V Česku začalo vysílat veřejnoprávní Rádio Ukrajina
4. března 2022 (18:47)
foto: Radio Ukrajina
Multiplex TELEKO DAB na severu Čech a na Moravě provozuje a.s. Teleko Digital z Příbrami.
Dnes v 11:10 začal vysílat v pozemních digitálních multiplexech RTI cz DAB a TELEKO DAB veřejnoprávní rozhlas Ukrajiny - RADIO UKRAJINA. Je možné ho naladit na digitálních přijímačích s označením DAB+ a vysílá na 70 procentech území ČR. Novinářům to řekl Roman Kropáček, provozní ředitel plzeňské firmy RTI cz s.r.o., která multiplex RTI cz DAB provozuje v Praze, na západě a jihu Čech. Multiplex TELEKO DAB na severu Čech a na Moravě provozuje a.s. Teleko Digital z Příbrami. Obě firmy spolupracují.
"Jde o nonstop vysílání jejich veřejnoprávního rozhlasu, obdoby Českého rozhlasu. Vysílá reportáže, zprávy, tiskové konference. Hlavní řečí je ukrajinština, ale třeba tiskovky jsou také v angličtině," uvedl Kropáček.
Stanici si mohou naladit majitelé digitálních přijímačů, jejichž nejlevnější typy podle Kropáčka stojí kolem 500 Kč. Díky tomu, že ČRo podle něj už přes rok vysílání propaguje, lidé si tato rádia hodně kupují. Vysílání v ČR dohodl s Radiem Ukrajina člen vedení Teleka Tomáš Řapek. "Lidé mohou stanici poslouchat také na internetu a ČRo ji má na své aplikaci iROZHLAS. A v Praze ještě existuje digitální multiplex Color DAB+, který tam dnes ukrajinskou veřejnoprávní stanici také zařadil," řekl.
Podle Kropáčka bylo hlavní motivací ke spuštění vysílání to, aby se Ukrajinci, kteří v ČR pracují, žijí a teď k nám hojně prchají před válkou, dostali k informacím ze své země. Digitální rádio je oproti třeba televiznímu vysílání přes internet a datové toky nejlevnější a nejjednodušší varianta. "Teď mi volal obchodní zástupce TechniSatu z Brna, že šest rádií veze do Brna do uprchlických center. Také RTI cz plánuje přijímače darovat. Na digitálních rádiích se neladí konkrétní kmitočty, po spuštění se naladí samo. Je tam pouze seznam stanic a posluchač si nějakou vybere a potvrdí ji.
"DAB+ je digitální pozemní rozhlasové vysílání, nazývané též digitální rádio. Digitální pozemní distribuce nabízí vedle programů vysílajících na FM (velmi krátkých vlnách) také nové čistě digitální stanice, které už v analogu nenaladíte," řekl Kropáček. Příjem je bez šumu s řadou doplňkových služeb, jako jsou elektronický programový průvodce a obrazové informace - logo stanice, moderátor, interpret, zprávy a doprava; součástí dnes zahájeného vysílání je ukrajinská vlajka.
Plzeňská RTI cz začala provozovat pozemní digitální multiplexy v roce 2013 jako jedna z prvních v ČR, tehdy se třemi kmitočty, ale dnes jich má deset. První bylo právě příbramské Teleko Digital v roce 2011.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka
Další články
Fandi Česku v Kulturním domě v Příbrami
Kulturní dům Příbram zve všechny, kdo chtějí fandit českému týmu na Mistrovství světa …
SPORT
Nafta v Příbrami zlevnila, nejlevněji naplníte nádrž u Silmetu
Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 40,59 Kč do 43,90 Kč …
DOPRAVA
Lidé poznají Bahna jinak. Bývalá tanková střelnice odhalí vzácnou přírodu Brd
Milovníci přírody, Brd i nevšedních zážitků mají jedinečnou příležitost nahlédnout do …
ZAJÍMAVOSTI
Zámek Hořovice jako ideální tip na výlet za historií i odpočinkem
Hledáte nenáročný výlet, kde se spojí historie, krásné interiéry i procházka v parku? …
TIP NA VÝLET
Legendární pochod Praha–Prčice je zpět. Tisíce lidí znovu obují toulavé boty
Už v sobotu 16. května odstartuje 59. ročník jednoho z nejslavnějších turistických …
AKTUÁLNĚ
V ulici pod nemocnicí byl hlášen únik plynu
Ve čtvrtek 14. května ráno mířily hasičské vozy do ulice Gen. R. Tesaříka v …
AKTUÁLNĚ
Kyberpodvody prudce rostou. Policie radí, jak nenaletět a kde si vše ověřit
Kyberkriminalita v Česku dál prudce roste. Jen za první čtvrtletí letošního roku …
AKTUÁLNĚ
Policie během tří dnů narazila na opilé i zdrogované řidiče. Zkontrolovala přes 2100 aut
Více než dva tisíce zkontrolovaných vozidel, stovky přestupků a desítky řidičů pod …
AKTUALIZOVÁNO
Firma spojená s prezidentem fotbalového klubu dluží městu přes 5 milionů. A přesto fotbal získal nejvyšší dotaci
Firma spojená s prezidentem fotbalového klubu dluží městu přes 5,3 milionu korun. Vůči …
AKTUÁLNĚ
Záchranná mise na Dole Anna: Ze Dne otevřených dveří přímo k zásahu
PŘÍBRAM – Zatímco dvůr centrální hasičské stanice ve Školní ulici byl plný dětí ze …
NEPŘEHLÉDNĚTE




