domin kolem roku 1930.
"Nález této orchideje přirozeně vyvolal nejen mezi botaniky velký zájem. V současné době je její výskyt doložen jen z rašelinišť příhraničních hor, její objev uprostřed Čech je tedy opravdovou senzací. To, že bradáček srdčitý v Brdech roste, je dalším důkazem, že Brdy jsou skutečným ostrovem horské přírody uprostřed Čech," uvedl vedoucí Správy CHKO Brdy Bohumil Fišer.
Bradáček srdčitý je kriticky ohroženým druhem. Běžnějším druhem je jeho blízký příbuzný bradáček vejčitý, jenž se v Brdech vyskytuje roztroušeně na loukách.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ ČTK
autor: Tomáš Pečenka








Související


Další články

V Příbrami se zkomplikovala oprava chodníku kolem kostela na náměstí J. A. Alise V Příbrami se zkomplikovala oprava chodníku kolem kostela na náměstí J. A. Alise V Příbrami se zkomplikovala rekonstrukce historického chodníku kolem kostela svatého … AKTUÁLNĚ Příbram slaví úspěch v boxu a kickboxu, osm vítězství z víkendu Příbram slaví úspěch v boxu a kickboxu, osm vítězství z víkendu Příbramský tým bojovníků z Rasken Gymu pokračuje v úspěšném tažení. O víkendu 28. … SPORT Divočáci v Příbrami už lezou do zahrad. Město chystá odchyt a převzetí honitby Divočáci v Příbrami už lezou do zahrad. Město chystá odchyt a převzetí honitby Divočáci se v posledních týdnech stále častěji objevují v okrajových částech Příbrami … AKTUÁLNĚ Zítra to vypukne: Jiráskovy sady se uzavřou kvůli výměně vodovodu a kanalizace Zítra to vypukne: Jiráskovy sady se uzavřou kvůli výměně vodovodu a kanalizace Příbram čeká dopravně velmi nepříjemný duben. Od 1. dubna se kvůli výměně vodovodu a … DOPRAVA V křižovatce na Skalce se střetly dva osobáky V křižovatce na Skalce se střetly dva osobáky Na silnici I/18 u obce Drásov se v úterý 31. března po 15. hodině srazily dva osobní … DOPRAVA Příbram zapojí vězně do údržby města. Do ulic vyjdou už letos Příbram zapojí vězně do údržby města. Do ulic vyjdou už letos Město Příbram navazuje spolupráci s příbramskou věznicí a letos poprvé zapojí vězně do … AKTUÁLNĚ MUDr. Bartášek: Laparoskopie a robotická chirurgie mění pravidla hry MUDr. Bartášek: Laparoskopie a robotická chirurgie mění pravidla hry Moderní medicína jde neustále kupředu a chirurgické zákroky dnes už zdaleka … ROZHOVOR Na silnici I/18 se tvořily kolony kvůli srážce tří vozidel Na silnici I/18 se tvořily kolony kvůli srážce tří vozidel V úterý dopoledne se stala nehoda také na silnici I/18 v Příbrami. AKTUÁLNĚ Dvě nehody během dvou hodin: Dítě skončilo v nemocnici, druhá bouračka bez zranění Dvě nehody během dvou hodin: Dítě skončilo v nemocnici, druhá bouračka bez zranění Rušné ráno zažily v úterý 31. března záchranné složky na Příbramsku. Během necelých … AKTUÁLNĚ
Konec džungle u kulturáku. Jalovce mizí, místo čeká velká proměna Konec džungle u kulturáku. Jalovce mizí, místo čeká velká proměna Před kulturním domem, který je centrem příbramského společenského života – od plesů … VIDEO
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz