29. 4. svátek má Robert




V CHKO Brdy se nám to pěkně rozmnožuje

7. května 2018   (10:02)
Dalších 13 fotografií v galeriiV CHKO Brdy se nám to pěkně rozmnožuje
foto: Správa CHKO Brdy

Vojenskou technikou vyhloubené tůně na Felbabce, Hrachovišti a dalších místech v CHKO Brdy se plní žabími snůškami. Naklást svá vajíčka se sem vydávají ropuchy, dva druhy skokanů a po vydatnějším oteplení zde budou i kuňky


Právě vojenská technika napomohla v CHKO Brdy vzniku řady forem nového života. Dnes opuštěné koleje po pohybu vojska začínají zvolna ožívat. Tůně i tůňky vytvořené těžkou technikou se v této době plní například vajíčky několika druhů žab.

Podle vzhledu snůšky se dá dobře odlišit, který druh se z vajíček vylíhne. Ropuchy kladou vajíčka v dlouhých plochých páscích. Osamocené kulovité bochánky, většinou „navléknuté“ na stéblo vodních rostlin, patří skokanovi štíhlému. Velké rozplizlé shluky vajíček, které často čítají až několik desítek snůšek dohromady, nakladli skokani hnědí. Svá vajíčka shromažďují do skupin proto, aby je ochránili před predátory (v tůních jde hlavně o čolky). Ti se dostanou jen k okrajovým vajíčkům.
Právě vojenská technika napomohla v CHKO Brdy …
foto: Správa CHKO Brdy

Krom druhu, kterému patří, na vajíčkách poznáme i jejich stáří. Čerstvě nakladená vajíčka jsou menší, a jejich rosolovitý obal rychle nabobtná a postupně se obalí vodními řasami. Uvnitř pak lze pozorovat vývoj zárodku. Když se mělké tůně na sluníčku dobře prohřívají, vylíhnou se pulci přibližně týden po nakladení. V teplé vodě pak mají další měsíc na to, aby se proměnili v malé žabky.

Krom druhu, kterému patří, na vajíčkách …
foto: Správa CHKO Brdy

Fotogalerie

V CHKO Brdy se nám to pěkně rozmnožuje (1) tůň na lokalitě Bahna (2) ropucha obecná (3) snůška ropuchy obecné (4) snůška skokana hnědého (5) snůška skokana štíhlého (6) skokan štíhlý (7) V CHKO Brdy se nám to pěkně rozmnožuje (8) V CHKO Brdy se nám to pěkně rozmnožuje (9) V CHKO Brdy se nám to pěkně rozmnožuje (10) V CHKO Brdy se nám to pěkně rozmnožuje (11) V CHKO Brdy se nám to pěkně rozmnožuje (12) tůň na lokalitě Bahna (13)

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: Info: Správa CHKO Brdy
autor: mip








Další články

Brdský vrchol Praha nově zdobí další dřevěný označník s reliéfem jelena Brdský vrchol Praha nově zdobí další dřevěný označník s reliéfem jelena Turistická oblast Brdy a Podbrdsko představila v pondělí 27. dubna nový označník na … FOTO Festival květin v OBI již od pátku 1.5. do neděle 3.5. Již tradičně s osazováním truhlíků a zeminou zdarma Festival květin v OBI již od pátku 1.5. do neděle 3.5. Již tradičně s osazováním truhlíků a zeminou zdarma V OBI poradí při výběru květin, se substrátem zdarma je i osadí do přinesených nebo … KOMERČNÍ SDĚLENÍ /VIDEO/ Pro zraněného cyklistu letěl do Lázu vrtulník /VIDEO/ Pro zraněného cyklistu letěl do Lázu vrtulník V úterý 28. dubna v 16:15 přijala policie oznámení od záchranné služby o nehodě … AKTUALIZOVÁNO Mrazy v následujících dnech ohrozí ovocné stromy i zemědělské plodiny Mrazy v následujících dnech ohrozí ovocné stromy i zemědělské plodiny V následujících dnech předpovídají meteorologové výrazné ochlazení, které může … AKTUÁLNĚ Policie vtrhla do příbramské nemocnice. Detektivové NCOZ odnášejí dokumenty i kamery Policie vtrhla do příbramské nemocnice. Detektivové NCOZ odnášejí dokumenty i kamery V příbramské nemocnici dnes dopoledne zasahují detektivové Národní centrály proti … BLESKOVÁ ZPRÁVA Příbram válcuje kraj: Mladý sprinter letí mezi elitu, Bobcats slaví bronz a legenda znovu boduje Příbram válcuje kraj: Mladý sprinter letí mezi elitu, Bobcats slaví bronz a legenda znovu boduje Velká sportovní noc, silné emoce a výsledky, které v Příbrami rozhodně nenechají … SPORT Hormonální zdraví ovlivňuje víc, než si myslíme. Jaké signály nepodceňovat? Hormonální zdraví ovlivňuje víc, než si myslíme. Jaké signály nepodceňovat? Únava, změny nálady, pokles výkonnosti nebo problémy s váhou – i za těmito obtížemi … ZDRAVOTNICTVÍ Kde letos vzplanou čarodějnice? Velký přehled akcí na Příbramsku i proč se slaví Kde letos vzplanou čarodějnice? Velký přehled akcí na Příbramsku i proč se slaví Příbramsko se i letos chystá na jednu z nejoblíbenějších jarních tradic – pálení … AKTUÁLNĚ Proč děláme věci, které víme, že nám škodí Proč děláme věci, které víme, že nám škodí Věděl jsi, že právě teď možná děláš něco, co vlastně dělat nechceš? Ne proto, že bys … LIFESTYLE
Železná žena z malého sboru šokovala kraj: Hasička z Voltuše zamíří na mistrovství republiky na Žižkovskou věž Železná žena z malého sboru šokovala kraj: Hasička z Voltuše zamíří na mistrovství republiky na Žižkovskou věž Adrenalin, pot a výkony na hraně lidských sil. V Kolíně se o uplynulém víkendu … SPORT
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz