24. 8. svátek má Bartoloměj




V CHKO Brdy se po třech letech zahnízdil orel mořský, mládě už je okroužkované

28. června 2024   (12:02)
V CHKO Brdy se po třech letech zahnízdil orel mořský, mládě už je okroužkované
foto: Bohumil Fišer / CHKO Brdy

V hnízdě ukrytém vysoko v korunách stromů snesla samice v zimních měsících jedno vejce.


V Chráněné krajinné oblasti Brdy (CHKO) se po třech letech opět zahnízdil orel mořský. V hnízdě ukrytém vysoko v korunách stromů snesla samice v zimních měsících jedno vejce. Mláděti se daří, proto je už bylo možné okroužkovat, řekl Bohumil Fišer z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR a Správy CHKO Brdy.

"Orlí hnízda jsou opravdu impozantní. Ptáci je budují z větví, drnů a trávy, někdy je využívají opakovaně. V průměru měří asi 1,5 metru. Po letech může být vysoké přes dva metry a vážit až 0,5 tuny. Proto je samozřejmě potřeba pořádný strom," uvedl.
Mladí orli se podle Fišera kroužkují přímo na hnízdě. "Nebo je spustíme v pytli dolů, okroužkujeme na zemi a pak vrátíme do hnízda. Kroužkování snášejí v klidu, málokdy mají potřebu útočit," uvedl. Vylézt na orlí hnízdo podle Fišera dokáže jen zkušený stromolezec, jako byli v tomto případě ornitologové Josef Veselý z Přírodovědného spolku Dobříš a Lubor Křížek z darujkridla.cz.
Značení kroužkem přinese informace o dalším pohybu okroužkovaného ptáka. Díky tomu je například známo, že mládě orla mořského, které bylo opatřeno kroužkem v Brdech v roce 2015, se o dva roky později vyskytovalo u Bohumína na Ostravsku. Jiné mládě, které vylétlo z hnízda v Brdech v roce 2019, bylo o rok později vyfotografováno na Třeboňsku.

"Název orel mořský není příliš výstižný. Pták neobývá jenom mořská pobřeží, ale i vnitrozemské sladké vody, okolí velkých řek, jezer a rybníků," uvedl Fišer. V Evropě byl koncem 19. století jako "škodná" téměř vyhuben. Díky důsledné ochraně ve většině evropských států se od 70. let minulého století postupně vrací na bývalá hnízdiště. V ČR teď hnízdí kolem stovky párů ročně, dodal.
Samice orlů mořských dosahují podobně jako u řady dalších dravců větších rozměrů než samci. Váží kolem sedmi kilogramů, kdežto samci čtyři až pět kilogramů. "Přes impozantní rozpětí křídel, které dosahuje až 2,5 metru, nejsou dobrými letci. Většinu času tráví sezením u vody na zvýšeném místě s dobrým rozhledem. Živí se hlavně rybami a vodními ptáky," uvedla mluvčí AOPK Karolína Šůlová. Podstatnou část potravy v zimě tvoří podle ní mršiny, orel tak v přírodě plní významnou sanitární funkci.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK
autor: Jakub Pečenka








Související


Další články

Celý život říkáme Příbram. Víte ale, odkud se ten název skutečně vzal? Celý život říkáme Příbram. Víte ale, odkud se ten název skutečně vzal? Příbram. Název, který každý z nás používá prakticky každý den. Přemýšleli jste ale … HISTORIE 81 hodin nonstop. Havárie v Husově ulici ochromila dopravu a zaměstnala desítky lidí 81 hodin nonstop. Havárie v Husově ulici ochromila dopravu a zaměstnala desítky lidí Havárie vodovodního řadu v Husově ulici způsobila od úterý výrazné dopravní … AKTUÁLNĚ Poslední prázdninový týden přinese ochlazení, pak přijde krátké oteplení. Léto zakončí přeháňky Poslední prázdninový týden přinese ochlazení, pak přijde krátké oteplení. Léto zakončí přeháňky Poslední prázdninový týden začne v Česku spíše svěžím počasím. V pondělí bude většinou … AKTUÁLNĚ Kratom čeká tvrdší regulace. Závislost roste, odborníci varují před úplným zákazem Kratom čeká tvrdší regulace. Závislost roste, odborníci varují před úplným zákazem Kratom, rostlinný přípravek z jihovýchodní Asie, se v Česku stal jednou z nejrychleji … ANKETA Kraj přispěje dobrovolným hasičům dalších 25 milionů. Přidá na cisterny i práci s mládeží Kraj přispěje dobrovolným hasičům dalších 25 milionů. Přidá na cisterny i práci s mládeží Středočeský kraj vypsal další dotační program pro dobrovolné hasiče, rozdělí v něm 25 … AKTUÁLNĚ Noroviry: Stačí jen pár virových částic a nemoc se může rychle šířit Noroviry: Stačí jen pár virových částic a nemoc se může rychle šířit Zvracení, vodnatý průjem a během jednoho či dvou dnů je po všem. Norovirové infekce … ROZHOVOR Buď andělem není datum. Je to způsob, jak žít. Buď andělem není datum. Je to způsob, jak žít. Národní den „Buď andělem“ připomíná jednoduchou věc: dobrý skutek není otázka … LIFESTYLE Pavel Šporcl v Příbrami: Kritizovali mě za šátek i džíny. A pak přišly modré housle Pavel Šporcl v Příbrami: Kritizovali mě za šátek i džíny. A pak přišly modré housle Houslový virtuos Pavel Šporcl patří k nejvýraznějším osobnostem české hudební scény. … ROZHOVOR Od pondělí bude neprůjezdná Hailova ulice Od pondělí bude neprůjezdná Hailova ulice Práce na pokládce kabelů zavřou Hailovu ulici v Příbrami od pondělí 24. do pátku 28. … DOPRAVA
Čechy zasáhly vydatné deště: místy spadlo až 90 mm, rekord drží Nedrahovice Čechy zasáhly vydatné deště: místy spadlo až 90 mm, rekord drží Nedrahovice Česko má za sebou výraznou srážkovou epizodu. Zatímco v Čechách za posledních 24 hodin … AKTUÁLNĚ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz